Ağrı’da teknoloji yarışması değerlendirme toplantısı yapıldı

Ağrı’da teknoloji yarışması değerlendirme toplantısı yapıldı

Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin katılımıyla düzenlenecek olan "Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması"nın değerlendirme toplantısı Ağrı’da yapıldı. Yarışmada, lise öğrencileri kendi tasarladıkları robotlarla parkurda yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz’ün başkanlığında Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Kars İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Kaya, Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Servet Canlı, Ardahan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Atanur Sarıçam, milli eğitim müdür yardımcıları ve illerden gelen şube müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, yarışmanın amacının öğrencilerin teknolojik tasarımlar yapmaya teşvik edilmesi, teknolojiye olumlu yönde ilgilerinin artırılması ve meslekî becerilerinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Kökrek, yarışmanın geçen yıl sadece Ağrı ili genelinde yapıldığını, bu yıl ise Serka illeri olan Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illeri arasında yapılacağını belirtti.

Kökrek, yarışmanın Ağrı Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Hayrettin Atmaca Sağlık, Eğitim ve Teknoloji Geliştirme Vakfı arasındaki iş birliği ile geleneksel hâle getirildiğini ifade ederek “Yarışma; Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde eğitim gören tüm lise öğrencilerini kapsamaktadır. Bu kapsamda; Ağrı Valiliğinde Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars İl Milli Eğitim Müdürlerinin katılımı ile Valimiz Sayın Mustafa Koç başkanlığında imza töreni gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Kökrek, yarışmanın birincisine 75 bin TL, ikincisine 50 bin TL ve üçüncüsüne 25 bin TL ödülün verileceğini belirterek yarışmanın bir ön eleme ve bir final etabından oluşacağını ve 20-24 Aralık 2023 tarihleri arasında Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars illerinde ön elemelerin yapılacağını söyledi. Kökrek; “Ön elemelerde başarılı olan 20 grup finale katılmaya hak kazanacaktır. Ön elemede başarılı olan tüm okulların malzeme ihtiyaçları Hayrettin Atmaca Sağlık, Eğitim ve Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından karşılanacaktır. 15 Mayıs 2024 tarihinde Ağrı Merkez ilçede Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı 2500 kişilik kapalı spor salonunda final programı yapılacaktır.” diye konuştu.

Kökrek, finale kalan ekiplerin, tasarım ve yazılımlarını tamamen kendilerinin yaptığı robotların daha önceden belirlenen parkurun başlangıç noktasından engelleri aşarak parkurun bitiş noktasına en erken sürede ulaşmasını sağlayacağını belirterek, “Yarışmanın jüri üyelerinin; alanında uzman, öğretmen, üniversite hocaları ve Sunny firmasında görevli mühendisler olup değerlendirme jüri üyeleri tarafından dijital sistemler üzerinden yapılacaktır. Yarışmanın finansman kısmı iş insanı Adem Atmaca tarafından karşılanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kökrek, yarışma ile Ağrı ilinin tanıtımının yapılarak geleceğin teminatı olan çocukların ve vatandaşların Ağrı’ya olan ilgilerinin artırılmasının hedeflendiğini vurgulayarak, “Her yıl daha da geliştirilerek yapılması hedeflenen bu yarışma ile teknolojiye ilgi duyan ve teknolojiyi olumlu yönde kullanan bir nesil yetişmesine katkı sağlanacaktır. Ayrıca teknoloji alanında yeteneği olan öğrencileri belirleyerek bu öğrencilerin iş dünyasına kazandırılması hedeflenmektedir.” dedi.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz de yarışmanın serhat bölgesine önemine değinerek katılımcılara teşekkür etti. Karagöz, yarışmanın öğrencilerin teknolojik gelişmelere ayak uydurmasına, yenilikçi ve yaratıcı düşünmesine, problem çözme becerilerine ve takım çalışmasına katkı sağlayacağını söyledi. Karagöz, yarışmada başarılı olan öğrencilerin ödüllendirilmesinin de onları motive edeceğini belirtti.

Toplantı, katılımcılara çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi.

ağrı haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER