İŞKUR Müdürü Güven: “İnsanların işsiz kaldığı bir dönemde biz her geçen gün istihdamı artırıyoruz”

Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven, Memleket Gazetesini ziyaret ederek kentte yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İŞKUR Müdürü Güven: “İnsanların  işsiz kaldığı bir dönemde biz her  geçen gün istihdamı artırıyoruz”

Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven, Memleket Gazetesini ziyaret ederek kentte yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven, Memleket Gazetesini ziyaret ederek Gazete İmtiyaz Sahibi Kerem Engin ile sohbet ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Güven, İŞKUR olarak pandemi sürecinde işverenlerin ve çalışanların mağdur olmaması adına birçok destek programı oluşturduklarını dile getirdi.
Pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılan çalışanlara nakdi destek verdiklerini söyleyen İŞKUR Müdürü Gıyas Güven, “Biz iş başı eğitim programları ile İŞKUR piyasasını destekliyoruz. İş başı eğitim programından sonra işveren elemanı istihdam ettiği zaman eğer kadınsa, engelliyse ve gençse 12 ay boyunca sigortasının tamamını İŞKUR ödüyor. Tabi pandemi sürecinde nakdi ücret desteğimiz oldu. İnsanları işten çıkaramadığımız zaman ücretsiz izne ayırıyoruz. Ücretsiz izinden dolayı nakdi ücret desteği veriyoruz. İşverenin hiçbir maliyeti yok. İşverenin yükünü de hafifletmiş oluyoruz. Tabi bunun yanı sıra normalleşme teşvikimiz var. Normalleşme Desteği kapsamında uygulanan kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalıların aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverenlere prim desteği sağlıyoruz. Teşvik ile kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren altı ay süreyle işverenlere bu sigortalıların prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sosyal güvenlik primlerinin tamamı tutarında destek sağlanıyor. “ şeklinde konuştu.

“Kadınların İstihdam Edilmesini Sağlıyoruz”

 Kadın istihdamı noktasında büyük başarı gösterdiklerini söyleyen Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven, kadınların iş hayatına dahil edilmesinin erken yaşta evliliklerin ve kadına yönelik şiddetin önüne geçilebileceğini vurgulayarak, “Bu ilimiz için çok önemli bir şey. Özellikle ilimizdeki kadınların istihdama girme noktasında çok sıkıntı yaşıyorduk. Çok şükür Tekstilkent‘te bulunan bu firmalar aracılığıyla biz kadınlarımızı istihdam ediyoruz. Özellikle Pandemi sürecinde bütün dünyada, insanların işsiz kaldığı bir dönemde biz her geçen gün istihdamı artırıyoruz. Tabi bu kadın istihdamı, bizim gibi küçük illerde olan genç ve çocuk yaştaki kız çocuklarının evliliğine veya şiddet gören kadınların bir yönüyle çaresizliklerine engel olmuş oluyor. Kız çocukları genç yaşta evlenmek yerine mesleği öğrenerek kendi ayakları üzerinde durabiliyor. Evli olan kadınlarımız burada bir ücret kazandıklarından dolayı eşine bağlı bir yaşam sürmeden ziyade kendi kararlarını alabiliyorlar. Burada sadece kadınlarımız değil engelli vatandaşlarımız da istihdam ediliyor. Biz İŞKUR olarak firmalarımızın belli bir süre elemanlarını yetiştirmeleri noktasında mali yüklerini üzerimize alıyoruz. Meslek edinme kursları açıyoruz, sigorta primlerini ödüyoruz. Daha sonra firmalarımız kendi bünyelerine alıyorlar, bütün maaş ücretlerini kendileri ödüyorlar” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER