banner56

Bakan Kirişci, Ağrı'da Gaziler Günü nedeniyle düzenlenen programa katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldi, Ağrı’da Gaziler Günü programına katıldı.

Bakan Kirişci, Ağrı'da Gaziler Günü nedeniyle düzenlenen programa katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir takım ziyaret ve araştırmalarda bulunmak suretiyle geldi, Ağrı’da Gaziler Günü programına katıldı.
Bir dizi ziyaret ve araştırmalarda bulunmak üzere Ağrı’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ağrı Valiliği ziyaretinin arkasından Ağrı Ögretmenevinde il protokol üyeleriyle birlikte şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.
Bakan Kirişci burada yapmış olduğu konuşmasında şehit ve gazi aileleri için sundukları imkanlardan bahsederek, “Milletimizin istikbali, devletimizin bekası için canlarını ortaya koyarak verdikleri mücadelede, gazilikle şereflenen tüm kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bin senedir bu kutlu toprakları, kan dökerek bizlere vatan kılan ecdadımızı ve şühedayı, rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Evlatları gazi yahut şehit olan bütün anneleri, babaları hürmetle, minnetle selamlıyorum. Rabbimden, yurt içinde ve sınırlarımızın ötesinde, Suriye’de, Irak’ta, Mavi Vatan’da, dünyanın birçok noktasında görev icra eden Mehmetçik’e güç vermesini niyaz ediyorum. Allah, askerimizi, polisimizi ve vatan için vazifesini ifa eden tüm kardeşlerimizi her türlü beladan muhafaza eylesin. Sizlere, 85 milyonun huzuru ve refahı için gece gündüz çalışan, dünya krizlerle boğuşurken Türkiye’yi küresel bir güç haline getiren, bu aziz milletin menfaati ve istikbali neredeyse oraya koşan Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını getirdim. Bizler de Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde üreticilerimizin önlerini açmak için var gücümüzle çalışıyoruz. “Çanakkale geçilmez” dedirttiğimiz harpler ve ondan sonra Kurtuluş Savaşı bir dönüm noktasıdır. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı da tarihimiz için kritiktir.
Ve en son 15 Temmuz, yeniden bizim için bir dönüm noktası olmuştur. 15 Temmuz 2016’da ülkemizin bağımsızlığının tehlikeye düştüğünü gören herkes, vatanı savunma etmek için, bir an dahi çekinmeden sokaklara çıktı. O gece bu milletin vatan uğruna neler yapabildiğini tüm dünyaya gösterdik. 15 Temmuz’da Gazi Meclisi’miz, hainler tarafından bombalandı ve bir defa daha gazi oldu. Aslında milletimiz topyekûn gazi bir millettir.
Gazilerimizin kendileri veya yakınlarından birine ve şehit yakınlarımıza kamuda istihdam imkânı getirdik. Bu çerçevede 47 binin üstünde gazimiz ve gazi yakınımız ile şehit yakımızın kamuda istihdamını sağladık. Ücretsiz seyahat kartı verdiğimiz gazi ve gazi yakınımızın sayısı 210 bini geçti.
Bu kartlar bununla birlikte amme kuruluşlarına ait sosyal tesislerden kurum personeli tarifesinden yararlanma hakkının kullanılabilmesine de imkân veriyor. Gazilerimizden ilaç, protez ve öteki tedavileri için katılım oranı, ilave ücret gibi ek ödeme alınmıyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi, burs ve yurtlarından yararlanma konusunda gazilerimizin ve şehitlerimizin evlatlarının önceliği vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı üzere; TOKİ konutlarında şehit ailelerine ve gazilerimize hak tanınmıştır. Bu hak Kıbrıs gazilerimize de verilmiştir. Ayrıca Şehitlerimizin hak sahipleri ile gazilerimize bir mesken ile sınırlı olmak suretiyle faizsiz konut kredisi hakkı sağlanmıştır. 2022 yılı için bu rakam 241 bin TL’dir. Hükümetimizin, devletimizin şehitlerimize ve gazilerimize olan vefa borcunu ödeme mevzusunda en küçük bir tereddüdü olmamıştır, olmayacaktır. Her zaman anlatım ettiğimiz şeklinde; devletimizin sağlamış olduğu imkânlar ancak birer vefa göstergesidir, yoksa bir lütuf değildir. Asıl olan Rabbimizin katında ve milletimizin gönlünde haiz olunan makamlardır. Ne yaparsak tecrübe edelim sizlere olan borcumuzu ödememiz olası değildir. Dün topla, tüfekle yaptığımız mücadeleyi; bugün çok emek vererek, üreterek, ülkemiz için elimizi taşın altına koyarak geçindirmek mecburiyetindeyiz.
Bu ülke için canlarını feda etmiş milyonlarca şehidimize ve canını tehlikeye atan gazilerimize vefa borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlamış olacağı 2023, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle Türkiye yüzyılı olacaktır. Hiçbir düşmanca çaba, milletimizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yürüyüşünü kesintiye uğratamayacaktır. Bu milleti, hiçbir hain plan, yolundan döndüremeyecektir. Bin yılı aşkın süredir devam eden kardeşliğimiz, bizim en büyük zenginliğimizdir. Biz, ülkemizin potansiyelini biliyoruz, milletimize güveniyoruz. Evlatlarımızın daha iyisini başaracağından asla kuşku duymuyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER