AİÇÜ ile 250 yıllık tecrübe buluşuyor

AİÇÜ ile 250 yıllık tecrübe buluşuyor

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) içinde öğrenim-öğretimin tüm alanlarında karşılıklı iş birliğini ve ortak emek verme anlayışını teşvik etmek, geliştirmek ve desteklemek amacıyla imzalanan Akademik İş Birliği Protokolü ile İTÜ’nün 250 yıllık malumat birikimi ve tecrübesi AİÇÜ’ye aktarılacak. AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding ve İstanbul Teknik Üniversitesi içinde düzenlenen iş birliği anlaşması bağlamında AİÇÜ ile İTÜ içinde meydana getirilen protokolün hayırlı olmasını diledi.
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Kumral ile Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata, İTÜ Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ümit Karadoğan, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding grup şirketi ICA İçtaş Altyapı Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Soğukpınar ve beraberindekileri misafir etti. Ziyarette, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut ile İTÜ Rektörü Prof. Dr. Koyuncu, eğitsel, bilimsel, yönetsel bütün konularda iş birliğine imkân sağlayacak protokole imza attı.
Sahip olduğu köklü geçmişiyle Ülkemizin ilk teknik üniversitesi olma özelliği taşıyan İstanbul Teknik Üniversitesi ile iş birliği protokolü yapmaktan ötürü memnun olduklarını belirten Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İTÜ’nün 250 senelik birikimi akademisyen, öğrenci ve idari personellerle buluşturduklarını söyledi.
Akademisyenler Ortak Çalışmalar Yürütecek
Prof. Dr. Karabulut, “İmzalanan protokolle akademisyenlerimiz içinde ortak inceleme faaliyetleri yürütülerek ilmi, eğitsel ve yönetsel alanlarda ortak çalışmalar yürütülecektir. Akademisyen, idari personel ve öğrenci değişimlerinin yanı sıra yaz okulu ve diploma programları şeklinde ortak müfredat faaliyetlerinin yürütülmesi, lisansüstü öğrencilere eş akademik danışmanlık ile tezlerin yürütülmesi, dil eğitimleri, hizmet içi kurslar,  imalathane emekleri, toplantılar, kongreler, konferanslar ve sempozyumlar gibi ders planı ve müfredat dışı faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Öte yandan imzalanan protokolle araştırma projeleri ve çalışmaların yapılması, akademik ve ilmi yayınların üretilmesi, ilmi ve teknik geziler, ortak yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonlarına katılma, kültür, sanat ve spor alanlarında ortak emek harcamalar, ortaklaşa projeler, yarışmalar ve festivaller düzenlenecektir” diye konuştu.
Prof. Dr. Karabulut, iş birliğinin gerçekleşmesine imkân elde eden, Üniversitemizin adını onurla taşıdığı tahsil gönüllüsü ve iş insanı İbrahim Çeçen’e ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Koyuncu ’ya teşekkür etti.
250. Yıl kutlanırken önemli bir iş birliği anlaşması yapılmış oldu
1773 yılından temelleri atılan İTÜ’nün Dünya standartlarına haiz, zamanı ve kültürel mirasını günümüz bilim hayatına aktardığını belirten Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “Bugüne kadar birçok müessese ve kuruluşla iş birliği yaptık ve oluşturmaya devam edeceğiz. Bu iş birliklerden birini de 2023 senesinde hem Cumhuriyetimizin 100. Yılını hem de İTÜ’nün 250. Yılını kutlarken iş dünyasından önemli bir paydaşımız olan IC Holding ile gerçekleştirdik. IC Holding Gümüş Sponsorluk ile ismini koyduğumuz beraberliğimizin tahsil-araştırma alanı çerçevesinde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile bir protokol imzaladık. İş birliği için AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’a, IC Holding iştiraki ICA İçtaş Altyapı Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Soğukpınar’a IC Vakıf Müdürü Dr. Meral Dinçer’e ve bütün IC Holding Ailesi’ne teşekkür ediyor, protokolümüzün her iki üniversiteye de hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Üniversiteler arası iş birlikleri örnek teşkil edecek
Protokol törenine katılan IC Holding iştiraki ICA İçtaş Altyapı Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Soğukpınar ise “AİÇÜ ve İTÜ’nün müşterek yürüteceği emek harcamalar ve atacağı adımlar, ülkemizin tahsil sistemine büyük katkı sağlayacak ve öteki üniversitelerimize de misal teşkil edecektir. Holding olarak bu birlikteliğe katkı sağladığımız ve şahitlik ettiğimiz için fazlaca mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.
Protokol sonrası AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, ICA İçtaş Altyapı Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Soğukpınar ve beraberindekiler, Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı (MARLAB), Engelsiz Yaşam Merkezi, Kültür ve Kongre Merkezi ve Kütüphaneyi gezdi. Rektörlük Senato Salonu’nda İTÜ heyetiyle ortak istişare toplantısı yapılmış oldu. Toplantıda kısa ve orta vadede yapılabilecek ortak çalışmalar için karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya İTÜ kadrosu, AİÇÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Faruk Kaya ve Prof. Dr. Önder Şimşek, AİÇÜ Genel Sekreteri Muhammet Nuri Kılıç, Teknoloji Transfer Ofisi ekibi, Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi ekibi, Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvar ekibi ile Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon ekibi katılım sağlamış oldu. Gerçekleştirilen toplantı sonrası, Prof. Dr. Karabulut, Prof. Dr. Koyuncu, Soğukpınar ve beraberindekiler, Öğrenci Yaşam Merkezi, Fakülteler ve IC Vakfı Binasını ziyaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER