banner56

Cep yakan kırtasiye fiyatları halkı zor durumda bırakıyor

Cep yakan kırtasiye fiyatları halkı zor durumda bırakıyor

Geçen seneye oranla büyük bir fiyat artışı yaşanmış olan kırtasiye ürünlerinin aileleri maddi açıdan zor durumda bıraktığını söyleyen kırtasiye sahibi İbrahim Ay, devletin buna bir umar bulması gerektiğini anlatım etti.

Son zamanlarda ülkede yaşanmış olan ekonomik dalgalanmalar kırtasiye ürünlerini de etkiledi.

Geçen senelere oranla yüzde 300 fiyat artışının yaşandığını söyleyen kırtasiye işletmecileri, fiyatların ciddi anlamda arttığını ve bu durumun da vatandaşları zorladığını belirtti.

Bir öğrencinin ortalama Bin lira ile bin 500 lira içinde bir fiyata tekabül eden kırtasiye harcamaları, talebesi olan vatandaşları zor durumda bırakıyor.


Bu seneki kırtasiye ürünlerindeki fiyatların halkın bütçesini ciddi manada zorladığını söyleyen kırtasiye sahibi İbrahim Ay, müşterilerin genelinin bu durumdan şikayetçi olduğunu, ürünlerini geri bıraktıklarını ve kanserojen madde içeren ucuz ürünlere yöneldiğini belirtti.

Okul kıyafetleriyle beraber bir öğrencinin masrafının 2 bin 500 TL'yi bulduğunu anlatım eden Ay, tenzilat yapılmadığı taktirde büyük bir sorunun olacağını, devletin toptancıları denetlemesi icap ettiğini, fiyatlarda neye göre artışa gittiği üstünde durması icap ettiğini ifade etti.
Fiyat artışının önüne geçilmediği takdirde bu durumun öğrencilerin eğitimine de tesir edeceğini söyleyen Ay, "Devletin özelikle bu fiyat artışının önüne geçebilmek için bir umar bulması lazım. Bu fiyatlar müşteriyi her vakit zorlayacaktır, satın alan bir halde alır ama kısarak alır, öğrencinin eğitimine bu biçimde zarar verir" ifadelerini kullandı.

"Her şey geçen seneye göre 3 katına çıkmış"
Yaşanan fiyat artışlarından dolayı müşterilerin ürün azaltmasına gittiğine dikkat çeken Ay, "Şu an yoğunluk baya var yalnız fiyatlar oldukça yükseldiği için gelen çoğu müşterimiz fiyatı soruyor bir tek alan çok az. Mesela geçen yıl müşterilerimiz 10 adet defter alırken şu an azaltmaya gitmişler, 3-4 adet alıyorlar. Her şey geçen seneye göre 3 katına çıkmış. Geçen seneye gore yüzde 300'lük bir fark var. Örneğin geçen sene kuru boyayı 10-15 liraya satardık, şu an en ucuzu 25-45 lira arası değişiyor, defterlerde, A4 kâğıdında ve kitaplarda da durum öyle. Bu da milletin bütçesini fazlaca ciddi manada zorluyor. Müşterilerimizin derhal derhal hepsi bundan şikâyetçidir, hatta bazıları bize sinirlenerek ürünleri geri bırakıyorlar, diyorlar ki fiyat artışı çok fazla. Tabi bu durum satışlarımıza da yansıyor haliyle. Ucuzluk malzemeleri satan bölgeler var, ya da alışveriş marketlerine gidiyorlar, bizim fiyatlarımızı müsait görmüyorlar. Bir milyoncuların önlerinde satılan ürünler ucuz ve kanserojen madde yer alıyor, hepimiz kaliteli ve marka mamüller getirdiğimiz zaman bu da millete ağır geliyor." gibi konuştu.   

"Bir öğrencinin maliyeti 2 bin 500'ü buluyor."
Bir öğrencinin en az maliyetinin binleri bulduğunu belirten Ay, "Geçen yıl bir öğrencinin maliyeti 250 veya 500'ü bulurdu, bu yıl bin ile bin 500 lira arasında değişiyor, bu da oldukça büyük bir sayı. Bazı velilerimizin söylediklerine gore okul giysisiyle beraber bir öğrencinin maliyeti 2 bin 500'ü buluyor." ifadelerine yer verdi.

Zamların artışının en büyük sebebinin toptancılar olduğunu söyleyen Ay, bunun önüne geçilmediği takdirde bu durumun öğrencilerin eğitimine de etki edeceğini belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Şu an tenzilat yapılmazsa çok ciddi bir sıkıntı olur. Bunu toptancılarda devletin toptancılardaki fiyat etiketlerini test etmesi lazım, neye gore artış yapılıyor? Toptancılar oldukça ciddi bir zam yapmışlar, toptancılardan bize yüksek ulaşınca mecburen biz de yüksek fiyatlara satmak zorunda kalıyoruz. Devletin özelikle bu fiyat artışının önüne geçebilmek için toptancılara özelikle bir baskı yapmaları lazım, bu fiyatın önüne geçmeleri lazım. Bu fiyatlar müşteriyi her zaman zorlayacaktır, müşteri bir şekilde alır fakat kısarak alır, öğrencinin eğitimine bu biçimde zarar verir. Devletin buna bir deva bulması lazım."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER