AİÇÜ’de “AR-GE ve İnovasyon Konferansı” düzenlendi

AİÇÜ’de “AR-GE ve İnovasyon Konferansı” düzenlendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ), Eczacılık sektöründe son yıllarda yaşanmış olan inceleme, geliştirme ve yeniliklerin ele alındığı “ARGE ve İnovasyon Konferansı” yapılmış oldu.
AİÇÜ Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonu’nda Eczacılık Fakültesi tarafınca Kariyer Günleri çerçevesinde meydana gelen konferansa, Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, Atabay Kimya Yönetim Kurulu Üyesi ve ARGE ve İnovasyon Direktörü Doğan Taşkent, akademisyenler ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.
Konferansın açılışında konuşan AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, “21 yy. Ile birlikte yaşanmış olan teknolojik gelişmeler ve rekabetin hat safhaya ulaşmasının sonucunda AR-GE emekleri, kurum ve kuruluşlar için dirimsel bir vasıf kazandı. Dünyanın dinamik bir yapıda olması değişimin de süratli gerçekleşmesine neden olmaktadır. Bu değişime adapte olmak için ise inovasyon zaruri bir durum haline gelmiştir.
Örneğin Alexander Felemenk’in emek harcamaları esnasında bir kabın içerisinde oluşan yeşil küfün çevresinde bir boşluk bırakarak ürediklerini ayrım etmesi sonucu Penisilin antibiyotiği ortaya çıkarılmıştır. Diğer bir ifadeyle ilmi bir araştırmada meydana getirilen yenilik bugün piyasada kullanılan inovatif bir ürün haline gelmesini sağlamış oldu” diye konuştu.
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak AR-GE çalışmalarında, ilmi üretim, ekonomiye katkı ve teknolojik ilerleme esaslı sürdürülebilir akademik gelişime önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Karabulut, “Üniversite ile endüstri ortaklık, toplumsal katkı içeren uygulamalar, eğitim ve tedris faaliyetlerini geliştirecek altyapıyı destekleme, yöresel kalkınmaya katkı sağlayacak öncelikli alanları göz önünde bulundurma ve AR-GE faaliyetlerini yerleşik bir kültüre dönüştürme gayesiyle farkındalık faaliyetleri ve eğitimler gerçekleştirmekteyiz. Üniversitemiz, haiz olduğu inceleme imkanları, kalifiye araştırmacıları, lisansüstü öğrencileri ve teknik destek personelleriyle beraber stratejik planlamalar yürüterek AR-GE emek harcamaları ile ilgili potansiyelini ileriye taşımayı hedeflemektedir” diye konuştu.
“AR-GE ve İnovasyon Konferansı’nda konuşan Atabay Kimya Yönetim Kurulu Üyesi, AR-GE ve İnovasyon Direktörü Doğan Taşkent, “Teknoloji alanında haiz olduğum 30 senelik tecrübe cevabında Türkiye’de AR-GE ortamının olmadığını fark ettim ve bu ortamın oluşması için elimden geleni meydana getirmeye kendimi adadım. Bu bağlamda toplam 63 üniversite gezdim. Bugünkü buluşmamız 64. Olma özelliği taşıyor. AR-GE merkezi oluşturmak için bir amaç uğruna hareket etmek ve öngörü sahip olmak gerekmektedir. Atabay Kimya olarak hemen hemen pandeminin etkilerinin devletimizde görülmediği zamanlarda ihtimalleri düşünerek çalışmalarda bulunduk. Atabay Kimya olarak deva geliştirmeyi vatanı kurtarma olarak görmekteyiz. Ayrıca TURKOVAC aşımızdan sonrasında kullanılacak iki aşıdan birisi de Atabay Kimya’ya ilişkin. Bununla gurur duyuyoruz. Biz bu başarıların tümünü AR-GE ve inovasyonun gücüyle yaptık. Dünyada toplam 680 deva firması var ancak bunların 500 tanesi reel bir deva şirketi. Bu şirketlerden ancak 70 tanesi ürün üretme iken 4 tanesi ise ham madde üretmektedir. Tüm deva şirketleri arasından sadece 2 tanesi Türkiye’ye aittir. Atabay Kimya bunlardan biri. Bizler ham maddesi bize ait olmayan ilaçları üretiyoruz. Bu konum beni çok üzüyor. Şimdiki amacımız hammadde de üretmek. Sizlerin de bu hedefe destek olmanızı bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER