Ağrı'da 37 dereceye ulaşan hava sıcaklığı çalışanlar için 50 dereceyi aşıyor

Ağrı'da 37 dereceye ulaşan hava sıcaklığı çalışanlar için 50 dereceyi aşıyor

Sıcaklar çalışanlar için dayanılmaz hale geliyor. Ekmek parası için sıcak yaz günlerinde ocak başında çalışan döner ustaları sıcaklığın kendilerini çok etkilediğini belirtti.

Mevsim normallerinin üstünde yaşanan yaz sıcakları nedeni ile döner ustaları çalışmakta zorlanıyor.

Bunaltıcı sıcaklıklarda ateş başında çalışan dönerciler zor anlar yaşıyor. Ağrı'da hava sıcaklığı 37 dereceye yaklaşırken, yüksek ısının yanı başında çalışan ustalar sıcaklıktan daha fazla etkilendiklerini söylüyor. Hem hava sıcaklığından hem de çalıştıkları alanın ısısıyla mücadele eden ustalar, ekmek parası kazanabilmek için bu duruma alışmak zorunda olduklarını söylüyor.

Kış mevsiminde ocak başında çalışmanın avantajını yaşadıklarını belirten et döner ustası Ercan Demirkal, "Türkiye geneli sıcaklar artmış ayrıca bizim ocak sıcaklığımız var. 3 döner ocağımız ve tandırımızın önünde çok zorlanıyoruz, mecburen dayanmak zorundayız ekmek parası. 36-37 derece hava sıcaklığı ocağın sıcaklığı da eklenince 42 dereceye çıkabiliyor sıcaklık. Haliyle zorlanıyoruz yapacak bir şey yok. Kış mevsiminde avantajını yaşıyoruz bu sıcağın ama yaz mevsiminde acısını çekiyoruz mecbur. Ortalama 8-9 saat ateşin önünde böyle duruyoruz. Arkadaşlarla değişmeli yapıyoruz. Vardiyeli çalışıyoruz." dedi.

Tavuk döner ve tantuni ustası Enis Paçul ise sıcaklığın kendisini çok fazla rahatsız ettiğini belirtti.

Paçul, "Gerçekten çok sıcak bizim için, bir eti nasıl mangala atarsın bizde aynı o şekil bir hal almışız, haliyle zorlanıyoruz. Dışarıdaki sıcaklığa ocağın sıcaklığı eklendiğinde 60 dereceye yaklaşıyor hissettiğimiz sıcaklık. Ekmek davasıdır sonuçta katlanıyoruz. Kış mevsimindeki soğuk bizi etkilemez ama yaz mevsiminde de biz pişiyoruz." ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER