AİÇÜ’de II. Uluslararası İslami ve İnsani Araştırmalar Sempozyumu başladı

AİÇÜ’de II. Uluslararası İslami ve İnsani Araştırmalar Sempozyumu başladı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Kongre ve Kültür Merkezi Selçuklu Konferans Salonunda II. Uluslararası İslami ve İnsani Araştırmalar Sempozyumu başladı.
AİÇÜ İslami İlimler Fakültesi ve Irak İmâm-ı Azam Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen II. Uluslararası İslami ve İnsani Araştırmalar Sempozyumu (İSMİNAR) 4-5 Ekim 2022 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. İslam ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya üniversiteleri ve araştırma merkezlerinde toplumsal bilimler alanına giren derhal her türlü konuyu kapsayacak şekilde geniş tutulan sempozyumda, dokuz değişik ülkeden 40’tan fazla bilim insanı bildiri sunacaktır.
Sempozyumun açılış oturumuna AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Bağdat Sünni Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, AİÇÜ İslami İlimler Fakültesi ve İmam-ı Azam Fakültesi dekanları ile oldukça sayıda araştırmacı, akademisyen ve öğrenciler katıldılar.
Sempozyumun açılışında konuşan AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, “Kopernik Devrimiyle başlamış olan Modern Bilimin gelişimi Endüstri Devrim’lerinin gerçekleşmesine temel oluşturmuştur. Endüstri devrimleriyle süregelen süreç, bugün, Endüstri 4.0 olarak enformasyon ve kontakt teknolojilerinin gelişmesi, parlak zeka telefonlar, zeki evler, biyoteknoloji, nanoteknoloji, suni zeka, robotik ve sosyal ağların oluşumuyla yeni bir boyuta girmiştir. Yaşamakta olduğumuz bu dönüşümü sadece teknik açıdan değil, tarihsel, siyasi, sosyolojik, kültürel, ahlaki ve felsefi yönleriyle de ele almak büyük bir ehemmiyet kazandı. Bu noktada İslami değerler ışığında vakalara bakma hassasiyeti fazlaca önemlidir. Küresel dünyada bu teknoloji çağında bilim etiği, bilim ahlakı şeklinde kavramlar fazlaca daha büyük ehemmiyet kazanmıştır. Bizler Müslüman olarak bilim ahlakını şiar edinerek çok çalışmamız gerektiğinin de farkında olmalıyız” diye konuştu.
“Bilimin Sevgi ile Bütünleştiği” ve “Doğudan Yükselen Işık” parolasıyla her geçen gün ilmi ve akademik çalışmalara hız verdiklerini belirten Prof. Dr. Karabulut “Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi ile Irak Sunni Vakfı İmamı Azam Fakültesi işbirliğiyle ikincisini düzenlediğimiz Uluslararası İslami ve İnsani Sempozyumu ümmet olarak ilmi sıçramamıza vesile olmasını diliyor, konferansımızın hazırlık çalışmalarını özveri ile yürüten başta dekanlarımız olmak üzere tüm tertip kurulu üyeleri ve sekretarya çalışanlarına, konferansımıza teşrif eden tüm konuşmacılara katkı ve katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum. Ayrıca Sunni Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanına da şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Konferansta konuşan İmâm-ı Â’zam Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Miş’ân Muhyî Alvan El Hazreci, “Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile ortaklık içinde bütün dünya üniversiteleri ve araştırma merkezlerinde Temel İslam Bilimleri ve Sosyal Bilimler sahasında Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce dillerinde yapılmış her türden araştırmayı kapsayacak halde geniş yürüttüğümüz sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyor, araştırmacıları ve katılımcılara iyi bir sunum geçirmelerini arzuluyorum.” dedi.
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Yerinde “Fakültemiz ve Irak İmâm-ı Âzam Fakültesi’nin ortak organizasyonumda düzenlenen ve Dokuz değişik ülkeden 40’tan fazla bilim insanının tebliğ sunmuş olduğu 2. Uluslararası İslâmî ve İnsanî Araştırmalar Sempozyumu’nun konusu geniş tutularak bu sene İslami ve insani araştırmalara dair özgün bilimsel emek harcamalar meydana getiren bilim adamlarının çalışmalarının dünya milletlerine duyurulacağı bir platform vazifesi görmesi amaçlanmıştır. Bu vazifenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ve Irak Sünni Vakıf Divanı Başkanı olmak suretiyle AİÇÜ ve Irak İmam-ı Azam Fakültesi’sinin bütün idarî ve bilimsel niteliği olan personeline, tertip kurulu üyelerine ve farklı ülkelerden bilimsel bildirileriyle sempozyuma katkı veren kıymetli bilim adamlarına ve katılımcılara şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER