Deutsche bank'tan korkutan türk lirası tahmini

Doların üstün dereceli tazelemesi ondan sonra deutsche bank'tan korkutan türk lirası tahmini

Deutsche bank'tan korkutan türk lirası tahmini

Merkez bankası'nın faiz kararı sonrası dolar rekor üstüne üstün dereceli kırarken deutsche bank, para politikasında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece türk lirasındaki kilo vermenin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngördü. Banka, hükümetin politikalarındaki değişiklik göz önüne alındığında acele bir faiz artırımı yapılmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.
Deutsche bank, yayımladığı bir araştırma raporunda cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın açıklamalarının hükümetin tl'deki kıymet kaybı ve yüksek enflasyon ile alakalı henüz endişeli olmadığına işaret ettiğini söylemiş oldu. Kendileri de dahil piyasaların dolarizasyonda artış beklediğini belirten deutsche bank, türkiye cumhuriyet merkez bankası'nın (tcmb) bir sonraki adımının nasıl sonuçlanacağını tahmin etmenin zor bulunduğunu ve bunun efsunk oranda türk varlıklarının gelecek birkaç gündeki performansına bağlı bulunduğunu vurguladı.

"acil bir ürem artirimi yapilmasi düşük olasılık"
Tcmb'nin sözlü müdahalesinin kurun istikrara kavuşması için ehil olmadığını dile getiren banka, daha agresif bir yaklaşımın icap ettiğini ama bunun istenip istenmediğinin şüpheli olduğunu anlatım etti. Banka, hükümetin politikalarındaki değişim göz önüne alındığında acele bir faiz artırımı yapılmasının düşük bir ihtimal bulunduğunu söyledi.

"piyasada 100 baz puanlik acil faiz artişi beklentisi"
Para politikasında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece türk lirasının değer kaybetmesini beklediklerini belirten deutsche bank, kurdaki yükselişin türk ekonomisindeki yapısal kırılganlıkları ortaya çıkarabileceğini dile getirdi.

Kurdaki oynakliğin enflasyona tesiri önümüzdeki 6 ayda 3 puan olacak
Türk lirasındaki kıymet kaybı ve fiyatlardaki kur geçişkenliği düşünüldüğünde bunun manşet enflasyona etkisinin önümüzdeki altı ayda yüzde 3 puan olacağını belirten deutsche bank ekonomistleri, tedarik sıkıntıları ve iş ortamındaki belirsizliğin artmasıyla türkiye'nin gelecek yıl daha düşük bir gelişme rakamı yakalayacağını belirtti.

Türkiye'deki negatif gerçek faizin iki basamaklı rakamlara ulaşabileceğini belirten deutsche bank, piyasaların geçen haftaya kadar agresif bir faiz indirimini fiyatladıklarını ama şu an halihazırda 100 baz puanlık acele bir faiz artırımına nazaran pozisyonlanmaya başladıklarını söylemiş oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER