banner56

Ağrı’da “Okulum Beni Bekler “ projesi ile okula gidemeyen öğrenciler okula kazandırılıyor

Ağrı il genelinde yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan ‘Okulum Beni Bekler’ projesi ile çeşitli nedenlerle okuldan uzak kalmak zorunda kalan öğrenciler, okula geri kazandırılıyor.

Ağrı’da “Okulum Beni Bekler “ projesi ile okula gidemeyen öğrenciler okula kazandırılıyor

Ağrı il genelinde yeni öğrenim ve tedris yılının başlaması ile beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan ‘Okulum Beni Bekler’ projesi ile muhtelif nedenlerle okuldan uzak kalmak zorunda kalan öğrenciler, okula geri kazandırılıyor.
Yeni öğrenim ve tedris yılının başlamasıyla birlikte çeşitli nedenlerle okula gidemeyen öğrencilerin okula yeniden kazandırılması için Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü emek harcama başlattı. Başlatılan emek harcama çerçevesinde hayata geçirilen ‘Okulum Beni Bekler’ projesi ile İl Milli Eğittim Müdürü Hasan Kökrek ve öğretmenler, cadde cadde, mahalle mahalle gezerek, okula muhtelif nedenlerle gidemeyen öğrencileri evlerinde ziyaret ediyor. Ziyaretlerde öğrencilerin okula gitmesinin önündeki engeller tespit edilerek ortadan kaldırılırken, öğrencilerin tekrar okula dönmeleri sağlanıyor. Yeni tahsil öğretim yılı okula kazandırma çalışmalarına, ailesinin maddi imkanlarının kısıtlı olmasından ötürü okula göndermediği ve kendilerine sosyal medya hesapları üzerinden ulaşan Şinasi Ünsal Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Rabia Çelik’i, Ağrı Merkeze yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan Aslangazi köyündeki evinde ziyaret ederek başladıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, il genelinde bu durumda olan ne kadar talebe var ise okula geri kazandıracaklarını söyledi.

‘Çok şükür devletimiz çocuklarımıza her türlü imkanı sağlıyor’
Çelik ailesi ile evlerinde görüşüp mevcut sorunlarının çözümü noktasında gerekli çözümleri sunarak, kızlarını yeniden okula göndermeleri mevzusunda aileyi ikna eden Müdür Kökrek, yaptığı açıklamada: “Aslında 10’uncu sınıf olması gereken öğrencimiz, geçen yıl ailesinin muhtelif nedenlerle okula göndermemesi sebebi ile bu yıl tekrardan 9’uncu sınıftan devam edecek. Bu sene kendisi bize ulaşarak okula gelmek istediğini söylemiş oldu. Bizde hemen köyümüze ailemizi ziyaret ettik. Ziyaretimizde ailemizin öğrenciyi okula göndermeme gerekçelerini ortadan kaldırdık ve ailemizi tekrar kızlarını okula göndermeleri noktasında ikna ettik. Kızımız da bu duruma çok sevinçli oldu. Artık tahsil ve öğreniminden geri kalmayacak. Bizde milli tahsil olarak öğrencilerimizin her türlü maddi ve manevi gereksinimlerini ortadan kaldıracağız. Öğrencimiz ısrarla hemşire olmak istediğini ve hayallerinden bizlere bahsetti. Bizde bu hayallerini gerçekleştirmesi için öğrencimizin her zaman yanında olacağız. Bunun yanında Ağrı genelinde bu tür faaliyetlerimize devam ediyoruz. Hem bakanlığımız aynı zamanda Sayın Valimizin özellikle bu konuyu takip ediyorlar. Zaten bu bizim asli görevimizdir. Bizler bu durumdaki öğrencilerimizin tamamını okula kazandırmak suretiyle hafta içi, hafta sonu gözetmeksizin devamlı sahada emek verme yürütüyoruz. Ayrıca bildiğiniz gibi ki hepimiz günlük olarak öğrencilerimizin devam çizelgelerini test ediyoruz. Her gün yedi gün olduğunda da aileleri ziyarete gidiyoruz. Biz Rabia Çelik öğrencimizle bu sene bu süreci başlatmış olduk. Ayrıca buradan bu öğrencimizin durumunda olan öğrencilerimize de olurda bizler kendilerine ulaşamazsak, onalar bizlere fazlaca huzurlu bir şekilde gerek telefonla gerekse toplumsal medya hesaplarımızdan ulaşabilirler. Bizler hemen öğrencilerimizin evlerine giderek, sorunlarını çözüp okula geri kazandırıyoruz.” dedi.

‘Çok mutluyum’
Ailesinin maddi sıkıntılar nedeni ile okula göndermediği ve Milli Eğitim Müdürü Kökrek’in ailesini ikna etmesiyle tekrar okula devam edecek olan Şinasi Ünsal Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi 9’uncu derslik öğrencisi Rabia Çelik, yaşamış olduğu mutluluğu dile getirerek: “Öncelikle oldukça mutluyum. Çünkü tekrar okuyacağım. Ayrıca Milli eğitim Müdürlüğümüzün de bize destekleri de olacağı için akrabalarım tekrar beni okuldan almayacak. Buraya köye kadar gelip evimizde bizi ziyaret eden tüm öğretmenlerime teşekkür ederim. Buradan benim durumumda olan tüm arkadaşlarıma sesleniyorum. Kesinlikle vaz geçmesinler. Çabalayınca her şey yoluna giriyor. Bu günden sonra tekrar okuluma kavuşacağım. Ben okumayı fazlaca istiyorum. Ancak ailemin maddi imkanlarından ötürü okula göndermediler. Bende kendi telefonum olmadığı için arkadaşımın telefonundan toplumsal medya hesabı üzerinden Milli Eğitim Müdürlüğümüze ulaştım. Onlarda eve geldi ve bu gün var olan sorunlarımızı çözdüler. Çok mutluyum. Çok teşekkür ediyorum. Gelecekte hemşire olmak istiyorum. Eskiden beri bu benim hayalim” ifadelerini kullandı.

‘Bizde hepimiz şeklinde çocuklarımızın okumasını istiyoruz’
Rabia Çelik’in annesi Özlem Çelik ise Müdür Kökrek ve öğretmenlere teşekkür ederek, şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle müdür beye teşekkür ederiz. Artık bundan sonrasında kızımız onlara emanet. Bizde harbiden herkes gibi çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Ancak maddi durumumuz yetmediği için kızımızı okula gönderemedik. 3 kız bir erkek çocuğum var ve minik kızım tek okula gidiyordu. Ama bu gün sağ olsunlar buraya kadar geldiler ve sorunumuz çözüldü. Kızım artık okula gideceği için çok mutluyuz.”
Rabia Çelik’in anne ve babasını ikna ettikten sonra aileye muhtelif hediyeler veren Müdür Kökrek ve beraberindeki öğretmenler, ondan sonra merkeze ortalama 22 kilometre uzaklıkta bulunan Kocataş köyüne giderek, okula devam etmeyen Semerkant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10’uncu derslik öğrencileri Yusuf ve Ali Ayyıldız kardeşlerin ailesiyle görüştü. Çeşitli nedenlerle 2 yıldır okula gelmeyen öğrencilerin ailesini ve öğrencileri yeniden okula kazandırılması konusunda ikna eden Kökrek, il genelinde çalışmaların devam edeceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER