AĞRILILAR 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ MEYDANLARDA ANDI

Ağrılılar 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle 15 Temmuz şehitlerini meydanlarda anarak gece geç saatlere kadar düzenlenen etkinliklere katıldı.

AĞRILILAR 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ MEYDANLARDA ANDI

Ağrı'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile düzenlenen program kapsamındaki etkinlikler, gece geç saatlere kadar devam etti.

Ağrı Valiliği bahçesinde düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince ateşleri ölçülen vatandaşlar, sosyal mesafe kuralı gözetilerek alana alındı. Etkinlikler Valiliğin önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Şehitler için Kur'an-ı Kerim Tilavetinin okunması ve İl Müftüsü Tandoğan Topçu'nun ettiği duanın ardından vatandaşlar, kurulan dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü konuşmasını dinledi.

“Bu destanı unutmayacağız, unutturmayacağız, bu bayrak inmeyecek”

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında düzenlenen programa katılan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, 5 Temmuzun ülke tarihinde önemli bir tarih olduğuna vurgu yaparak, “İnancımızı kullanarak, çocuklarımıza kullanarak, kardeşlerimizi kullanarak, yıllarca bu ülkenin ekmeğini yiyerek o gece bu ülkeye ihanet ettiler. Ama bu asil halk, Çanakkale'yi yaşayan, Çaldıran’ı yaşayan, Kurtuluş savaşını yaşayan, Sakarya’yı yaşayan dedelerin torunları bu şeytanlara meydan bırakmadı. Çıplak elleriyle tankları durdurdular, sokaklara koştular. Söz konusu bayrak ise, ezan ise, vatan ise herkes sokağa çıktı. 15 Temmuz ölümü öldüren gecedir. 15 Temmuz İhaneti öldüren gecedir. Hainlere karşı direnen bu halkın kahramanlık destandır. Bu halkın özgürlük destanıdır. Bu halkın ülkeye sahip çıkma destanıdır. Bu destanı unutmayacağız, unutturmayacağız, bu bayrak inmeyecek.” İfadelerine yer verdi.
Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın konuşmasının ardından halka hitap eden Ağrı Valisi Dr. Osman Varol ise, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin eşi benzeri olmayan bir ihanet olduğunu ifade ederek, Vali Osman Varol, dünyanın 15 Temmuz gibi bir ihaneti hiçbir zaman görmediğini anlattı.

Varol konuşmasında, “15 Temmuz’da yaşanan çok farklı bir şey. Öyle bir ihanet ki bu doğrudan kendi vatanınızın evlatlarını kendi okullarınızda yetiştirerek, kendi kamu kurumlarında çalıştırarak ve o kurumların imkanlarından faydalanarak kendi milletinize düşman ediyorsunuz. Dünya böyle bir ihaneti hiçbir zaman görmedi. Bu yönüyle de 15 Temmuz akşamı gerçekten bu milletin dünya literatürüne hediye ettiği destansı bir duruştur. “ şeklinde konuştu.

Program, birbirinden güzel ilahi seslendirmeleri ve okunan şiirlerin ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesiyse son buldu.

Düzenlenen programa, Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Turgut, Vali Yardımcısı Yusuf Cıbır, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci ve çok sayıda kişi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER