Doğubayazıt’taki AİÇÜ’lü Kız Öğrenciler İçin Yapılan Fatma Goozal Kız Öğrenci Yurdu Açıldı

Doğubayazıt’taki AİÇÜ’lü Kız Öğrenciler İçin Yapılan Fatma Goozal Kız Öğrenci Yurdu Açıldı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören kız öğrenciler için Doğubayazıt’ta iş insanları Abdolbari Goozal ve Fevzihan Aras tarafından yapılan Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı 220 kişilik kapasiteye sahip Fatma Goozal Kız Öğrenci Yurdu açıldı.

Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde yer alan kız öğrenci yurdunun açılış törenine Ağrı Valisi Mustafa Koç, AİÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mucip Genişel, Doğubayazıt Kaymakamı Murat Ekinci, Etsun Holding Genel Müdürü Rahmi Yaşar, iş insanı Fevzihan Aras, il protokolü ile akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı. Açılış töreni öncesinde gençlik festivali, folklor gösterisi ve resim sergisi düzenlendi.

Törende konuşan Ağrı Valisi Mustafa Koç toplumların ve medeniyetlerin ayakta kalması için eğitimli bireyler yetiştirmenin çok önemli olduğunu ifade etti. Vali Koç, eğitimde güçlü bir alt yapının oluşturulması için Türkiye Yüzyılı’nda daha çok çalışılması gerektiğini vurgulayarak “Gururla söylüyoruz eğitim kurumlarımızda çok iyi fiziki şartlara sahibiz. İnşallah sizler bu imkanları en iyi şekilde değerlendirecek kendinizi geliştirerek hem ailelerinizi hem de hocalarınızın gurur duyacağı insanlar olacaksınız. Bu konuda sizlere güveniyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafından Doğubayazıt’a öğrenim görmek için gelen gençlerimiz var. Bizlere düşen görev de öğrencilerimize en iyi imkanları sunmaktır. Her şey sizin için. Açılışını yaptığımız yurdun öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel eseri ilçemize kazandıran iş insanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mucip Genişel, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’un uluslararası üniversiteler ile iş birliği çalışmaları kapsamında yurt dışında bulunduğun dolayı programa katılamadığını belirterek, “Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Abdulhalik Karabulut’un sizlere selamlarını iletiyorum. Bu kız öğrenci yurdunun ülkemize kazandırılmasına katkı sağlayan hayırsever hemşerilerimiz, iş insanı sayın Abdolbari Goozal’e, iş insanı sayın Fevzihan Aras’a ve kurulum arsasını hibe eden iş insanı sayın Oktay Dumlu’ya sayın Rektörümüzün en içten teşekkürlerini iletiyorum” dedi.

Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksekokulu’nun 2015 yılında Abdolbari Goozal tarafından yapıldığını anımsatan Prof. Dr. Genişel, “Bu eser, konumu ve mimari yapısıyla ilçemizin ve üniversitemizin önemli bir değeridir. Sayın Goozel'in bu büyük katkısı, eğitim alanında daha aydınlık yarınlar inşa etme hedefine adanmışlığını ve topluma olan sorumluluğunu yansıtmaktadır. Bu özel yapı, Doğubayazıt'ın kültürel ve eğitim mirasına sonsuz bir katkı sunmakla kalmayıp aynı zamanda sayın Goozel'in büyük vizyonunu da yansıtmaktadır” diye konuştu.

Öğrencilerin barınma ihtiyacının karşılanması noktasında açılışı gerçekleştirilen yurdun öğrenciler için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Genişel, “Bu projenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan herkes, üniversitemizin geleceği için önemli bir rol oynadı. Ayrıca, bu yurtta yaşayacak olan öğrencilerimize, bu mekânı sadece bir yurt değil, aynı zamanda yeni bir ev olarak benimsemelerini tavsiye ederim. Bu yurt, sizin yeni deneyimlerinizi, dostluklarınızı ve başarılarınızı şekillendireceğiniz bir yer olacaktır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Genişel, Doğubayazıt’ta erkek öğrenciler için yurt sorununun bulunduğuna dikkat çekerek, “Siz cömert iş insanlarımızın erkek öğrenci yurdu sorunun giderilmesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz. Açılışı yapılan kız öğrenci yurdunun Doğubayazıt’a, üniversiteye ve öğrencilere hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ağrı haber

ağrı gazete

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER