İHH GÖNÜLLÜLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği gönüllüleri, Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Gününde Millet Bahçesinde ve mesire alanlarında çevre temizliği yaparak farkındalık oluşturdu.

İHH GÖNÜLLÜLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği gönüllüleri, Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Gününde Millet Bahçesinde ve mesire alanlarında çevre temizliği yaparak farkındalık oluşturdu.
Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Günü nedeniyle gönüllülerin bir araya geldiği etkinlik ile Millet Bahçesi ve mesire alanlarındaki çöpler toplanarak çevre temizliği yapıldı. 
Ellerine taktıkları eldivenlerle doğada bulunan çöpleri toplayan Ağrı İHH gönüllüleri, çevreye duyarlılık mesajı verdi. Millet Bahçesine ailesiyle gelen çocuklara balon dağıtan gönüllüler, çöpleri toplamanın yanı sıra çocukları da sevindirerek örnek davranış sergiledi.

“Temizlemeden önce kirletmemek geliyor”

Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Gününde düzenledikleri çevre temizliği etkinliği ile ilgili bilgi veren Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Kerem Engin farkındalık oluşturmak için gönüllülerle bir araya geldiklerini belirtti. 
 Çevre temizliğinin önemine vurgu yapan Kerem Engin, “Bugün Dünya Çöp Toplama ve Temizlik Günü. Çevre temizliğine dikkat çekmek için bu günde gönüllülerimizle birlikte çevre temizliği yaptık. Çevre temizliğinin gerçek anlamda önemli olduğunu belirtmek istiyoruz.  Herkesin bu konuda gerekli bilince ulaşması gerekiyor. Tabi çöp toplamaktan önce çöp oluşturmamak daha doğrusu çevrede çöp bırakmamak önemlidir. Yani temizlemekten önce kirletmemek geliyor. Daha temiz bir gelecek için, doğayı sev çevreni koru.” İfadelerini kullandı.

Dünyada doğmuş olmanın insanlara verdiği sorumluluklardan söz eden Engin, bunlardan birinin de çevre temizliği olduğunu belirtti. 

“Gerekli duyarlılığa ulaşabilmek için öncelikle küçük yaşlarda aile içerisinde eğitimler verilmelidir”

Engin çevre temizliğinin çocuk yaşlarda aile içerisinde eğitimlerle aşılanması gerektiğini dile getirerek şunları aktardı:
“Bu anlamda toplumsal düşünerek hareket etmeliyiz. Bu dünya da doğmuş olmanın bizlere verdiği sorumluluklarımız vardır. Bunlardan biri de çevre temizliğidir. Özellikle son zamanlarda yaşadığımız ve tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını da şunu gösterdi ki, hepimiz kendimizden başlamak üzere yaşadığımız çevreye karşı daha sorumlu hareket etmeliyiz. Kişisel hijyen ve çevre temizliği her  zamankinden çok daha hayati öneme sahip. Zaten bu aynı zamanda inancımızın da bir gereğidir. Peygamber efendimiz "Temizlik imanın yarısıdır" diyerek bunun ehemmiyetini dile getirmiştir. Dolayısıyla yaşadığımız çevreye karşı duyarlı olmak durumundayız. Çünkü bireysel olarak kullandığımız bir alan değildir çevremiz. Toplumun tamamının kullanımına açık olduğu için bireysellikten ziyade toplumsal düşünerek çevreyi diğer insanlara temiz bir şekilde bırakmamız gerekiyor. Bu noktada bencil davranmaktan kaçınmalıyız. Bu konuda gerekli duyarlılığa ulaşabilmek için öncelikle küçük yaşlarda aile içerisinde eğitimler verilmelidir. Sonrasında okul hayatında bu desteklenmelidir. Diğer bir etkende bugün yaptığımız gibi etkinlikler düzenlenmelidir. Biz  Ağrı’da bir çok insanın kullandığı alanlardan biri olan Millet Bahçesine geldik bugün. Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Millet Bahçesinde duyarlılığı, farkındalığı aşılamak istedik. Sağ olsun çok sayıda gönüllümüz destek verdiler bize. Hep birlikte çevredeki çöpleri topladık ve çöp poşetlerine doldurduk. Herkese bu anlamda çok teşekkür ediyoruz. Herkesin emeğine sağlık. Umarım ufak da olsa çevremize faydamız olmuştur..”

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER