EKMEK PİŞİRİLEN TANDIR EŞİNE VE YAVRUSUNA MEZAR OLDU

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Aşağa Toklu Köyünde ekmek pişirilen tandır, anne ve kızına mezar oldu.

EKMEK PİŞİRİLEN TANDIR EŞİNE VE YAVRUSUNA MEZAR OLDU

Ekmek pişirilen tandır eşine ve yavrusuna mezar oldu
Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Aşağa Toklu Köyünde ekmek pişirilen tandır, anne ve kızına mezar oldu. Yürekleri yakan olayda hem eşini hem de kızını kaybeden Fuat Ergül'ün acısı yürek sızlattı.
Doğu ve Güneydoğu bölgesinde asırlardır süren tandırda ekmek pişirme geleneği sofra kültüründüki yerini muhafaza ederken, istenmeyen kazaları da beraberinde getiriyor. O feci kazalardan biri de 11 Haziran'da Taşlıçay ilçesine yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Aşağı Toklu köyünde yaşandı. 3 çocuk annesi Hacer Ergül (27), ekmek pişirdiği sırada, yanında duran kızı Ayşegül, tandıra düştü. Anne kızını kurtarmaya çalışırken başüstü tandıra düştü ve hayatını kaybetti. Durumu fark eden köylüler tarafından tandırdan ağır yaralı olarak çıkarılan Ayşegül ise Ağrı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada ilk tedavisi yapılan Ayşegül, önce Erzurum'a ardından da Trabzon sevk edildi. Vücudunun büyük bölümü yanan talihsiz çocuk, tedavi gördüğü hastanede 13 Temmuz akşamı doktorların tüm çabasına rağmen yaşamını yitirdi.
Trabzon'dan getirilen Ayşegül Ergül'ün küçük bedeni baba ve yakınlarının gözyaşları içinde köy mezarlığında hemen annesinin yanına eşilen mezara konuldu. Yaşadığı iki büyük acı ile güçlükle ayakta duran ve konuşamayan baba Fuat Ergül'ün acısını ve yaşadıkları dramı anlatan köy muhtarı Hakki Demir şunları söyledi:
"Ailenin durumu çok kötü. Merhumun eşi çobanlık yaparak geçimini sağlıyor. Merhumun kendisi de yetim büyüdü. Zamanında kendi babasıda suda boğulmuş ve yetim büyümüştü. Çok zorluk çekmişti. Evlendikten sonra da çektiği zorluk devam etti. Ne yazıkki bu yokluk içinde böyle bir olayda hayatını kaybetti. Çocuğunu tandırdan kurtarmaya çalışırken kendisi de hayatını kaybetti. Üç çocuğu vardı. Aynı zamanda 4 aylık da gebeydi. Ailenin malesef evide yok. Maddi durumları da çok kötü. Aile reisinin şu anda kendini ifade edek durumu bile yok. Hayır severlerden bir nebze de olsa ardım etmelerini istiyoruz. Maddi durumları çok kötü. Evide harap durumda. Anne olay günü hayatını kaybetmişti. Kızı da dün akşam toprağa verdik. Ama şimdi kalanlara bir yardım eli uzatılırsa acıları bir nebze hafifler."

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER