BAŞKAN SAYAN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü sebebiyle kentte faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya geldi.

BAŞKAN SAYAN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi’nde gazeteciler ile düzenlenen bir yemekte bir araya gelen Sayan,  Belediye Başkanlığı sürecinde Ağrı’da yaptığı çalışmaları anlattı. Konuşmasının başında 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü sebebiyle basın mensuplarını tebrik etti. Sayan, gazetecilerin Ağrı’nın zor şartlarında çalışmak zorunda olduğunu dile getirerek, ilerleyen süreçte şartların düzeltilmesi noktasında bir takım çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Ağrı’da Belediye Başkanı seçildikten sonra çalışmalara ulaşım ile başladıklarını söyleyen Sayan, ilde şehiriçi otobüslere takviye olarak 30 tane minibüs aldıklarını ve öğrenciler için ulaşım ücretini 0, 25 kuruşa indirdiğini belirtti.

“Üzülerek söylüyorum ulaşım hizmetimizi sabote ediyorlar“


 

Sayan Türkiye’de ulaşımın en uygun olduğu ilin Ağrı olduğunu ifade eden Savcı Sayan, “Türkiye’de en ucuz ulaşım Ağrı’da. Şuanda normal yol ücreti 1 buçuk lira, Hastabüslerde 1 lira, öğrenciler ise 0,25 kuruş. Bu Türkiye’de başka hiçbir yerde yok. Kimse bunu sahiplenmiyor. Bu bir devrimdir kimse başaramamış. Afyon Belediyesi geçen gün beni arıyor. Benden formülü istiyor. Diğer illerdeki Belediyelerdeki arkadaşları yine aynı şekilde “Lütfen bize ulaşım müdürünüzü gönderin“ diyorlar. İstanbul‘daki Adalar’da faytoncuların sorununu çözmek için beni aradılar. Buradaki araçlar İstanbul ve Ankara yok. Ama üzülerek söylüyorum ulaşım hizmetimizi sabote ediyorlar. Ulaşım araçlarımıza zarar veriyorlar“ ifadelerini kullandı.

Ağrı’da uygulamaya konulan Hastabüs uygulamasının Türkiye’de örnek alınan bir proje haline geldiğini dile getiren Sayan, geçen seneden beri faaliyete konulan AĞBİM Projesi ile belediye tarafından oluşturulan ekiplerle hasta ve yaşlı bireylerin evlerini düzenli olarak temizleyip ihtiyaçlarını giderdiklerini ve gerekli durumlarda hastaneye sevk ettiklerini anlattı.  

“Beton yoldan randıman alırsak biz seneye Ağrı’nın bütün yollarını sokak aralarını caddelerini komple beton yol yapacağız“

Ağrı’da yaptıkları asfalt çalışmalarını aktaran Sayan, beton asfalt çalışmasının Ağrı’nın kış şartlarına uygun olmaması durumunda Asfalt Plentini kuracağını belirtti. Son günlerde Ağrı’da uygulanmaya başlanan beton yol ile ilgili bilgi veren Sayan, “Beton yol meşakkatli, zahmetli, çok emek isteyen bir sistem fakat ucuz. Neredeyse 3’te bir fiyatına. Ama alt yapısını hazırlamak için üst yapıyla ilgili çalışmaları zaman alıyor. Asfalt bir günde dökülürken beton 10 günde dökülüyor. Ankara’dan mühendisler getirdik. Arkoz Çimento Fabrikası bize yardımcı oldu. Burada da santralle anlaştık. Şimdi Ağrı’nın iklim şartlarına uygun beton yol yapıyoruz. Bir kilometrelik kısım bugün yarın bitecek. Bitince diğer yollara yapmaya devam edeceğiz. Bu kış bu yolu deneyeceğiz. Eğer bu yıl bu yoldan randıman alırsak biz seneye Ağrı’nın bütün yollarını sokak aralarını caddelerini komple beton yol yapacağız“ şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Sayan Ağrı’da yaptığı diğer çalışmaları anlatarak, proje aşamasındaki Et Entegre Tesisleri projesi, Ahırların şehir dışına taşınması projesi, Murat Nehri projesi, Yüzüncü Yıl Mahallesinin Kentsel Dönüşüm projesi, Fırat Mahallesi Toki çalışması ve önemli olduğunu vurguladığı Büyük Ağrı Dağı Projelerinin ayrıntılarını anlatarak bu projelerin gerçekleşmesi noktasında bütün imkânlarını zorlayacağını vurguladı.

“HDP milletvekilleri mecliste Ağrı için çalıştı da, ben mi engel oldum?“

Başkan Sayan, Ağrı’da yapılan çalışmaların sekteye uğratılmak istendiğinin altını çizerek, bu anlamda çok üzücü tablolarla karşılaştığını aktardı. Sayan, HDP’li milletvekillerinin de Ağrı için neden çalışmadığını sorarak, “HDP’nin 3 tane milletvekili var. Niye Ağrı için çalışmıyorlar? Kim engelliyor, ben mi engelliyorum? HDP milletvekilleri proje sundu da ben mi engel oldum? HDP milletvekilleri mecliste Ağrı için çalıştı da, ben mi engel oldum? Köy yollarını yapmak istediler de ben mi engel oldum? Bu milletin oyunu aldınız, niye aldınız amacınız ne? Hizmet mi ayrıştırmak mı, terör mü, milleti birbirine düşürme mi? Karar verin.“ Diye konuştu.

Sayan’ın konuşmalarının ardından program hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

(DEMET AYDEMİR)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER