50 ilde nitelikli dolandırıcılık ve mali suç örgütlerine yönelik eş zamanlı "Girdap Operasyonu" başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, 50 ilde nitelikli dolandırıcılık ve mali suç örgütlerine yönelik eş zamanlı "Girdap Operasyonu"nun başlatıldığını, 264 şüpheli ile alakalı gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

50 ilde nitelikli dolandırıcılık ve mali suç örgütlerine yönelik eş zamanlı "Girdap Operasyonu" başlatıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Başkanlığı koordinasyonunda 50 ilde, kalifiye dolandırıcılık ve mali suç gruplarına yönelik başlatılan "Girdap" isminde operasyon çerçevesinde haklarında gözaltı sonucu verilen 264 şüpheliden 202'si yakalandı.

İçişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya nazaran, Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları ile vatandaşları mağdur eden ve devleti zarara uğratan mali suç örgütlerine yönelik KOM Daire Başkanlığı koordinasyonunda yaklaşık 6 aydır yürütülen çalışmalar kararı 50 ilde, "Girdap" ismi verilen eş zamanlı operasyon başlatıldı.


Operasyon kapsamında 264 şüpheli ile alakalı gözaltı kararı verildi, 190 şahıs de ifadesine başvurulmak üzere il güvenlik müdürlüklerine davet edildi.

Şüphelilerin nitelikli dolandırıcılık, resmi ve hususi belgede sahtecilik, parada sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve irtikap, Vergi Usul Kanunu'na muhalefet ve tefecilik benzer biçimde oldukça sayıda suça karıştıkları belirlendi.

Hakkında gözaltı sonucu verilen 264 kişiden 202'si gözaltına alındı, operasyonlar 50 ilde devam ediyor.

Yerel gazetelerde iş ilanı verdiler
Soruşturma sürecinde meydana getirilen teknik ve fiziki çalışmalar şüphelilerin faaliyetlerini de deşifre etti.

Operasyonun Antalya bölümünde, şüphelilerin yerel gazetelerde iş ilanı vererek kendilerine iş insanı görünümü kazandırıp mağdurlar ile tanıştıkları, kullandıkları yatırım danışmanlığı ofisine Cumhurbaşkanı başdanışmanı adına çiçek göndererek güven telkin ettikleri, muhtelif ihale ve projelerin değerlendirilmesi vaadiyle mağdurlardan ortalama 10 milyon lira para topladıkları belirlendi.

Kumar borcu karşılığında yüksek faizle boş senet imzalattılar
Operasyon, Denizli’de ise tefecilik suçunu işleyenlere yönelik düzenlendi.

"Öterler" kabahat örgütü üyelerinin işlettikleri kumarhaneye borcu olanlara yüksek faiz karşılığı borç verdikleri, karşılığında boş senet imzalattıkları, ödeyemeyenlerin borcunu tehdit ve şantaj yöntemiyle tahsil ettikleri, suçtan elde ettikleri gelirin bir kısmını da cezaevindeki kabahat örgütü elebaşına ve örgüt üyelerine aktardıkları belirlendi.

Mağdurun parasını "Borç" açıklamasıyla gönderip, icra takibi başlattılar
Operasyonun Mersin ayağında ise suç örgütü üyelerinin irtibatlı oldukları banka mensubu vasıtasıyla, 20 bin lira karşılığında limit artırımı yapabileceklerini söyleyerek kredi kartını aldıkları müşterinin bilgisi haricinde, 282 bin liralık masraf yaptıkları tespit edildi.

Mağdurun parayı istemesi üstüne bir şüphelinin banka hesabı vesilesiyle 75 bin lira parayı "borç" açıklaması ile havale etmiş olduğu, daha sonra icraya vererek 75 bin lirayı tekrar öğrenim ettiği belirlendi.

Örgüt içinde yer alan ve kendisini avukat olarak tanıtan diğer bir şüphelinin, kendisine başvuran kişiden tahkikat savcısına vereceği gerekçesiyle 36 bin lira talep etmiş olduğu tespit edildi. Sahte avukatın ek olarak, mağdur ile görüşmek için evine gittiği sırada, kendilerini narkotik polisi olarak tanıtan suç örgütü üyelerinin eve gelmiş olarak, uyuşturucu sattığını iddia ettikleri mağduru gözaltına almaya çalıştıkları da belirlendi.

O sırada lafda avukatın araya girerek mağduru bu durumdan kurtarmak için de 20 bin lira para aldığı ifadelerde yer aldı.

Dosya kapatma vaadiyle 25 bin lira aldılar
Yine kendisini avukat olarak tanıtan bir başka şüphelinin, farklı ildeki 2 ayrı kişiyi, uyuşturucu ve kasten yaralama suçlarına ilişkin dava dosyalarını kapatma vaadi ile toplamda 25 bin lira dolandırdığı anlaşıldı.

Şüphelilerin farklı bir ildeki orman arazisini, üst seviye bürokratlar vesilesiyle orman vasfından çıkartarak kendisine devredeceklerini vaat ettikleri mağdurun yaklaşık 400 bin lira değerindeki aracını devraldıkları, daha sonra bölgedeki orman yangını sebebiyle söz konusu arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildiği yalanıyla, mağdurlardan toplamda 783 bin TL ücretinde haksız hasılat elde ettikleri tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER