Ehliyet alacaklar dikkat! Devrim gibi değişiklik geliyor

Ehliyet alacaklar dikkat! Devrim gibi değişiklik geliyor

Istanbul sürücü kursları ve eğitimcileri federasyonu başkanı murat tekin, direksiyon sınavında devrim durumunda bazı değişiklikler planlandığını belirterek, "ehliyette yeni yönetmelikle birlikte 35 dakika olan direksiyon imtihanlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin özellikle gece de verilmesinin sağlanması, farklı trafik koşullarında adayın kontrol edilmesi gibi bazı değişikliklerin getirilmesi bekleniyor." dedi.
Yeterlik alma hazırlığında olanları ilgilendiren önemli gelişmeler yaşandı. Istanbul sürücü kursları ve eğitimcileri federasyonu başkanı murat tekin, günümüzde trafik fiil planı çerçevesinde hem kuramsal bununla beraber direksiyon sınavlarında standartların birazcık daha yükseltileceğini vurgulayarak, ulusal tahsil bakanlığı özel öğretim kurumları genel müdürlüğü'nün sınavlarda bazı değişiklikleri öngördüğünü belirtti.

"gece sürüşlerine de bakilacak"
Yeni yılla gündeme gelmesi planlanan yönetmelikle ilgili hazırlık arasında olunduğunu aktaran tekin, ilgili kurumların görüşlerinin alınmasının arkasından taslağın netleşeceğini anlatım etti. Murat tekin, şöyle devam etti: "direksiyon imtihanında devrim niteliğinde bazı değişimler planlanıyor. Ehliyette yeni yönetmelikle beraber 35 dakika olan direksiyon imtihanlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin özellikle gece de verilmesinin sağlanması, farklı trafik koşullarında talibin test edilmesi şeklinde bazı değişikliklerin getirilmesi planlanıyor. Bizler sınav alanlarının belli bir bölgeye hapsedilmesinden vazgeçilmesini dilek ediyoruz. şu anda meydana getirilen çalışma da bunu gösteriyor. şu demek oluyor ki kursiyerin, aslında akan trafikte karşılaşabileceği bütün manevralar ve deneyimleri, sınavda yaşaması öngörülüyor. şu ankinden çok daha ciddi, daha uzun soluklu direksiyon sınavları bizi bekliyor. Yeni yapılacak yönetmelik değişikliğiyle direksiyon imtihan süresi birazcık daha uzatılacak, imtihan yapılan güzergah genişleyecek ve akan trafikte daha fazla eğitim yapılmasının kursiyerlere çok büyük bir katkısı olacak."

"ders alma haklarini istek etmeliler"
Sürücü kurslarına başvuran kursiyerlerin en az 34 saat teorik, en az 16 saat ergonomik direksiyon eğitimi almış olduğunın altını çizen tekin, yeni yönetmelikle verilecek ders saati sayılarının da muhtemelen artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Tekin, kursiyerlerin ders alma haklarını sürücü kurslarından mutlaka istek etmesi icap ettiğini anlatarak, "çünkü girecekleri sınav son derece ciddi bir sınavdır, bu eğitimleri almazlarsa başarılı olmaları çok çok zor. Tabi bunun karşılığında şu da var. Siz bu eğitimi verdiğiniz zaman bunun bir ücret karşılığı var. Kursiyerler kurum müessese dolaşıyor, fiyat almak istiyorlar. Aslen ucuz alınan bir fiyatın öğrenim kalitesi her zaman düşüktür. Bu eğitimler ondan sonra sınavda kendisinin karşısına çıkacak, aldığı bu eğitimler sayesinde sadece bu sınavdan başarılı olabilir." ifadelerini kullandı.

"ölüm oranlarinda yari yariya düşüş sağlandi"
Türkiye'de 30 milyonun üzerinde ehliyetli şoförnün olduğunu ifade eden tekin, bu sayının, nüfusun yaklaşık yüzde 38'lik bir bölümünı oluşturduğunu dile getirdi. Ehliyet sınavı öncesi verilen eğitimlerin önemine dikkati çeken tekin, "geçmişte birleşmiş milletlere yaptığımız taahhütte 2020 yılına kadar ölümle sonuçlanan kazalarda ölüm oranlarının yüzde 50 azaltılması hedeflenmişti. Araç sayısı, sürücü rakamsı artmasına rağmen ölümle sonuçlanan kazalarda 2020 yılına kadar ölüm oranında yüzde 50 kadar bir düşüş sağlandı." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER