Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki Ağrı'yı uyardı!

Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki Ağrı'yı uyardı!

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Birlik Vakfı ve Genç Birlik Ağrı Şubesi tarafından organize edilen "DEPREME HAZIR MIYIZ?" konulu seminer gerçekleştirildi. 

Japonya ve Türkiye arasındaki farklılıklar üzerine konuşan Moriwaki, 'Türkiyede yapılan yapıların %50'si maalesef kaçak yapılar. Denetimden geçmemiş kaçak yapılar, gecekondular en çok zarar gören yerler arasında. Ayrıca Türkiye'de mühendislik fakültesinden mezun olanlar imza hakkına sahipken, Japonya'da mezun olan 2 yıl çalışmak zorunda ve ardından yapılan ulusal sınavda %10'luk dilime girecek başarıyı elde etmek zorunda' dedi. 

Türkiye'de deprem tatbikatlarının yetersizliğinden bahseden Moriwaki; 'Japonya'da tatbikatlar Anaokuldan başlar ve ayda bir defa mutlaka tatbikat yapılır. Okulla kalmıyor bir de mahallede, evlerde, kamu kurumlarında ve daha bir çok yerde ayda bir tatbikat yapılır. Ancak Türkiye'de bu tatbikatlar sadece okullarda yılda bir yapılmakta. Bu çok az. Çünkü insanlar bir sonraki yıla kadar tatbikatı unutuyor ve sil baştan öğretmek zorunda kalınıyor' dedi. 

Ağrı ile ilgili hazırladığı görselde, Ağrı'nın güneyinde bulunan Patnos ve Tutak ilçelerini içine alan kritik bir fay hattının olduğunu dile getiren Deprem Uzmanı Moriwaki; 'Ağrı, Bitlis, Muş, Bingöl ve Van depremi 2020 yılında yaşanan Elazığ depremi sonrası fay hatlarının domino etkisi oluşturarak aktif hale gelmesi ve diğer fay hatları boyunca depremleri tetikler boyutta. Bu konuda tüm vatandaşların hazırlıklı olması gerekiyor' dedi. 

Deprem anında halkın panik olması ve özellikle yaşam üçgeni oluşturmamalarından dolayı kayıpların çok olduğunu dile getirdi. 
Son olarak Doğu Anadolu  fay hattına dikkat çeken Moriwaki; 'Çocuklarımızı depreme karşı anaokul düzeyinde eğitilmelerinin çok önemli olduğunu dile getirmek istiyorum' dedi.

Program sonra Birlik Vakfı Ağrı Şube Başkanı Yasin Akkuş ve Genç Birlik Ağrı Şube Başkanı Muhammed Sancaktaroğlu tarafından hediye takdim edildi. Ayrıca programa katılım sağlayan ve programa destek veren Ak Parti Belediye Başkan adayı Av. Salih Aydın, Yoshinori Moriwaki'ye Nuhun Gemisi maketini hediye etti. Ardından seminere katılanlar Uzmanla fotoğraf çektirdiler. (Mahsuni İZCİ)

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2024, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER