Sendikalı memur 1600 tl ikramiye alabilecek

Sendikalı memur 1600 tl ikramiye alabilecek

Milyonların kilitlendiği asgari ücrette beklenmedik bir büyüme yaşandı. Dün komisyonun bir araya gelip asgari ücreti açıklaması bekleniyordu sadece toplantı gerçekleşmedi. Toplantıya dair hemen hemen resmi bir izahat yapılmazken, yeni asgari ücretin bu hafta içinde açıklanması planlanıyor. Işçi tarafı asgari ücretin net 4 bin lira olmasını istiyor. Buna mukabil işveren ise 3.500 tl'nin üstüne çıkmak için devletten yardımcı bekliyor. Işte heyecanla beklenen asgari ücrete ilişik son konum.
Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan asgari ücret komisyonu, 2022 senesinde geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için üç defa toplandı. Komisyonun son toplantsıcaklıknı dün yapması bekleniyordu sadece taraflar bir araya gelmedi ve mevzu hakkında da herhangi bir izahat yapılmadı. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücretin bu hafta içerisinde netleşmesi planlanıyor.

Cnn türk'te son durumu aktaran gülşen coşkun, asgari ücret ile alakalı şunları söyledi:,

"asgari ücretin dün açıklanması bekleniyordu ancak şu saate kadar resmi bir program duyurulmadı. Bu hafta içerisinde netleşmesini bekliyoruz. Yasal olarak bu ay sonuna kadar zaman var. Taraflar uzlaşı ile yaklaşmıştı sadece son açıklamalara göre resmi bir program duyurulmadı. Bir ihtimal bugün olacak sadece halen bir duyuru yapılmadı.

Işçiler 4 bin lira istiyor
Bunlar resmi programlar sadece gayriresmi temaslar da sürüyor. Meydana getirilen görüşmeler ondan sonra nasıl bir tablo çıkacak onu göreceğiz. Masada işçi, işveren ve hükümet temsilcileri var. Işçi insanca yaşanabilir bir rakam olsun diyor ve asgari ücretten vergi alınmasın diyor. Işçi 4 bin liranın altına imza atmayız diyor. Işçi geçim şartlarının zorlaştığını ve kurdaki hareketliliği gerekçe gösteriyor.

Işveren 3.500 liranin üstüne çikmak için destek bekliyor
Bunun haricinde işverene bakıldığında ise işveren de artık sayı söyleniş ediyor. Işveren de bizler 'tüik'i baz alırız, tüik'e bakılırsa hesaplama yapıyoruz ve buna bakılırsa en az 3 bin 500 lira' diyor asgari ücret için. Işverenler, 'hepimiz çalışanları asgari ücrete ezdirmek istemiyoruz, devlet de sırtımızdaki yükü alsın' diyor. 'şayet alırsa bu sayı daha da yukarıya çıkabilir' diyorlar.

Teşvik ve vergi indirimi istek ediliyor
Işverenin teşvik ve vergi mevzusunda indirim talepleri var. şayet bu talepler gelirse sayıın daha da değişebileceğine dikkat çekiyor işveren. Işverene devlet desteği asgari ücrette 70 lira. Mevcutta asgari ücret 2 bin 825 liraydı. şimdi ne olacak merak ediliyor. Cumhurbaşkanı erdoğan açıklamasında çağın fevkinde bir artış olacağını söylemişti. Bakan bilgin bayram havasında bir ücret belirleneceğini söylemişti. şimdi gözümüz kulağımız o rahat soluk aldıracak seviye ne olacak, ne vakit açıklanacak? Bekliyoruz."

Bakan'in sözleri umut oldu
çalışma ve toplumsal emniyet bakanı vedat bilgin, önceki gün tbmm bütçe görüşmelerinde asgari ücret ile alakalı önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan bilgin, şu ifadeleri kullanmıştı:

"asgari ücretten vergi meselesi, asgari ücret çalışmalarımızda alternatif olarak önümüzde duruyor şu demek oluyor ki birkaç alternatif var, verginin ortadan kaldırılması, gelir vergisinin kaldırılması vesaire benzer biçimde. Onların üzerinde duruyoruz. Araştırma yapmış oldurdım, işçilere sormuş oldum, işverenlere sormuş oldum, profesyonellere sormuş oldum. Işçilerimizin büyük çoğunluğu, yüzde 37'si 3 bin 700 ile 4 bin arası beklentisi bulunduğunu söyledi. Minik işletmelerde çalışan işçilerin daha alt düzeyde talep ettiğini gördüm. Sebepsiz değil. Onlar; 'evet artmasını istiyoruz fakat işimizin devam etmesini istiyoruz.' biz buradan, siz değerli üyelerimizin beklentisi nedir bilmiyorum fakat toplumun, işçilerin beklentisini karşılayacak ciddi bir asgari ücret artışı gerçekleştireceğiz. Düşük gelirli asgari ücretle çalışanlamış olur için bir bayram havası yaratacaktır. Daha yüksek düzeyde açıklanması önemlidir, ekonomik olarak daralmadan geçiyoruz. Bunu anlıyoruz. Asgari ücret çalışanlamış olurımızı korusun, aynı zamanda türkiye'nin ve bütün dünyanın yaşadığı ekonomik dalgalanmalardan türkiye'ye de huzurlu soluk aldırsın. Rahat nefes alacak seviyede belirleyeceğimizi ifade etmek isterim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER