İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a KGK medya raporu sunuldu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a KGK medya raporu sunuldu

Makalelı medya ve uydudan gösterim meydana getiren mahalli tv yayınlarının yaşadığı problemler ve çözüm önerilerini içeren rapor cumhurbaşkanlığı kontakt başkanı prof. Dr. Fahrettin altun’a kgk genel sekreteri lütfü karakaş tarafınca sunuldu.

Cumhurbaşkanlığı kontakt başkanlığı tarafından, istanbul’da 23-25 aralık tarihleri içinde stratejik değerlendirme ve vizyon çalıştayı düzenlendi. ülkenin 81 ilinden gelen gazeteciler arasında kgk genel sekreteri lütfü karakaş’ın yanı sıra kgk idare kurulu üyesi yusuf ziya çakır ile 20’ye yakın kgk il temsilcisi de vardı. Kurumun hedefleri yazışma başkanı fahrettin altun tarafınca anlatılırken, toplantı sonrası küresel gazeteciler konseyi (kgk) genel sekreteri lütfü karakaş, yönetim kurulu tarafınca sektörün sorun ve çözüm önerilerini içeren raporu başkan fahrettin altun’a takdim etti.

Küresel gazeteciler konseyi (kgk) tarafından hazırlanan raporda, basın ilan kurumu’nca covid-19 salgınının başlamasından sonra, resmi duyuru ve reklam yayınıyla alakalı gazetelere sağladığı kolaylıkların 28 şubat 2022 evveliyatına kadar devam edecek olması nedeniyle sektör adına teşekkür edilerek, “asgari ücret artışı ve sektörün dövize endeksli temel girdilerindeki fiyatların yükselmesinden kaynaklı olarak makalelı basının maliyetlerinin arttığı malumdur. Bilhassa 900 ötüründa yerel gazete zor durumdadır. Artan işçilik, kâğıt, kalıp ve mürekkep benzer biçimde maliyetleri karşılayamadığı için pek çoğu kapanma tehdidiyle karşı karşıyadır. Her şehrin sesi ve hafızası olan mahalli medya için bağışlama, faizsiz kredi ve sübvansiyon benzer biçimde acil destek seçenekleri kesinlikle gündeme gelmelidir. Ayrıca, bik tarafından 2022 yılı için resmi duyuru tarifesi hemen hemen belirlenmiş değildir. 2021 yılında, fiili satışı 50 bin adedin altındaki gazeteler için kdv hariç 20,40 tl, fiili satışı 50 bin adetin üzerindeki gazeteler için kdv hariç 49,35 tl olarak uygulanan resmi ilan fiyatının, 2022 yılı için asgari ücret artışı nispetında arttırılması doğrultuünde beklentimizi anlatım etmek isteriz” denildi.

“uydu kira bedeli gözden geçirilmeli”

Türksat tarafından uydu kiralarına yönelik döviz kurları gerekçe gösterilerek meydana getirilen artışın sektör için ciddi bir sorun oluşturduğunun altı çizilen raporda, “dövizde yaşanan olağan dışı dalgalanma hemen sonra alınan tedbirler ile piyasanın türk lirasına karşı güveni artmış ve yapay dalgalanmanın önüne geçbilimselştir. Bundan dolayı türksat’ın uydu kiralarına yönelik sonucunı yeniden gözden geçirmesi kaçınılmaz olmuştur” değerlendirmesi de yer aldı.

Elektrik faturalarından trt hisseı kaldırılarak tüketicilere yönelik önemli bir adım atılmış olduğunın altı çizilen kgk raporunda, “uydu ve karasal yayın meydana getiren televizyon ile radyoların en önemli masraf kalemi elektrik masraflarıdır. Bütçe olanakları kapsamında sektöre yönelik enerji giderleri için, bir değerlendirme yapılması ciddi rahatlama yaratacaktır” tespiti yapıldı.

Reklam bütçeleri

Pandemi döneminin getirmiş olduğu şartlar kararı olarak, biroldukca sektörün reklam ve tanıtım bütçelerinde kısıtlamaya gittiği hatırlatılan küresel gazeteciler konseyi raporunda, bundan dolayı, makalelı, imajlü ve sesli basın sektörünün ciddi bir gelir yitirilmesine uğradığı anlatıldı.

Telif ücretleri

özellikle radyoların en önemli gider kalemlerinden birinin meslek birliklerine ödenen telif ücretleri olduğu kaydedilen raporda, yaşanmış olan salgın, reklam bütçelerinin küçülmesi, ekonomik zorlukların kararı olarak mahalli radyoların telif bedelleriyle alakalı meslek birlikleri lüzumlu anlayış ve özveriyi göstermediği anlatım edildi. Radyoların müzik eserleri meslek birliklerine yükümlülüklerini yerine getirmesinde yaşadığı problemlerın çözümü için kültür ve gezim bakanlığı’nın hakemliğinde sektöre nefes aldırabilecek bir girişimin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER