Ağrı'da kurallara uymayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Covid-19 tedbirleri kapsamında yapılan İl Pandemi Koordinasyon Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Covid testi pozitif çıktığı halde izolasyon kurallarına uymayıp sokağa çıkan vatandaşlar hakkında hem para cezası uygulanacağı, hem de toplum sağlığını tehlikeye atmaktan dolayı suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Ağrı'da kurallara uymayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol Ağrı’da korona virüs sürecinde şuana kadar alınan tedbirleri değerlendirmek ve koronavirüs ile mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler ve alınacak ilave tedbirler görüşüldüğü İl Pandemi Koordinasyon Kurulu Toplantısının ayrıntılarını aktarmak üzere Ağrı’da çalışmakta olan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

“İspatlı kanıtlı pozitif olup da dışarı çıkan ve insanların sağlığını tehlikeye atan artık adli süreçle de uğraşacak“

Varol, açıklamalarında bundan sonraki süreçte Covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşların evinde karantina da olması gerekirken evinin dışında bir yerde tespit edilmesi halinde, hakkında hem para cezası, hem de savcılığa suç duyurunda bulunacağını belirterek, “Şu ana kadar pozitif olup izolasyon kurallarına uymayan vatandaşlarımıza İl Umumi Hıfzıssıha Kurulu kararlarına uymamaktan 3 bin 150 liralık bir ceza uygulaması vardı.  Bu günden itibaren pozitif olup izolasyon kurallarına uymayan vatandaşlara ceza uygulayacağız ve kendileri hakkında toplum sağlığını tehlikeye atmaktan dolayı suç duyurusunda bulunacağız. Yani bundan sonra bu vatandaşlarımız adli süreçle de uğraşacaklar. Çünkü gerçekten bu ağır bir mesele. İspatlı kanıtlı pozitif olup da dışarı çıkan ve insanların sağlığını tehlikeye atan artık adli süreçle de uğraşacak. Bundan sonra para cezası artı suç  duyurusunda bulunacağız. Bunun dışında uygulama ve denetimlerimizde birinci hedefimiz rehberlik ve farkındalık yaratmak olmakla beraber suiistimal edenlere de cezai işlem uygulayacağız.  Bu konuda hem bakanlığımızın hem de bizim uygulamalarımız çok net.“ ifadelerini kullandı.

“Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarımızı da dolduracağız“

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından alınan yeni kararları aktaran Varol, “Bu konuda filyasyon ekiplerimizin sayısını iki katına çıkaracağız. Aynı zamanda da salgın denetim ekiplerimizin de sayısını arttıracağız. Pozitif vakaları takip ettiğimiz Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarımızı da dolduracağız. Emniyet ve Jandarma teşkilatımızla birlikte Sağlık teşkilatımız bu konuda sürekli sahada çalışmalarını sürdürüyor.“ dedi.

“Mahalle denetim ekipleri oluşturacağız“

Vali Dr. Osman Varol, “Bugün aldığımız bir kararla mahalle denetim ekipleri oluşturacağız. Covid-19 sürecini yönetimin sorumluğunu kamunun her kesimine elimizden geldiğince yaymaya çalışacağız. Bu işi sadece birkaç kurumun üzerine yük olarak kalmaması yani sağlık teşkilatı ve kolluk birimleri tek değil muhtarlarımızı sürecin içine koyacağız. İl merkezimiz, Doğubayazıt ve Patnos gibi büyük ilçelerimizde diğer kurum ve kuruluşlarımız, muhtarlarımız bölgedeki okullarımızın müdürler ve müdür yardımcıları din görevlilerimiz, varsa orada sivil toplum kuruluşlarımızın birleşiminden mahalle denetim ekipleri oluşturacağız. Bu ekiplerle de yine aynı şekilde o mahallede özellikle pozitif olup evinde takip edilen veya pozitiflerin temalıları olan kişilerin genel kurallara uyup uymadığını denetlemeye çalışacağız. Kamunun toplu olarak insanları barındırdığı mekanlarımız huzurevlerimiz, engelli rehabilitasyon merkezi gibi yerlerde personeller vardiyalı olarak çalışıyor ve test yapılarak içeriye alınıyorlar. Güvenlik tedbirini iki katına çıkarmak adına yani içeriye girerken yapılan testte sorun çıkmasa dahi birkaç gün sonra bir sorun olursa içerideki insanları mağdur etmesin diye iki gün içinde bir teste daha alacağız. Yani tedbirleri biraz daha arttıracağız.“ ifadeleriyle alınan yeni tedbirleri anlattı.

“En önemli olan nokta bizim pozitif vatandaşlarımızı özellikle evlerinde kendilerini izole etmelerini sağlamamızdır“

Özellikle işyerlerinin çalışmaları ile ilgili sağlık bakanlığının rehberleri noktasında da ilgili sektörlerdeki işlerde de örneğin lokantalar, berberler her ne kadar dikkat çekilen bir alansa da bu konuda da arkadaşlarımızın bazen iyi niyetleri olduğu halde bilgi eksikliklerinden dolayı da aksaklıklar olduğunu gözlemliyoruz. Aldığımız yeni kararla tüm sektörlerdeki arkadaşlara Sağlık Bakanlığının rehberleri ile ilgili yani işleri nasıl yapmaları gerektiğiyle ilgili tekrar bir eğitim vereceğiz. Burada özellikle pozitif olarak takip edilen hastanede veya evindeki hastalarımızın izolasyonu sağlanırsa başka bir hesaba gerek yok. Bu işin yayılımı durdurulur. Bütün bu anlattığım faaliyetler en önemli olan nokta bizim pozitif vatandaşlarımızı özellikle evlerinde kendilerini izole etmelerini sağlamamızdır. En kritik konu budur.

“İnsanlarımızın toplu olarak bir araya gelmesine vesile olan etkinlikler ile ilgili düğünler taziyeler ile ilgili tedbirler aldık“

Ağrı'da korona virüs ile mücadele sürecinde nasıl bir yol izlediklerini anlatan Varol, “Bizde ilimizdeki gelişmeleri takip ederek süreci yönetmeye gayret ediyoruz. Bu dönemde hem bizim ilimize yönelik kademe kademe aldığımız tedbirler oldu hem de ulusal düzeyde bakanlığımız vasıtasıyla alınan ilave tedbirler oldu. Süreç bu şekilde yeni normal dediğimiz bu yaşam tarzına vatandaşımızı da, kamu kurum ve kuruluşlarımızı da alıştırarak çalışmaya gayret ediyoruz. Maske uygulamalarıyla başladık. Öncelikle maske kuralını belirleyip yoğun kamusal alanlarımızda uyguladık. Ardından kısa bir süre sonra tüm il genelinde maske takmayı zorunlu hale getirdik. Şuan sanırım Türkiye’de maskenin zorunlu olmadığı il kalmadı. Arkasından özellikle Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı tüm iş kolları ile ilgili rehberler var. Bu rehberler doğrultusunda iş yerlerimizde yeni normal dediğimiz şartlara uyum anlamında çeşitli denetlemeler yapıyoruz. Daha sonra insanlarımızın toplu olarak bir araya gelmesine vesile olan etkinlikler ile ilgili düğünler taziyeler ile ilgili tedbirler aldık.“ Şeklinde konuştu.

“Süreç dalgalanmalarla gidiyor“

 Covid-19 tehdidi henüz tam anlamıyla geçmediğini hatırlatan Vali Dr. Osman Varol, “Covid-19 tehdidi henüz tam anlamıyla geçmiş değil. Bununla ilgili dünyanın birçok yerinde hala devam eden çok ciddi tedbirler var. Süreç dalgalanmalarla gidiyor. Çeşitli ülkelerde de bizim ülkemizde de zaman zaman vaka sayılarında artışlar ve azalışlar oluyor. Bunun dönemsel sebepleri oluyor. Bayramlar gibi, tatil dönemleri süreçlerde hareketlilik artıyor. Bunların artırıcı etkisi oluyor. Bunu dışında bazı dönemlerde başka faktörlerle azalmalar meydana geliyor. Ama genel olarak baktığımızda özellikle vatandaşımızın tedbirleri uygulamaları ve kamu ile işbirliği yapmaları oranında vaka sayılarında azalmalar olduğu ve başarılı sonuçların alındığı hepimizin malumu.“ Sözlerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER