Bayram hazırlığı korona virüsü unutturdu

Ağrı’da yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle bayram hazırlığı yapmak üzere dışarı çıkan vatandaşlar korona virüs nedeniyle uygulanması gereken kuralları unuttu.

Bayram hazırlığı korona virüsü unutturdu

Sosyal mesafe kuralını ihlal eden vatandaşlar 20 yaş altında olan çocukları da dâhil olmak üzere bayram alışverişine çıkarak çarşıda kalabalıklar oluşturdu. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da satışa sunduğu ürünleri mağazalarının dışına taşıyan Ağrı esnafı, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de binlerce insanın ölümüne neden olan korona virüs (Covid-19) salgınına aldırmadan satış yapmayı sürdürdü.

“Mağazalar dolmuş durumda ve sosyal mesafe kuralı diye bir şey yok“

Ramazan orucunun son günlerinde bayram alışverişi yapmak için çarşıya çıktığını söyleyen vatandaşlardan Nurdan Taşdemir, korona virüs tedbirlerini uygulamak ve vatandaşlar arasında sosyal mesafeyi uygulamaya çalıştığı halde kalabalıktan dolayı bunu sağlayamadığını dile getirdi. Vatandaşların son zamanlarda virüse karşı tedbirleri uygulamaktan uzaklaştığını ve zorunlu yerler haricinde maske kullanmayı bıraktıklarını gözlemlediğini belirtti. Taşdemir yaptığı konuşmada, “Bayram alışverişi için dışarı çıkmak durumunda kaldım bugün. Tabi kendimce almam gereken önlemlerimi aldım. Maske taktım, yanıma el dezenfektanımı da aldım. Fakat çarşıya geldiğimde gördüğüm manzara beni çok şaşırttı. Mağazalar dolmuş durumda ve sosyal mesafe kuralı diye bir şey yok. Maske takan sayısı da çok az. Yetkililerin bu konu ile ilgili mağaza sahipleriyle birlikte bir çalışma yapması gerekiyor. Bu şekilde devam ederse virüs çok hızlı yayılır ve vaka sayılarında artış meydana gelir. Biz gerçekten korkuyoruz. İnsanlara bu durumun ciddiyetini anlatamıyoruz. Virüs yokmuş gibi davranıyorlar.“ İfadelerini aktardı.

“Bu sorumsuzlukla gidersek çok üzücü bir tablo bizi bekliyor olacak

Vatandaşların Ağrı’da vaka sayısının az olmasından cesaret aldığını ifade eden Taşdemir, konuşmasına şu ifadeleri kullandı:

“Ağrı’da vaka veya ölüm sayısı ile ilgili korkutucu bir tablo olmadığı için insanlar virüs hiç yokmuş gibi davranıyor. Özellikle bu son günlerde ülke olarak tedbirlerde normalleşmeye gidilmeye başlanmasından beri. Bu durum bana göre biraz tedirgin edici. Çünkü vaka sayısı az olabilir ama hiç olmadığı ve olmayacağı anlamına da gelmiyor. Şuan burada bulunan vatandaşlardan sadece bir kişi bile yüz kişiyi hasta edebilir. Bu durum Türkiye’de çok yaşandı. Kalabalık hatsafada. İnsanlar sıkışıklıktan dolayı yolda yürüyemiyor bile. Bence bayram alışverişi sürecinde tedbirler iki katına çıkarılmalıdır. Ağrı tekelinde de vaka sayılarının açıklanmamış olası hiç olmadığı anlamını taşımıyor. Herkes biraz düşünmeli ve silkelenmeli diye düşünüyorum. Çünkü herkesin bir ailesi var ve bu sorumsuzlukla gidersek çok üzücü bir tablo bizi bekliyor olacak.“

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 22:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER