Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması 2. kısım işi gün sayıyor

Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması 2. kısım işi gün sayıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.
20225’te tamamlanacak
Ağrı Yazıcı Ovasında toplamda 250 Bin dekar tarım arazisinin sulanması planlanıyor. Önceki yıllarda inşaatı tamamlanarak işletmeye açılan alan 182 Bin 440 dekar olup, 67 Bin 150 dekar tarım arazinin sulamaya açılacak olan Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması 2. Kısım inşaatında ise çalışmalar hızla devam ediyor. Sulama şebekesinde imalatlarının devam ettiği projede % 41 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi. Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması 2. Kısım işi yapım çalışmalarının, 2025 yılında tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.
Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması 2. Kısım işi yapım çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “İnşaatta 16 Bin dekar sulama şebekesini tamamladık. Çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. 2025 ilk ayları ile birlikte projeyi bitirip, 67 Bin 150. dekar alanın sulamaya açılmasını amaçlıyoruz.” diye konuştu.
Ağrılı üreticilere yılda 336 milyon lira ek gelir
67 Bin 150 dekar araziye can suyu verecek Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması 2. Kısım işinin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “ Yazıcı Ovası 2. Kısım işi sayesinde modern sulama ile tanışacak 67 Bin 150 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak. Ağrılı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 336 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER