Insanlar aç kalmamak için sağlıksız gıda tüketiyor

Derinleşen yoksulluk nedeniyle insanlar ucuz merdiven altı gıdalara yöneldi. Halk sağlığı uzmanı dr. Ahmet soysal, “her şeyden önceden ekonomik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

Insanlar aç kalmamak için sağlıksız gıda tüketiyor

Yaşam pahalılığının artmasıyla birlikte merdiven altı atölyelerde üretilen gıdalar da daha fazla gündeme gelmeye başladı. Merdiven altı atölyelerde üretilen alkol ölüm saçmaya devam ediyor. Feyk içkiyi, güvenilir gıda üretimini ve bunların halk sağlığına etkilerini dokuz eylül üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı ana bilim dalı emekli öğretim üyesi dr. Ahmet soysal ile konuştuk.


Gıda güvenliğinin hem ülkemizin aynı zamanda diğer birfazlaca ülkenin kanayan yarası olduğu biliniyor. Her yıl dünyada milyonlarca şahıs besin kaynaklı hastalıklara yakalanırken, bu tarz şeylerin büyük bir kısmı hastanelerde tedavi görmek zorunda kalıyor. Merdiven altı atölyelerde üretilen gıdalar sebebiyle binlerce kişi yaşamını yitiriyor.


Dünya sıhhat örgütüne göre dünyada her sene on kişiden en az birinin besin kaynaklı bir sıhhat sorunuyla karşılaşmış olduğunı söyleyen soysal, bunlardan 420 bininin yaşamını kaybettiğini hatırlattı. Soysal, “vatandaş emin gıdaya ulaşmak için mutlaka gıda maddelerinin etiket bilgilerini test ederek, ambalaj bütünlüğünün bozulup bozulmadığına bakarak alışverişini yapmalı. Ayrıca soğuk zincir de önemli; özellikle dondurulmuş gıdaları soğuk zincir ağına sahip olduğundan emin olunan noktalardan almalı” dedi.


"pahalilik merdiven alti üretimi artirdi"

Ekonomik krizin tesirini yoğun olarak gösterdiği günümüzde merdiven altı üretimin de gittikçe her alanda etkisini gösterdiğini belirten soysal, uygunsuz imalathanelerde yapılan kaçak üretimin adeta patladığını söylemiş oldu.
Soysal, “çok ucuz satılan bu gıda maddeleri hem besleyici değil hem de güvenilir değil. Sadece çok sayıda vatandaşımız, bu riskleri de bilerek bu besin maddelerini sırf aç kalmamak için tüketiyor. O nedenle bu şekilde dönemlerde güvenilir besin tüketilmemesi kararı esenlik sorunlarında artış yaşanıyor” diye mevzuştu.


Güvenli olmayan merdiven altı üretimle ortaya çıkan gıdaları tükettiği için esenlik problemlerı yaşayan yada gelecekte yaşayacak binlerce insanın varlığına dikkat çeken soysal, bunun önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti. Soysal, sağlıksız koşullarda üretilen gıdaları tüketen yurttaşların besin yöntemiyle bulaşan mikroorganizmaları alıp; ishal, ateş gibi tablolarla evinden çıkıp işine gidemeyen kaç bireyin olduğunu tahmin edemediklerini söylemiş oldu.


"kansere varan sağlik sorunlariyla karşi karşiya kalacağiz"
Soysal, “merdiven altı üretilen gıdalarla çeşitli ağır metal ve kimyasalları alıp ileriki yıllarda kanserlere kadar varan esenlik problemlerıyla yüz yüze kalacağız. Kaçak imalat ürünü gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Onun için de her şeyden evvelinde bugün içerisine düştüğümüz dev ekonomik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.


Sağlıksız gıdaların halk sağlığı açısından tehlike saçmış olduğunı anlatım eden soysal, halk sağlığı açısından gıda kaynaklı riskleri üç ana grupta sınıflandırdıklarını anlatım etti. Bunların fizyolojik, biyolojik ve kimyasal riskler bulunduğunu söyleyen soysal, fizyolojik risklerin yabancı madde, toz şeklinde riskler; biyolojik risklerin ise gıdalarla ve suyla vücuda alınan virüs, bakteri ve parazitler bulunduğunu söylemiş oldu.
Virüs, bakteri ve parazitlerin çoğunlukla ishal ve ateş ile seyreden tablolara niçin bulunduğunu vurgulayan soysal, kimyasalların ise günden güne daha da büyüyen bir tehdit haline geldiğinin vurguladı. Soysal, ağır metallerden, mikroplastiklere, bileşik kimyasallara kadar uzanan ve her gün daha da büyüyen bir listesi bulunduğunu hatırlattı. Soysal, sağlıksız koşullarda üretilen gıdaların, endokrin hastalıklardan, nörolojik hastalıklara, kanserlere kadar çeşitli sağlık sorunlara neden olduğunu ifade etti.


"alkollü içki üzerindeki vergiler indirilmeli"


Feyk içki ve emin gıda mevzusunda vatandaşların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan noktaları sıralayan soysal, düzmece içki yapmış olup bunu piyasaya sürenlerin etanol yerine ondan çok daha ucuz olan metanol kullandıklarına dikkat çekti. Soysal, “etanol alkollü içeceklerde bulunan tek alkol türüdür. Körlükten ölüme kadar uzanan sıhhat sorunları sahte içkilerin içinde kullanılan metanole bağlı olarak ortaya çıkıyor” dedi.


Yurttaşların sahte içki tuzağına düşmemek için içkilerini ne olursa olsun resmi tekel bayilerinden ve büyük market zincirlerinden almaları gerektiğini belirten soysal, içki alırken bandrollerin kesinlikle kontrol edilmesi ve yırtık, bozuk bandrollü içkilerin alınmaması gerektiğini söyledi. Soysal, “restoranda da içki sipariş ediliyorsa ne olursa olsun bütünlüğü bozulmamış bir şişe halinde masaya getirilmeli. Otel ve dinlence köylerinde ise bu süreçte tarım ve orman bakanlığı kesinlikle denetimlerini artırmalı” diye konuştu.


Artan vergiler göz önüne alındığında feyk yada kaçak içkinin önüne geçebilmenin olası olmadığını ifade eden soysal, “20-30 liraya mal olan bir içkinin üzerine 200-250 tl vergi koyulduğunda, kaçak üretimin önüne ne kadar önlem alırsanız alın, geçemezsiniz. Dünyada bizlerden yüksek vergi tatbik eden tek ülke norveç. Onların kişi başı geliri 81 bin dolar, bizim ise ancak 9 bin dolar. Içki üzerindeki vergi ne olursa olsun satın alma gücümüzle orantılı bir düzeye indirilmeli. Aksi takdirde kaçak içki ve kaçak içkiden ölüm olaylarının önüne geçmek mümkün olmayacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER