Karın yağmaması yetiştiriciler için girdi maliyetlerini azaltarak avantaj sağladı

Yüksek kesimlerin dışında Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışının az olması, büyükbaş ve küçükbaş hayvan girdi maliyetini azalttığını belirten yetiştiriciler buna rağmen girdi maliyetlerinin yüksekliğinin hayvan sürülerinde azalmaya yol açtığını ifade etti.

Karın yağmaması yetiştiriciler için girdi maliyetlerini azaltarak avantaj sağladı

Ekonomisi tarım ve hayvancılık üstüne kurulan Ağrı'da büyükbaş hayvan sürülerinde büyük bir azalma gözlemleniyor.

Sürülerdeki azalmanın giderek tükenmeye yol açacağını belirten Ağrı İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Nihat Polat, devletin verdiği destekleri çoğaltması ve çeşitli önlemler alması icap ettiğini söyledi.

Satın aldıkları hayvanları son yıllara bakılırsa yüksek fiyata satabildiklerini buna karşın maliyetlerini karşılayamadıklarını belirten Nihat Polat, "Tarım ve hayvancılık rahat bir meslek değil, zor bir meslek. İki yıl önce Et Balık Kurumu 26 TL'den kestiriyordu hayvanları, şuan fiyatlar yüksek, güzeldir. Ama girdi maliyetlerine bakıyoruz yine kurtarmıyor. Et Balık Kurumu ineğin kilosunu 105 TL'den kesiyor, tosunun kilosunu 116 TL'den kesiyor. Bugün normal bir düğe kestirdim 221 kilo et verdi. 118 TL'den kilosunu verdik, 26 bin TL'ye tekabül ediyor. 3 aylık harcamasını hesapladığımızda bu fazlaca cüzi kalıyor. Şuan hayvanların bakımını icra eden kardeşlerimiz var, bizde takım elbisemizi çıkarıp zaman zaman onlara yardım ediyoruz." dedi.

Hayvanların yetiştiriciye maliyeti
Kar yağışının kentte etkili olmamasının yetiştiriciler için avantaj sağladığını belirten Polat aynı zamanda hayvanları yetiştirebilmek için kış mevsimi boyunca toplam maliyeti hakkında şu detayları verdi:

"Gördüğünüz gibi bir kısım hayvanlarımız şu saate kadar otluyor, bu sebeple ortalama 3 ay bu hayvanlar ahırda beslenir fakat geçen yıla baktığımızda yaklaşık 5 ay hayvanların bakımını yaptık. Geçen yıl Kasım ayında hayvanları içeri aldık, beslemeye başladık. Bugün Ocak ayının 4'dür, ortalama 50 güne tekabül ediyor bu yıl hayvanlar dışarıda. Bu hesabı yatığımızda geçen yıla bakılırsa daha avantajlıyız. Bu yılın kabataslak maliyetlerini hesaplarsak büyük bir hayvan 2,5 ton kuru saman yerse tonu 2 bin 600 TL'den hesaplarsak ortalama 7 bin TL kuru samanın harcaması tutuyor. Sadece kuru samanla bu olmaz, otun fiyatı, yoncanın fiyatı farklıdır. Yemin torbası şuan 350-400 TL içinde fiyatı değişiyor. Kaba bir inek 5 ayda yaklaşık 10 bin TL tüketimi oluyor."

"Sürülerde hayvan sayısı azalıyor"
Yetiştirdikleri hayvanların satış fiyatları ile alakalı konuşan Polat, "Son zamanlarda kısırlık vakası, ölümler çoğaldı. Tabi kısırlık ve ölüm olmasa şuanda yüklü hayvan kendini kurtarmış olur fakat onlar olunca zarar. Şuanda simental ineklerin tanesi 40-45 bin TL'ye satılabiliyor. Kaliteye gore değişiyor, 30 bin TL'lik inekte var, 50 bin TL'ye satılan inekte var. Devletin yem yardımı yapması gerekiyor, yardım olmazsa sıkıntılar aşılmıyor. Hemen komşu köyümüz olan Badilli köyünden misal verecek olursak, geçen yıl tahmini 800 hayvandan oluşan sürüleri vardı, bu sene bu sürü 200'e indi. Aşağıda Taştekne köyü var, onlarında sürülerinde azalma laf mevzusu. Diğer çevre köylere baktığımızda bu vaziyet var. Hayvan sayısında ciddi düşüş var, yüklü hayvan bile kitleye göndermiş olduğu oluyor artık. Bu şundan doğuyor, maliyet yüksek olduğu ve besi yapılamadığı için üretici yemeğinden, içmesinden kısarak hayvana masraf yapıyor." ifadelerini kullandı.

Köyleri ile ilgili mevcud su sorununun giderilmesini beklediklerini söyleyen Polat, "Köyümüzün bir sorunu var, yaklaşık 17 haneden oluşuyor köyümüz. Yaklaşık 700-800 hayvan çıkıyor köyden, insanlar azar azar hayvancılığı terk etmeye başladı. Bununda nedenlerinden en büyüğü sudur. Hayvanların içeceği su noktasında sorun var. İki defa sayın Valimize arz ettik, köyde yapılmasını istediğimiz gölet için. Sayın Valimiz ziraat ve hayvancılık alanına kayıtsız değil, ilgileniyor. Geçtiğimiz günlerde makamında talebimizi yeniledik 'tamam' dedi. Sayın Valimiz tamam dediyse yapar, gölet yapıldığında da hayvan sayımızı 800 değil 1200 olur, 1500 olur. Buda memlekete faydalı olur." gibi konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER