AĞRI HAK-İŞ’TEN BASIN AÇIKLAMASI

Ağrı Hak-İş Konfederasyonu, DİSK Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik ve şube yönetiminin Hizmet-İş Sendikası Ağrı Şube Başkanına saldırıda bulunduğu iddiasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

AĞRI HAK-İŞ’TEN BASIN AÇIKLAMASI

Çevre illerden gelen Şube başkanlarının eşliğinde Hak-İş Konfederasyonu Ağrı Şubesinde gerçekleşen basın açıklamasında Hak-İş Konfederasyonu Ağrı İl Başkanı Ahmet Varol, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Ağrı İl Başkanının bir grup arkadaşıyla birlikte Hizmet-İş Sendikası Ağrı Şube Başkanı Emrah Aslan’a saldırarak darp ettiğini söyleyerek bu saldırıyı kınadı.

“İl Başkanımız Emrah Aslan’a yapılan saldırıyı kınıyoruz“

Varol basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ağrı Belediyesi çalışanlarının sendikamıza üye olmasını sindiremeyen DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Ağrı İl Başkanı, bir grup arkadaşıyla birlikte Ağrı İl Başkanımız Emrah Aslan’a saldırarak darp etmiştir.  Saldırı, 7 Ekim 2020 tarihinde (dün) öğle saatlerinde, Ağrı İl Başkanımızın gerekli izinleri alarak Ağrı Belediyesi Ek Hizmet binasında yaptığı toplantı esnasında gerçekleştirilmiştir. DİSK/Genel-İş Sendikası Şube Başkanı ve beraberindekiler, toplantıyı basarak hakaret ve tehditle yetinmemiş, Ağrı İl Başkanımızı Emrah Aslan’ı darp etmişlerdir. Ağrı İl Başkanımız kendisine yapılan saldırısı sonrası hastaneye kaldırılmıştır. Hastanede yapılan muayenede darp izleri tespit edilmiş ve kendisine darp raporu verilmiştir. Her demeçlerinde özgürlük, barış ve demokrasiden dert yanan bu zihniyet bugün sendikamızı özgür iradeleriyle tercih eden emekçilerin kararlarına saygı duymak yerine, şiddet ve zorbalığa başvuruyor. DİSK/Genel-İş Sendikasının şiddete başvurmasının mantığı açıktır. İşçinin hakkını savunmaktan aciz, bir kısım şer odakları ile iltisaklı yapılar ve kişiler kendilerine sendikacı sıfatı yapıştırarak, işçilerin gerçek sendikalar ile tanışmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Saldırıyı, çalışanların hakkını savunmaktan yoksun bir sendikanın, yapamadığı sendikacılığın sonucu olarak gelişen üye kaybını önlemeye yönelik panik halinde şiddete başvurması olarak değerlendiriyoruz. Sendikacılık, işçi tabanının hareketliliğine, tercihlerine ve taleplerine göre şekillenen, yön kazanan bir harekettir. Bu hareketliliği tehditle, şiddetle yönlendirmeye çalışmak sendikal ahlak ile uyuşmaz. Olayda Ağrı İl Başkanımızı darp eden bu şahıs dün emniyet mensuplarınca gözaltına alınmış olmasına rağmen,  mağduru oynamaya devam etmektedir. DİSK/Genel-İş Sendikası emekçilerin özgür iradesini hiçe saymaktadır. Tehdit, şantaj ve şiddetle sendikacılık yapılamaz. DİSK/Genel-İş Sendikasının metodu, örgütlülük adına asla kabul edilemeyecek bir durumdur. Bir sendika adına üzücüdür. Hiçbir saldırı bizi emekçilere hizmetten alıkoyamaz. Emek hareketinin başat temsilcilerinden olan Sendikamızın önüne şiddetle, tehditle set çekilme çabalarının bizleri yıldırması mümkün değildir. Bizim Allah’tan başka korkumuz yok; hiçbir baskıya, tehdide kesinlikle boyun eğmeyeceğiz. Ağrı Belediyesi’nde çalışan emekçi kardeşlerimizin hakkı bize emanettir. Onların haklarını savunmak boynumuzun borcudur. HİZMET-İŞ Sendikası olarak Ağrı İl Başkanımız Emrah Aslan’a yapılan saldırıyı kınıyoruz.“

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER