AĞRI NÜFUSUNUN YÜZDE 70’İ BU YIL DOĞALGAZ KULLANACAK

2017 yılında doğalgaz çalışmalarının başladığı Ağrı’da altyapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte bu yıl Ağrı nüfusunun yüzde 70’i doğalgazla ısınacak.

AĞRI NÜFUSUNUN YÜZDE 70’İ BU YIL DOĞALGAZ KULLANACAK

Kent genelinde yapılan doğalgaz çalışmaları ile ilgili bilgi veren AKSA Doğalgaz Ağrı Şube Müdürü Evren Karyağdı, “Ağrı’da doğalgazın 2020 yılı yatırım faaliyetleri devam ediyor. Ağrı’da doğalgaz çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu sene girilmeyen beş tane mahallemize şuanda gaz alımı sağlanıyor. Toplamda 80 bin metreye yakın bir yatırım öngörülüyor. Bunun 45 bin metresi tamamlandı, 35 bin metrelik yerde tamamlanmaya çalışılıyor” dedi.

“Bu yıl Ağrı için 50 bin metrelik bir altyapı tamamlanacak“

Açıklamasında kent merkezinde bulunan bazı mahallelerde altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Karyağdı: “Ağrı merkezde şu anda ekiplerimiz Fatih, Mehmet Akif, Alparslan, Kurtuluş, 100. Yıl mahallelerinde çalışmalara devam ediyorlar. Muhtemelen bu sene Ağrı için 50 bin metre bir altyapı yatırımı tamamlanacak. Nüfusu baz alırsak nüfusunun yüzde 70’ine yakın bir kısmı şu anda doğalgaz kullanıyor durumda. Yüzeysel yani arazi açısından baktığımız zaman orda da yüzde 60‘a yaklaşmış durumdayız. Şu anda nüfusun yüzde 70 doğalgaz kullanabilecek durumda diyebiliriz. Net bilgilere dayandırarak şu anda kullanan vatandaşlarımızın oranını gösterecek olursak bizim abone sayımız şuanda 11 bine yaklaştı. 30 bin abone şu andaki hatlarımızdan, mevcut alt yapımızdan yararlanabilir. Geride kalan yaklaşık 18 binlik bir rakamdır. Yani kullanmayan 18 bin abonemiz var. Şehrin yoğun yerlerinin hepsi tamamlandı.” Şeklinde konuştu.

“Doğalgazla birlikte hava kirliliği de azaldı“

Abone sayısının artması ile birlikte kentteki havanın da temizlendiğini dile getiren Karyağdı, şöyle devam etti:

“İki sene önceki hava ile en son geçirdiğimiz kışın burası arasındaki farkı illaki sezinlemişsinizdir. Buda sağ olsunlar abonelerimiz sayesinde oldu. Doğalgazla birlikte hava kirliliği de azaldı. Bu sene daha da temizlenecek. Daha kaliteli bir havaya sahip olacağız inşallah.“

“En düşük teklifi Aksa Doğalgaz olarak biz verdik“

Ağrı’da doğalgazın fiyat açısından diğer illere oranla daha pahalı olmasını sebebi abone sayısının az olması olarak açıklayan AKSA Doğalgaz Şube Müdürü Evren Karyağdı, şirket olarak ihale gerçekleştiğinde en düşük fiyatı vererek ihaleyi almalarına rağmen abone sayısında istenilen sayıya henüz ulaşamadıklarını anlattı. Karyağdı, “Biz tarifeli bir şirketiz. İlk sekiz sene ihale yapılır. İhaleye yapıldıktan sonra sekiz sene içerisinde biz kendi şartlarımızla devam ederiz. Bu bilgi ve mevzuat gereğince EPDK tarafından açık ihale ile yapılan gaz arzının hangi şirketin sağlayacağı ihale ile yapılandırılıyor. İhale de birim gaz fiyatını en düşük hangi lisanslı şirket verirse ihale onda kalıyor. Burada da en düşük teklifi Aksa Doğalgaz olarak biz verdik. Bu şirket ayakta durmak zorunda. Şirkette ya abone bularak ayakta durabilir ya da gaz satarak ayakta durabilir. Şimdi bizim faaliyet gösterdiğimiz diğer illerde 100 metrede bir hat çekiyoruz 100 tane abone buluyoruz. Ama burada öyle bir imkânımız yok maalesef. Burada 100 metreye en fazla 10 tane abone alabiliyoruz. Ağrı’da 3. yılımız. 2017’de işletmeye geçtik. 2025 yılında tarifeye geçilecek. Tarife ile gaz fiyatlarında tekrardan bir düzenleme yapılacak. O zaman ancak bir düşüş olabilir.“ Diye konuştu.

“Maalesef şu anda kurumlarımızın tamamı doğalgaza geçmiş durumda değil“

Resmi kurumların doğalgaz kullanım oranları hakkında bilgi veren Evren Karyağdı, “Şuanda toplamda 100 küsur kurum var ve bizim gaz alışı sağladığımız 35 tane kurumu var Ağrı’da. Maalesef şu anda kurumlarımızın tamamı doğalgaza geçmiş durumda değil. Bu konuyla alakalı biz sürekli kurum müdürleriyle, amirleriyle ve Vali Bey ile kurumların doğalgaza geçmeyişleriyle alakalı görüşmeler sağlıyoruz. Ama şu anda çokta olumlu bir şey yok. Şu anda mevcut kurumlarımızın sadece yüzde 25’i doğalgaz kullanabiliyor. Ve şöyle söyleyeyim bu kurumların neredeyse yüzde 95’inin Altyapı çalışmaları tamamlanmış durumda. Kesinlikle doğal gaz çok büyük bir nimettir. Bizim burada diğer illere oranla biraz daha pahalı ama biz bunu kömürle kıyasladığımız zaman çok ciddi tasarrufu var.” İfadelerini kullandı.

“Temmuz ayına kadar tahsilatta bulunmadık“

Vatandaşların Pandemi sürecinden daha az etkilenmesi için çalışmalar da yaptıklarını dile getiren Karyağdı, “Pandemi sürecinin başladığı andan itibaren biz vatandaşlarımızdan Temmuz ayına kadar tahsilatta bulunmadık. 1 Temmuz'dan itibaren borcu olan vatandaşlarımıza uyarılarda bulunduk. Şu anda da borcunu ödemeyen vatandaşımız yok diyebilirim. Yani biz aksa Doğalgaz olarak gerekli imkânları tanıdık” dedi.

“Türkiye’nin gaz rezervi bulması Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük haberlerinden biridir“

Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin Türkiye açısından değerlendiren Karyağdı, “Türkiye’nin gaz rezervi bulması Türkiye Cumhuriyeti’nin belki de en büyük haberlerinden biridir. Biz enerji olarak dışa bağımlı bir ülkeyiz. Çok ciddi paralar ödüyoruz. Bizim oluşan cari açığımızın çok büyük bir kısmı dışarıdan enerji alımından oluşuyor. Bizim petrolümüz yok, Doğalgazımız yok. Çıkanlar çok cüzi yüzde birlik, yüzde ikilik oranlara etki ediyor. Bu anlamda Karadeniz’den gelen bu haber Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük olaylarından bir tanesidir. Bakanlarımız sen, yetkililerimizin yapmış olduğu açıklamalarda şu an sadece bulunandan bahsedildi. Ama bunun devamı da gelecek. Daha farklı alanlarda gelecek. Sadece şu anda bulunan rezervin değeri 65 milyar dolar demek. Bu Türkiye ekonomisine çok ciddi bir katkıdır. Tabi bunun işletmeye alınması ve çıkarılması var. Bizde bu işin içinde olduğumuz için biliyoruz. Şu anda çok hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Ben bunun devamının da geleceği konusundayım. Ciddi bir şekilde bizim dışa bağımlılığımız azalacak. Gaz fiyatları da emin olun ki düşecek. Çünkü kendi kaynaklarımızdan faydalanmış olacağız.” Sözlerini kullandı.

AKSA Doğalgaz Şube Müdürü Karyağdı son olarak konuşmalarına, “Doğalgaz Ağrı’ya geç geldi ama umarım dönüşümü hızlı olur. Ve umarım herkes doğal gazın konforundan, rahatlığından yararlanır.“ ifadelerini ekledi.

(DEMET AYDEMİR)

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER