Doğu'nun Ihlara Vadisi Kışın Ayrı Güzel

Doğu'nun Ihlara Vadisi’nde dondurucu soğukların etkisiyle oluşan metrelerce yükseklikteki buz sarkıtları, dikkatleri çekti.

Doğu'nun Ihlara Vadisi Kışın Ayrı Güzel

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde bulunan ve “Doğu'nun Ihlara Vadisi“ olarak adlandırılan Diyadin Kanyonu, etrafını kaplayan beyaz örtü ve dev buz sarkıtlarıyla ilgileri üzerine çekiyor.

Ağrı merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Diyadin ilçesinde yer alan Diyadin Kanyonu, kış mevsimiyle birlikte beyazlara bürünerek içindeki görsel güzelliklerini ziyaretçilerine sunuyor.

“Bence Diyadin Kanyonu, eşi görülmemiş bir kanyon“

“Doğu'nun Ihlara Vadisi“ olarak da adlandırılan Diyadin Kanyonu, oluşan metrelerce yükseklikteki buz sarkıtları ve üzerini örten beyaz örtüsüyle ilgi çekiyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen kanyonun görsel şölenini fotoğraflarını çekmek için kent merkezinden Diyadin ilçesine gelen fotoğrafçı Sedat İlboğa yaptığı konuşmada, “Bence Diyadin Kanyonu, eşi görülmemiş bir kanyon. Özellikle fotoğrafçıların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Hem yüksekliği hem de vadinin genişliğiyle harika denilebilecek doğal bir yapıya sahip. Görülmesi gereken bir yer bence. Bende burada çok güzel fotoğraflar çektim. Değişik mekânlarda fotoğraf çekme merakı olanların özellikle de kış mevsimi için tercih edebilecekleri bir yer burası“ ifadelerini kullandı.

“Kanyon her mevsim ayrı güzellikleriyle görenleri hayran bırakıyor“

"Doğu'nun Ihlara Vadisi" olarak da adlandırılan Diyadin Kanyonunun, bitki örtüsü, akarsuları, şelaleleri, sarp kayalıkları ve bu kayalıkların üzerine kurulan yerleşim alanlarıyla ilgi çektiğini aktaran İlboğa, “Diyadin Kanyonu doğal yapısıyla ve sunduğu manzarası bölgenin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Her mevsim ayrı bir güzelliği var. Kış mevsiminde de apayrı bir güzelliğe bürünmüş. Sadece Ağrı ve İlçelerinde değil farklı illerinde ilgi odağı olmuş durumda. Özellikle de yaz mevsiminde gelenler çok oluyor. Ağrı’nın doğal güzelliklerine sahip çıkıldığı takdirde turistik bir şehir haline gelecek ve tanıtılmasıyla da çok kolay her yerden turist çekebilecek duruma gelir. Hatta kış turizminde bile çok iyi noktalara gelebilecek durumdayız. Örneğin bu Diyadin Kanyonu doğal yapısı ve sunduğu manzaralarla bölgenin ilgi odağı haline gelen kanyon, her mevsim ayrı güzellikleriyle görenleri hayran bırakıyor“ şeklinde konuştu.

“Boyları 20-30 metreyi bulan sarkıtlar harika bir manzara oluşturmuş“

Ağrı Merkezden doğa fotoğrafları çekmek ve oluşturduğu albüme Diyadin Kanyonu’ndan karelerde eklemek istediği için Diyadin’e geldiğini dile getiren bir diğer fotoğrafçı Serdar Tunç ise, “Diyadin’den Kareler adlı albümüm için fotoğraflar çekmeye geldim buraya. Gerçekten harika kareler yakaladım. Buz sarkıtları muhteşem. Boyları 20-30 metreyi bulan sarkıtlar harika bir manzara oluşturmuş. Bende Ağrı’da uzun süren kış mevsimi avantaja çevrilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Örneğin burada bulunan Diyadin Kanyonu burada yaşayan vatandaşlar tarafından bile bilinmiyor. Kim bilir bilmediğimiz daha ne kadar tarihi ve turistik yerlerimiz var. Ağrı’da kış mevsimini avantaja çevirmek adına güzel tarihi, turistik yerler keşfedilip tanıtılmalıdır“ konuşmalarını yaptı.

(Demet Aydemir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER