Ağrı’da yapılacak olan 5 milyar TL değerindeki Alışveriş ve Yaşam Merkezi için protokol imzalandı

Ağrı’da yapılacak olan 5 milyar TL değerindeki Alışveriş ve Yaşam Merkezi için protokol imzalandı

Ağrı Merkezde bulunan Tekstil Kent önünde yer alan 52 bin 800 metrekarelik bir alanda, 2 etapta tamamlanması planlanan ve içerisinde AVM, 2 bin konut, rezidans daireler ile ofis, otel ve klinik otelden oluşan Ağrı Alışveriş ve Yaşam Merkezi projesinin protokol imzalama programı gerçekleştirildi.

Proje, Bölgenin ilk ve en büyük markalı karma projesi olma özelliği ile Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve bölge ülkelerine hitap edebilecek şekilde tasarlandı. Karma konsepte geliştirilen bu dev proje, aynı zamanda dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapacak.

Günlük ortalama 15 bin kişinin ticaret için sınırdan giriş yaptığı Ağrı’ya büyük bir turizm avantajı katacak olan ve Azerbaycan, Rusya, Ermenistan, Gürcistan, İran gibi komşu ülkelerin ihtiyaçlarına cevap vererek Ağrı'yı çekim merkezine dönüştürülmesi hedeflenen proje ile Ağrı'nın ticaret hacmi yükseltecek.

Kente katacağı güzel görünümle birlikte binlerce kişiye istihdam sağlayacak olan projenin, 36 ile 48 ay arası bir süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Ağrı Valisi Osman Varol ve İsra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı'nın katılımıyla Projenin protokol imza töreni gerçekleştirildi.

"Ekonomik hareketliliğin artması açısından gerçekten çok önemli"

İlimiz ve bölge açısından çok önemli bir proje olduğunu söyleyen Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, "Bugün burada toplanmamıza vesile olan, alışveriş ve yaşam merkezi dediğimiz şey, başka şehirler için sıradan bir ekonomik faaliyet gibi görülebilir ama Ağrı'da yaklaşık 13-14 yıldır hayali kurulan, toplumun çok büyük bir beklentisi olan, Ağrı'nın hem ekonomik gelişimine, hem sosyal yaşamında, hem de kalkınmasına çok büyük bir etki yaratacak olan, beklenen, özlenen işlerden bir tanesi. Bizim özel idaremize ait bir arsamız var, bu projenin yapılacağı arsa. Hatta halktaki beklenti o kadar büyük ki buraya AVM arsası diyorlar, bu arsaya artık gerçekten bir arsa yapılacak. Bu alışveriş ve yaşam merkezi şehrimizin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, insanlarımızın refahının, ticari, ekonomik hareketliliğin artması açısından gerçekten çok önemli. İran sınırında yer alıyoruz. Ülkemize çok ciddi sayıda İranlı turist geliyor, İranlı turistlerin buraya gelirken temel amaçları alışveriş yapmak. Gürbulak Sınır K apımızdan giriyorlar, ama bizim böyle bir projemiz yoksa bunun pek bir önemi yok. Gürbulak Sınır Kapısı'ndan giren İranlı turistler, komşu şehirlerimize gidiyor. Komşu şehirlerimizde belirli mevsimlerde sokakta gezdiğinizde İranlı turistlerden, yerli vatandaşımızı göremiyorsunuz. Alışveriş merkezleri, mağazalar onlara sattıkları ürünlerle, onun yarattığı ekonomik aktiviteyle inanılmaz bir refaha kavuşuyor. Karma konseptte geliştirilen bu dev proje, bölgede bir cazibe oluşturarak bu ekonomik zenginlikten Ağrı'nın da pay almasını sağlayacak. İnşallah bu proje şehrimize çok büyük hayırlar getirecek, ben buna inanıyorum."  Şeklinde konuştu.

"AVM’nin toplamda 36 ile 48 ay arasında bir süre içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz"

Proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan İsra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı,  " 'Bir Kuşak Bir Yol' projesinin ortasında yer alan Ağrı'da yeni yüzyılın bu dev projesini yapacak olmaktan dolayı büyük onur ve gurur duyuyoruz. Dünyaca ünlü markaların hizmet vereceği AVM, otel, klinik otel, rezidans daireler, ofisler olacaktır. Ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağlayacak olan proje ile bölgeyi bir çekim merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Takribi öngörülerimize göre bu projenin tamamlandığı zaman itibarıyla 5 milyar TL'lik bir yatırım olduğunu da ifade etmek isteriz. AVM'nin toplamda 36 ile 48 ay arasında bir süre içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2023, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER