AİÇÜ ÖĞRENCİLERİNDEN GURURLANDIRAN BAŞARI

AİÇÜ Meslek Yüksekokulu öğrencileri Habip Demirbaş ve Kemalettin Demirbaş, katıldıkları TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması TEKNOFEST Festivalinde “Savunma, Uzay ve Havacılık” kategorisinde ürettikleri ‘Robot Kuş’ projesi ile Türkiye ikincisi olarak göğüsleri kabarttı.

AİÇÜ ÖĞRENCİLERİNDEN GURURLANDIRAN BAŞARI

Yaptıkları “Robot Kuş” projesi ile TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması TEKNOFEST FestivaliSavunma, Uzay ve Havacılık” kategorisinde Türkiye ikincisi olan meslek yüksekokulu öğrencileri Kemalettin ve Habip Demirbaş hava limanları çevresi ile tarım arazileri alanlarındaki kuş sürülerini uzaklaştırmak amacıyla geliştirdikleri atmaca görünümündeki 'Robot Kuş' Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Erzurum bölge yarışmasında birinci, TEKNOFEST bünyesinde yapılan TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projesi yarışmalarında ise Türkiye ikincisi oldu.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı Bölümü 1. sınıf öğrencileri olan Kemalettin ve Habip Demirbaş, hava limanları ve tarım arazileri çevresine gelen kuş sürülerinden uzaklaştırmak ve askeri keşif amacıyla yapımına başladıkları 'Robot Kuş' projesini yaklaşık 9 aylık çalışma sonucunda tamamladı. Proje Gaziantep TEKNOFEST’te de sergilenecek.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Bilimsel Teşvik Ödülleri Töreninde Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ve Belediye Başkanı Savcı Sayan tarafından başarı ödülü alan öğrencilerden Habib Demirbaş, yaptığı açıklamada, projelerinin 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek olan Ortadoğu Fuar Merkezi’nde sergileneceğini söyledi.

''400 proje arasında seçildik ve Türkiye finallerine katılarak 2. olduk''

Tasarladıkları projeyi anlatan Habib Demirbaş ‘Rabot Kuş’ ile amaçlarından birinin havalimanındaki yabani kuş sürülerini alandan uzaklaştırmak ve aynı zamanda tarım arazilerinde kullanabilmek olduğunu belirtti. Demirbaş, "Savunma sanayi üzerine birçok projemiz mevcuttu. Savunma sanayi için bir yenilik gerektiği için bizimde farklı bir proje üzerine çalışmamız gerekiyordu. Nihayetinde Robot Kuş projesini seçtik. Tabi çok geniş bir alana sahip bir proje. Diğer hava savunma araçları kamufle olma sorunu yaşıyorlar. Bizim bu proje, bu kamufle olma sorununa çözüm getiriyor. Birçok projemiz mevcut. Bu projemiz askeri alana yönelik bir çalışma. Hala çalışmalarımız devam ediyor. İlk önce Erzurum’da düzenlenen yarışmada bölge 1.'si olduk. Yaklaşık 400 proje arasında seçildik ve Türkiye finallerine katılarak 2. olduk. Bizim için güzel bir başlangıç oldu. Projemiz Gaziantep’te sergilenecek. Çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde yapacağımız projelerle daha iyi yerlere geleceğiz" İfadelerini kullandı.

(Demet Aydemir)

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER