banner56

6 milyon kişiyi ilgilendiren icra affıyla hangi borçlar silinecek?

6 milyon kişiyi ilgilendiren icra affıyla hangi borçlar silinecek?

Kabine toplantısının peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği dar gelirlilere yönelik yardımcı paketi düzenlemesiyle devlet, vatandaşların ortalama 30 milyar TL'ye ulaşan icra borçlarını üstlenip tasfiye edecek. 6 milyon kişiye ait borçların 2 bin liralık bölümü devlet tarafınca ödenecek. Peki, icra borçları iyi mi kapatılacak, nereye müracaat edilecek, hangi borçlar kapatılacak? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları.

TBMM'ye sunulacak düzen ile 6 milyona yakın vatandaşın ortalama 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. Devlet, elektrik, su, doğalgaz, telefon şeklinde temel ihtiyaçlara ilişik sözleşmelerden kaynaklanan borçları da üstlenecek.

KABİNE'DE KARARA BAĞLANDI
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde de karara bağlanan dar gelirlilere yönelik yardımcı paketi ile 6 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.

KAÇ LİRALIK BORÇLAR KAPATILACAK?
Yapılacak düzenlemeye gore, 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek. Ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında masraf olarak göstererek vergiden düşecek. Böylece, bu kapsamdaki vatandaşların borcu amme maliyesinden karşılanmış olacak. Paketin ikinci ayağını ise takip edeni mevcudiyet yönetim şirketleri tarafından meydana getirilen icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın vatandaşın varlık idare şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

HANGİ BORÇLAR KAPATILACAK?
Yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları tasfiye edilecek. Destek paketi iki aşamalı olacak. Buna nazaran, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek. Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu firmalar, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Paket kapsamında temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden kaynaklanan borçlar yer ediniyor. Devlet elektrik, su, doğalgaz, telefon benzer biçimde borçları üstlenecek. Devletin, elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ilişkin sözleşmelerden meydana gelen borçları üstlenmesi bekleniyor.

İLK DUYURAN BAKAN NEBATİ OLMUŞTU
Düzenlemeyi ilk duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olmuştu. Nebati, Twitter hesabı üstünden 2 yeni emek harcama hakkındaki yapmış olduğu açıklamada, "Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve bütün kesimlerimizin iyi mi her vakit yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da hep yanında olmaya devam ediyor, ortalama 30 milyar lira değerindeki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

DÜZENLEME NE ZAMAN ÇIKACAK?
Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama döneminin 1 Ekim'de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi umut ediliyor.

NEREYE MÜRACAAT EDİLECEK?
2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları için başvurmaya gerek kalmadan otomatik olarak sistemden düşmesi bekleniyor.

KAÇ KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR?
Düzenlemenin 6 milyon vatandaşı kapsadığı tahmin ediliyor. Elektrik veya doğalgaz borcu olanların sayısı konusunda yakın tarihli bilgi olmamasına karşın, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, Meclis'e sunulan önergeye verdiği yanıtta,2020'de toplam 2 milyon 930 bin 957 elektrik abonesinden (konut) ve toplam 1 milyon 989 140 naturel gaz abonesinden (konut) abonelik işlemleri nedeniyle garanti bedeli öğrenim edildiğini belirtti. Dönmez, toplam 46 milyon 81 bin 856 elektrik ve 16 milyon 846 bin 604 doğal gaz abonesi içinde 2020'de zamanında borç ödenmemesi nedeniyle güvence bedeli mahsubu meydana getirilen elektrik abone (konut) sayısının 185 bin 408 ve naturel gaz abone (mesken) sayısının ise 617 bin 942 bulunduğunu açıklamıştı.

Dönmez, borçları nedeniyle elektriği ve doğalgazı doğranan veya abonelikleri iptal edilen abonelerle alakalı sayısal verileri de şu şekilde açıklamıştı; "Türkiye'de 2020 yılı sonu itibariyle; üretilen 320 milyon 802 bin 228 elektrik faturasından (konut), sözleşmesine nazaran yükümlülüklerini yerine getirmeyen elektrik abonelerinden (konut) yüzde 0,92'sinde geçici kesinti uygulanırken yüzde 0,03'ünün sözleşmesi feshedilmiştir. Üretilen 169 milyon 575 bin 739 doğal gaz faturasından (mesken), sözleşmesine bakılırsa yükümlülüklerini yerine getirmeyen organik gaz abonelerinden yüzde 0,43'ünde geçici ödenti uygulanırken yüzde 0,03'ünün sözleşmesi feshedilmiştir. Mevzuatı kapsamında yükümlülüklerini yerine getiren tüm abonelere yeniden elektrik ve organik gaz arzı sağlanmıştır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER