Köylüler sürekli kazaların yaşandığı yolda önlem alınmasını istiyor

Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Yeniçadır Köyü yolunda bir otomobilin yoldan geçen koyun sürüne çarpması sonucu 20 koyun telef oldu.

Köylüler sürekli kazaların yaşandığı yolda önlem alınmasını istiyor

Doğubayazıt yolu üzerinde Diyadin’e bağlı Yeniçadır Köyü yolunda meydana gelen kazada 20 koyun telef oldu. Akşam saatlerinde meydana gelen kazada güçlükle duran otomobilin çarpmasıyla telef olan koyunlar yola savrulurken, ihbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, olayla ilgili işlem başlattı.

Hayvanlarını otlatmak üzere mera alanlarına götüren köylüler, alt geçitlerin kapatılması nedeniyle başka alternatif yol olmadığı için yoldan geçirmek zorunda kalıyorlar. Çift şeritli olan yoldan geçen süratli araçların hayvanlara çarpması nedeniyle sık sık kaza yaşandığını dile getiren köylüler, Diyadin Kaymakamlığı’na konu ile ilgili müracaatta bulunduklarını fakat herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi.

“Biz bu noktada sürekli aynı sorunu yaşıyoruz“

Koyunlarını otlatmak için meraya gittiğini söyleyen köylülerden Abdulrezzak Taş, dönüş yolunda karşıdan bir aracın geldiğini gördüklerinde ışık tutmalarına rağmen otomobilin hızını düşürmeden hayvanlara çarptığını aktardı. Taş, köy yolunda yıllardır bu tür kazaların gerçekleştiğini ve mağdur olduklarını belirterek, “Dün akşam saatlerinde yaklaşık 100 tane koynumuza yolun karşı tarafına geçirmeye çalışırken karşı taraftan gelen araç işaret verdiğimiz halde duramadı. Koyunlarımızın arasına o süratle daldı. Kazada 20 tane koyunumuz telef oldu. Biz bu noktada sürekli aynı sorunu yaşıyoruz. Daha önceden de diğer köylülerimize ait koyunlarda buna benzer kazalarda telef oldu.“ Dedi.

“Yolun karşı tarafına geçmek için herhangi bir alternatifimiz olmadığı için bu şekilde yolu kullanmak zorunda kalıyoruz“

Alt geçitler kapatılmadan önce böyle kazaların yaşanmadığını belirten Taş Yaşanan kazalar üzerine gerekli mercilere köylüler olarak müracaatta bulunduklarını fakat mağduriyetlerinin sürdüğünü kaydederek şunları dile getirdi:

“Önceden böyle bir sorun yaşamıyorduk. Yolun altındaki köprü ve alt geçitlerden hayvanlarımızı karşı tarafa geçiriyorduk. Bu şekilde kaza riski hiç yoktu ama sonradan çıkarılan bir kararla yolun altında bulunan alt geçit ve köprülerin girişleri mazgallar ile kapatıldı. Bizim de yolun karşı tarafına geçmek için herhangi bir alternatifimiz olmadığı için bu şekilde yolu kullanmak zorunda kalıyoruz. Yaşanan kazalar üzerine gerekli mercilere köylüler olarak müracaatta bulunduğumuz halde bizim bu sorunuza herhangi bir çözüm bulunmadı. Şu an büyük sıkıntı içerisindeyiz. Aynı şekilde hem biz hem yolda seyir halindeki araç sürücüleri araçlar için de büyük bir risk. Öğlen hayvanlarımızın da zararını zaten telafi edemiyoruz. Daha önce olan kazalarda aynı şekilde oldu. Bu sorunumuza bir çözüm bulunmasını istiyoruz. En son yaşanan trafik kazasında bir can kaybımız olmadı ama ileride can kaybı olabilme ihtimali yüksek. Bu noktada gerekli yerlere yine çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunumuz çözülsün lütfen.“

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan köylüler, artık kazaların yaşanmaması ve hayvanlarının telef olmaması için gerekli yerlere yaptıkları müracaatlardan geri dönüş alamayınca, mağduriyetlerini duyurmak için Avukat Erdoğan Tunç’a ulaştı.

“Kaymakamlıktan henüz bir geri dönüş alamadım“

Konunun takipçisi olduğunu söyleyen Tunç, “Yaklaşık 2 hafta önce Yeniçadır köyünde oturan vatandaşlar benimle iletişime geçti. Köyün yanından geçen yolda sürekli bu tür kazaların olduğunu, kendilerinin Diyadin Kaymakamlığı’na başvurduklarını, fakat herhangi bir şey yapılmadığını, endişeli olduklarını ve tekrar buna benzer kazaları gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler. Konuyla ilgili benim yasal olarak işlem yapmamı istediler. Ben de konuyla ilgili olarak bir dilekçe yazarak Diyadin Kaymakamlığı’na gönderdim. Sözlü olarak da aradım. Olayla ilgili sorumluluk bölgesindekilerin hemen hepsini aradım. Kaymakamın özel kalemi kaymakama bildirdiklerini ve ilgileneceklerini söyledi. Fakat bu süre içinde herhangi bir çalışma yapılmadı. Yaklaşık olarak 13 gün sonra tekrar bir kaza gerçekleşti ve kaza gününün akşam saatlerinde köyden beni tekrar aradılar. Gerçekleşen bir kazada 20 tane küçükbaş hayvanın telef olduğunu söylediler. Tekrar kaymakamlığı arayıp gerçekleşen son kazayı da kendilerine bildirdim bir an önce bir şeyler yapılması talebinde bulundum. Dönüş yapacaklarını söylediler, fakat kaymakamlıktan henüz bir geri dönüş alamadım.“ İfadelerini kullandı.

Avukat Tunç, vatandaşların hayvanlarını meraya giden yoldan geçirmek zorunda olduklarını ve bu durumun hem yoldan geçen insan ve hayvanlar hem de seyir halindeki araçlar açısından tehlikeli olduğunu vurgulayarak, köylülerin mağduriyetinin giderilmesi için bir tane alt geçidin açılması gerektiğini belirtti. Bir kaç yıl öncesine kadar bu yolun alt geçitlerinin kullanıma açık olduğuna değinen Tunç, İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan bir genelgeye dayanarak güvenlik gerekçesiyle yolda bulunan bütün alt geçit ve köprüler kapatıldığının dile getirerek köylülerin mağduriyetinin giderilmesini için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

“Yetkililerin bu noktada bir an önce inisiyatif alıp bu soruna bir çözüm bulmasını istiyoruz“

Avukat Erdoğan Tunç, köy yolunda yaşanan kazalar sebebiyle köylülerin durumdan kötü etkilendiğini, çocuklarında korkuya kapıldığını belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Köylülerin birçok hayvanı telef olmuş durumda. Bu noktada diyoruz ki en azından belli bir noktada bir tane alt geçit açılırsa bu tür olası kazalar ortadan kalkmış olur. Çünkü şu anda ciddi anlamda köydeki insanların psikolojileri bozulmuş durumda. Çocuklar ciddi anlamda korku içerisindeler her an bir trafik kazasında ölebilirler ki bu yolun hemen yanında evler var. Köylüler hayvanları ile birlikte yolun diğer tarafına geçmek zorunda kalıyorlar. Çünkü yolun diğer tarafında da köylülerin arazileri bulunuyor. Yolun diğer tarafına geçmeleri için herhangi başka bir alternatif yok. Bu şekilde sürekli ne yazık ki kazalar meydana geliyor. Bu kazaları da çoğu kez çocuklar şahit oluyor kendileri görüyor. Bu son yaşanan kazada da yine hayvanların telef olmasını trafik kazasını da çocuklar kendi gözleriyle görüyor. Haliyle bu şekilde de etkileniyorlar. Bu noktada vatandaşlar ciddi anlamda bir mağduriyet yaşıyor. Yetkililerin bu noktada bir an önce inisiyatif alıp bu soruna bir çözüm bulmasını istiyoruz. Şu anlık en azından bir alt geçit açılırsa bu sorun çözülmüş olur.“

(Demet Aydemir)Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER