UCİM AĞRI İL SORUMLUSU YUSUF YILDIRIM’IN ANKARA İZLENİMLERİ

UCİM Ağrı İl Sorumlusu Yusuf Yıldırım Ankara'da 21 saatten oluşan, 3 günlük eğitim sürecini kaleme aldı

UCİM AĞRI İL SORUMLUSU YUSUF YILDIRIM’IN   ANKARA İZLENİMLERİ

Ankara'da önceki günlerde 21 saatten oluşan, 3 günlük bir eğitimimiz oldu.  Bu eğitim sürecinde aslında bugüne kadar bildiğimiz, düşündüğümüz ama aslında çocuklarla çocuk dilini konuşmayı, hiç bilmediğimiz yep yeni  bir dil yep yeni duygular içerisinde eğitimimizi tamamladık. Projemiz neydi, ne amaç üzerine yapılıyor ondan biraz bahsedeyim. UCİM Saadet Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği olarak Türkiye çapında büyük bir projeye başlıyoruz. UCİM, dünyada ilk kez drama yöntemi ve lego parçalarıyla çocuklar için beden güvenliği ve

Yapılan Projenin önceliği eğitimdi; UCİM’in kapasitesini güçlendirerek daha donanımlı bir kadro ile daha çok kişiye ulaşılmasını sağlamak programın en öncelikli amaçları arasında yer alıyor. 2017 yılında kurulan UCIM, ilk etapta farklı illerdeki üye ve gönüllülerini kurumsal bir şekilde çocuk hakları savunucusu olma ve çevrelerini bilinçlendirme yolunda profesyonel eğitimlerle güçlendirecek. Böylece gönüllü faaliyetleri artırma, illerde daha etkin olma yolunda önemli adımlar atılacak. 

Lego Education ile Çocuk Hakları Eğitimi Verilecek; 

UCİM proje ortaklarından LEGO Education Türkiye ve Teknokta ile birlikte geliştireceği “Mahremiyet ve Çocuk Hakları” konulu bir LEGO eğitim setiyle okul öncesi çocukların eğitimini hedef alacak. Dünyada bu yaş grubu için oluşturulan ilk interaktif eğitim setiyle öncelikle beş ilde okul öncesi çocuğa eğitim verilmesi hedefleniyor. 

Drama ile Mahremiyet Eğitimi 

Türkiye’nin pek çok ilinde kamu işbirliğiyle önemli projeler gerçekleştiren Çağdaş Drama Derneği, UCIM eğitimci ve psikologlarıyla birlikte “Çocuklara Yaratıcı Drama ile Mahremiyet Eğitimi” modülü oluşturacak. Teatral dramatizasyonla hazırlanacak eğitim metodu, UCIM ve Çağdaş Drama Derneği aracılığıyla pek çok ilde hayata geçirilecek. 

RTÜK ile farkındalık çalışmaları 

Bir diğer proje ortağı Radyo Televizyon Üst Kurulu ile televizyon kanal yöneticileri, TV dizisi senaryo yazarları, yapımcılar ve diğer ilgili meslek kollarının katılımıyla düzenlenecek Medya Çalıştayı ile Çocuk İstismarını Önleme konusunda medyadaki farkındalık artırılacak. 

Sosyal medya çalışmaları, belgesel ve filmler 

Türkiye’nin dört bir tarafında istismara uğrayan çocuk davalarında hukuki destek sağlayan, çocuk hakları konusunda eğitimler veren UCIM, kuruluşundan bu yana yaşadığı deneyimleri bir belgesel ile kamuoyunun bilgisine sunacak. Ayrıca sosyal medyada çocuk istismarına dikkat çekmek ve toplumu bu konuda birlik olmaya davet etmek üzere de sosyal medya kampanyaları düzenleyecek, dijital platformda annelerle bir araya gelecek. 

Projeyi hızlıca faaliyete sokmak için Ankara'da çok güçlü bir ekibimiz gece gündüz çalışıyor. İnşallah proje ile çoğu kişinin hayatına dokunmuş olacağız. (Çiğdem DOĞAN)

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER