banner56

Yüksek servis fiyatlarından dolayı öğrenciler mağdur oluyor

Okulların açılmasıyla beraber güncellenen okul servisi fiyatlarındaki artışı karşılayamadıkları söyleyen aileler, öğrencilerini okula yaya göndermek zorunda kalacaklarını belirtti.

Yüksek servis fiyatlarından dolayı öğrenciler mağdur oluyor

Son zamanlarda birçok sektörde gözüken fiyat artışları eğitimdeki refahı da etkiledi.

Yeni tahsil tedris yılının başlamasına sayılı günler kala güncellenen yeni okul minibüsü fiyatlarında yüksek artış görülüyor.


Geçtiğimiz yıl Ağrı'da yaklaşık 200-250 TL olan okul servisi tutarları, bu sene 500 ile 600 TL bantlarına yükseldi. Yükselen okul taşıtları fiyatları hem öğrencileri bununla birlikte öğrenci velilerini ciddi anlamda zorluyor.

Yüksek olan okul taşıtı fiyatlarından ötürü öğrencilerini yürüyerek göndereceklerini yada okula gönderemeyeceklerini söyleyen veliler mağdur olduklarını dile getirdi.

"Servis ücreti geçen sene 250 liraydı, bu sene 550-600 diye konuşuluyor"
Yüksek servis fiyatlarından ötürü ailelerine yük olmak istemedikleri için okula yaya gitmeyi tercih eden lise öğrencisi Onur Erdem, "Bu seneki servis fiyatlarından dolayı oldukca rahatsızız. Okulun başlarında ilk üç ay servisle gidiyordum, fiyatı makul ve ucuzdu fakat sonrasında oldukça fazla arttı, servisi bırakıp yaya gitmek zorunda kaldım. Ailemize yük olmak istemiyoruz ama oldukça pahalı geliyor. Bu yıl ise 500 TL'nin üstünde bahsediyorlar. Çok pahalı, çünkü oldukca üzgünüz. Geçen sene 250 liraydı, bu yıl 550-600 diye konuşuluyor, arada oldukca büyük bir fark var. Yüzde 200 gibi bir ayrım var. Moralimiz çok bozuk, bu yıl herhâlde yaya gideceğiz." ifadelerini kullandı.

"Servisçiler fırsatçılığa gitmesin, lütfen en uygun fiyatta taşımaya çalışalım"
Fırsatçılık yapılmaması için servisçilere çağrıda bulunan bir öteki öğrenci Ömer Faruk Afşin, "Ağrı'nın coğrafi şartları esasen zor, zaten kışın soğuk, yaya gidemiyoruz. Servis tutarları 200 liraydı, 500 liraya kadar yükseltmişler. Bu sene okul servisleri zarar edecek aslına bakarsanız, toplu taşıtlarda kalabalıklaşma daha çok olacak, belediyenin toplu taşımaları da aslına bakarsan yetmiyor, oldukça azca sayıda otobüs var, okula yetişemiyoruz, geç kalıyoruz. Servis tutarları arttığından dolayı servisçiler büyük olasılıkla yeniden protesto yapıp öğrencileri götürmeyecek. Servisçiler fırsatçılığa gitmesin, lütfen en uygun fiyatta taşımaya çalışalım, bu bir kişiden başlıyor esasen, biri zam yapıyor sonrasında birbirlerine bakarak zam yapıyorlar. Böyle olmamalı bence. Salgın döneminden beridir fiyatlar oldukca arttı, bahaneleri doların artması fakat bence tek bahane doların artması değil." şeklinde konuştu.

"İki şansımız var ya okula göndermeyeceğiz yahut destek istiyoruz"
Fiyatlar düşürülmezse öğrencilerini ya yaya olarak göndermeyi veya göndermemeyi düşündüklerini söyleyen Adem Baş, "Kız kardeşimi okula gönderiyordum, zamlar nedeniyle maddi olarak oldukca zor durumda kalıyoruz. Şöyle bir karar verdik, kız kardeşimi artık servisle göndermeyeceğiz. 600-700 lira diyorlar bize, biz sorduğumuzda, yakıt diyor, mazot diyor, bizim de maddi konum yetersiz olduğundan şu şekilde diyoruz; 'Yaya göndermeyi düşünüyoruz veya okula göndermemeyi düşünüyoruz.' Yaya da gidemiyor mesafe baya uzak. İki şansımız var ya okula göndermeyeceğiz, veya yardımcı istiyoruz, yani bu şekilde mağduruz. Yetkililerden beklentimiz, kendi çocuklarını nasıl düşünüyorlarsa vatandaşın çocuklarını da düşünmeleridir." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER