Ağrı'da Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak

Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Teknoloji Atölyesi Ağrı’da da kuruluyor.

Ağrı'da Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak

Türkiye'nin teknoloji alanında gelişimini hızlandırmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Programlarında yer alan, 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Projesi ile Ağrı'da kurulacak.

Projenin ilk etabında 12 ilde hayata geçirilmiş olup ikici etabında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat illerinde hayata geçirilecek atölyelerde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Robotik Kodlama, Elektronik Programlama, Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji gibi teknoloji alanlarında eğitim verilmesi planlanıyor.  Ayrıca, öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor. Programa katılan öğrenciler 3 yıllık bir süreçte, hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edecektir. Atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8,9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilere hitap etmektedir.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada Deneyap Teknoloji Atölyelerine öğrenci kabulü, iki aşamalı seçme süreci sonunda yapılacağı, sürecin ilk aşaması olan yazılı seçme sınavı, Atatürk Üniversitesi işbirliği ile belirtilen Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat illerinde, 9 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirileceği belirtilerek sınavın son başvuru tarihi ise 06 Ocak 2020 olarak belirlendiği aktarıldı.

Ayrıca konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyenler www.deneyapturkiye.org internet adresinden ulaşılabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER