ABD'li ekonomistten Türkiye yorumu: Krizi aşmak için tek seçenekleri var

ABD'li ekonomistten Türkiye yorumu: Krizi aşmak için tek seçenekleri var

ABD'li ünlü ekonomist muhammed el-erian, türkiye'deki ekonomik duruma ilişkin bir yazı kaleme aldı. "türkiye kur krizine daha çok dayanamaz" diyen muhammed el-erian, türkiye'nin krizden kurtulmak için tek bir seçeneği bulunduğunu belirterek, merkez bankası'nın acilen ürem artışına gitmesi icap ettiğini vurguladı.
Allianz baş iktisat danışmanı muhammed el-erian, türkiye ekonomisindeki son gelişmelere dair dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Bloomberg'de piyasaya çıkan "türkiye kur krizine daha çok dayanamaz" başlıklı makaleda, "şayet türkiye tam bir ekonomik çakılmadan deneme bonusu veren siteler kaçınmak temenni ediyorsa merkez bankası (tcmb) ürem indirimlerini terse çevirmesi gerekiyor" ifadeleri yer aldı. Mısır asıllı Amerika'li ekonomist, mevcut kur krizinin türkiye için aslına bakarsanız yeterince kötü olduğunu, tam anlamıyla bir ekonomik krizin ise çok daha kötü olacağını vurguladı.

"en kötü senaryodan kaçinabilir"
Türkiye'nin ekonomik krize 17 aralık cuma günü birazcık daha yaklaştığını ancak hâlâ en kötü senaryodan kaçınabilecek durumda bulunduğunu belirten el-erian, finansal istikrarsızlığın yayılmasını önlemek ve kayda kıymet ekonomik potansiyeli korumak için hızlı hareket edilmesi gerektiği uyarsıcaklıknda bulundu. Türkiye'deki gidişatın diğer gelişmekte olan ülkeler için de riskli olduğuna işaret eden el-erian, 17 aralık cuma günü tl'de yaşanan kıymet kaybı ve borsa istanbul'daki yüzde 8'lik düşüşe işaret etti.

"alarm zilleri çaliyor"
Artan finansal istikrarsızlığın ekonominin öteki alanlarını olumsuz etkileyeceğine dair endişeların arttığına işaret edilen yazıda, enflasyonun şimdiden yüzde 20'yi aştığına ve hanehalklarının satın alma gücü ile tasarruflarının eridiğine, tempoın üretim ile yatırımlara zarar vermesi mevzusunda sanayicilerin alarm zilleri çalmış olduğuna işaret edildi.

Dünyada diğer merkez bankaları faiz artırırken ve ABD merkez bankası parasal teşvikleri azaltırken tcmb'nin üç ayda toplamda 500 puan ürem indirdiğini, mevcut finansal oynaklığın sebebinin bu bulunduğunu hatırlatan el-erian, tcmb'nin döviz satarak yaptığı müdahalelere rağmen tl'deki kıymet kaybının durmadığına, bir süredir yükselen enflasyona karşı "sigorta" işlevi gören borsanın da cuma günü düşüşe geçtiğine dikkat çekti.

Tl'deki gayri muntazam hareketin devamının riskleri artıracağı uyarısında bulunulan makaleda, şirketlerin ve bireylerin kendilerini korumak üzere dövize kaçtığına, yabancıların da ülkeden paralarını çektiğine, tcmb'nin kurda istikrar sağlayabileceğine dair güvenin azaldığına vurgu yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 01:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER