IŞIL ÖZGENTÜRK HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk hakkında Batmanlı kadınlar hakkında yazdığı yazı nedeniyle soruşturma başlatıldı.

IŞIL ÖZGENTÜRK HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk hakkında Batmanlı kadınlar hakkında yazdığı yazı nedeniyle soruşturma başlatıldı. Özgentürk, yazığı köşe yazısı için özür dilemiş ancak özür şekli de tepkilere yol açmıştı.

Edinilen bilgilere göre, soruşturmayı Batman Başsavcılığı başlattı. Ancak Başsavcılık olay yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle dosyayı ‘yetkisizlikle’ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk, ihraç edilen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar eden İpek Er’den bahsettiği köşe yazısında bir öğretmen dostunun “Batman’daki genç kızların ya dağa çıkmak ya da kentte görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenmek şeklinde iki seçeneği olduğu; bekaretini kaybetmiş genç kızların da intiharı kurtuluş olarak gördüğü” yönündeki sözlerini aktarmıştı.

Yazı, sosyal medya gündemine oturmuş ve tepki toplamıştı.

Tepkilerin ardından Özgentürk, Facebook hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda ” Tamam anlaşıldı. Batman halkından özür diliyorum. Batman kayyumla idare edilen bir kent değil. HDP orada kaya gibi sağlam. Kentte ve köylerde dağa çıkan hiçbir kız yok. Analar babalar önce kız çocuklarının okumasına önem veriyorlar. Üniversite okumamış genç kız yok. Herkes sevdiğiyle evleniyor. Tecavüz hiç yok. Kadın cinayeti hiç yok. Resmi kayıtlar yalan söylüyor hiç genç kız ve kadın intiharı yok. İnsanların bir eli yağda bir eli balda. İş için büyük kentlere gideni ara ki bulasın. Ben bölgede dolaşırken gördüğüm, duyduğum her şey yalanmış. Yeniden özür diliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Işıl Özgentürk kimdir?

Yazar, öykücü, senarist. 19 Eylül 1948, Antep doğumlu. Asıl adı Zeynep Işıl Türkben. Sinema yönetmeni Ali Özgentürk’ün eşidir. Doğduğu şehirde başladığı ilk ve ortaöğrenimini İstanbul Çamlıca Kız Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur.

Senaryo çalışmalarına öğrencilik yıllarında başladı. 1968-71 yıllarında Ali Özgentürk ve Mehmet Ulusoy'la birlikte kurdukları Devrim İçin Hareket Tiyatrosu'nda yazar ve oyuncu olarak çalıştı.

İlerleyen yıllarda yazdığı senaryolarla ödüller kazandı. 12 Mart (1971) döneminde Kültür Sarayının yakılması olayında rolü olduğu iddiasıyla yargılandı, aklandı.

Cumhuriyet gazetesinde röportajları ile köşe yazıları yayımlandı (1977-80). İlk çocuk hikâyesi ve bir çocuk şiiri Arkın Yayınevinin düzenlediği yarışmada dereceler almıştı (1974-75). Hayat Okulu adlı hikâye kitabıyla 1979 Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülünü aldı.

Eşi Ali Özgentürk’le birlikte senaryolarını yazdığı At, Bekçi (Orhan Kemal’in Murtaza adlı romanından) adlı filmler çeşitli ülkelerin film şenliklerinde ödüller kazandı. Ayrıca, yine Ali Özgentürk’ün yönettiği Su da Yanar filminin senaryosunu yazdı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER