DİYADİN'DE ALTIN MADENİ BULUNDU

Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyünde altın madeni bulundu.

DİYADİN'DE ALTIN MADENİ BULUNDU

Altın madeninin bulunduğu haberiyle Ağrılı vatandaşlar sevinirken, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, “Bu müjdeli haberden sonra Ağrı'nın havası ve iş dünyasına bir umut geleceğini düşünüyoruz“ dedi.

“Orada 400- 500 kişiyi de istihdam edeceğiz“

Diyadin’e bağlı Mollakara köyünde yürütülen altın sondaj faaliyetlerinden sevindirici haber geldi. Mollakara köyüne yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki merada yapılan araştırma sonuçlarıyla ilgili sevindirici haber, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhittin Güldal'dan geldi. Güldal, kurumun internet sitesinde "Ağrı'da çok güzel bir rezerv bulduk. Bununla alakalı son çalışmalarımız bitti. Önümüzdeki Mart-Nisan ayı gibi tesisimizin temelini atacağız. İnşallah orada 400- 500 kişiyi de istihdam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF Başkanı Güldal'ın açıklaması en çok 70 haneli 500'den fazla nüfusu bulunan Mollakara köyünde yaşayanları sevindirdi. Altın haberini duyan köylüler hem sevindi hem de çok şaşırdı.

 “Bölge ekonomisini canlandıracak“

Konu ile ilgili bilgi veren Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, altın madeninin Ağrı iş dünyasını heyecanlandırdığını dile getirerek, altın rezervinin ardından kente yapılacak yatırımların hem ülke hem de bölge ekonomisini canlandıracağını belirtti. Alpaslan, yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“TMSF Başkanı Muhiddin Gülal tarafından açıklanan bu müjdeli haber Ağrılıları ciddi anlamda sevindirdi. Biz geçmişte her ne kadar Ağrı'nın Diyadin ilçesinde altın rezervlerinin olduğunu bilsek de bu kadar güçlü altın rezervlerinin olduğunu bilmiyorduk. Bu haber bizleri çok sevindirdi. Bulunan altın rezervi, Ağrı'nın ekonomik iklim havasını değiştirecektir. 400-500 kişiye istihdam olanağı sağlayacak. İstihdam edilecek kişilerin Ağrı halkından seçilmesi durumunda daha çok mutlu olacağız. Bu yeraltı kaynaklarımızı, altın rezervlerimizi ve termal sularımızı turizm amaçlı kullandığımız zaman Ağrı ve 7 ilçesinin havası değişecektir. Belki bazı eksiklikler yaşıyoruz ama bu ekonomik kaynaklarla insanlarımız güçlenecek, ekonomik durumları iyi olacak ve bölgede ciddi yatırımlar yapılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu açıklamayı yapacağına göre bulunan altın rezervinin çok büyük olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın konu ile ilgili açıklama yapacağını duyduğumuz zaman sevinçten uyuyamadık. Çalışacak insanlarımızın teknik personel dışında tamamının Ağrılı olması lazım. Hatta şöyle bir talebimiz var; gönül ister ki bu rezervler Ağrı'da işlendikten sonra Türkiye'ye yayılsın. Böyle bir durum Ağrı'ya farklı bir hava kazandıracaktır. Yer altındaki kaynaklarımızı yeryüzüne çıkaramadık maalesef ama bundan sonra yeryüzüne çıktıktan sonra bu kaynaklardan herkes faydalanacaktır. Buradan iş dünyası da faydalanacak, çalışan insanlarımız da faydalanacak. Yani biz bu pastanın her eve girebileceğini düşünüyoruz.”

“Ağrı ekonomisi için çok önemli“

Altın rezervinin işlenmeye başlamasının ekonominin yanında bölgedeki işsizliğe de çare olacağını belirten Ağrı Kuyumcular Odası Başkanı Yaşar Ulutaş, "Aldığımız bu haber son derece önemli ve sevindirici bir haber. Aldığımız duyumlara göre tespit edilen rezerv Diyadin ilçemizde. Tabii ki bu her şeyden önce ülke ekonomisi için önemli bir gelişme. Yerel bazda da Ağrı ekonomisi için çok önemli. Biliyorsunuz Ağrı'da işsizlik önemli bir sorun. Bu sorunun çözümüne katkısı büyük olacak. İnşallah böyle güzel haberleri almaya devam ederiz. Biz ülkemizin gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yaparız. İnsanlarımızın iş bulması, ekmek sahibi olması en önemli faktördür. Bu haber bizi çok sevindirdi. Böyle bir habere sevinmemek mümkün değildir. En az 400- 500 kişi iş bulacak. Bu çok önemli bir rakam" diye konuştu.

“Köyümüzde çıkarılacak altınla Türkiye’nin kaynakları gelişecek“

Heyecanla çalışmaların başlamasını beklediklerini söyleyen Mollakara Köyü Muhtarı Bünyamin Çiftçi ise, "Köyümüzde altın bulunduğunu duyunca çok şaşırdık. Köylülerin hepsi bana nasıl olduğunu sordu. Yapılan sondajlar da gösteriyor ki köyümüzün dağı, taşı, toprağı altın. Burada 500'e yakın kişinin çalıştırılacağı söyleniyor. Bizim köyümüzün insanı da burada çalışacak. Hatta buradan büyük kentlere göç edenlerin bile geri döneceklerine inanıyorum. Köyümüz ve çıkarılacak altınla da Türkiye'nin kaynakları gelişecek, millet iş, aş sahibi olacak" İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER