İŞKUR’DAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DANIŞMANLIK HİZMETİ

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Ağrı Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) arasında imzalanan İş Kulüpleri protokolü ile üniversite öğrencilerini hayata hazırlama konusunda uzaktan eğitim yoluyla danışmanlık hizmeti verilmeye başlandı.

İŞKUR’DAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DANIŞMANLIK HİZMETİ

Üniversite öğrencilerini çalışma hayatına hazırlayacak ve onlara alternatifler sunacak İş Kulüpleri, AİÇÜ ile Ağrı İŞKUR arasında imzalanan protokolle hayata geçti.

İmzalanan protokol doğrultusunda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezinde üniversite öğrencilerine iş gücü piyasasında kendilerine uygun nasıl iş alanları bulabilecekleriyle ilgili gelecek kaygısına kapılmadan alternatif iş olanakları konusunda bilgiler veriliyor.

Üniversite ile imzalanan protokol dâhilinde öğrencilerine başlattıkları proje ile gelecekte İşgücü piyasasında karşılaştıkları sorunların çözümü noktasında danışmanlar tarafından bilgilendirmelerin yapılmaya başladığını belirten Ağrı Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Gıyas Güven, pandemi sürecinde olunması sebebiyle öğrencilere uzaktan eğitimlerle danışmanlık yapıldığını söyledi.

“Üniversitemizde online olarak öğrencilerimize ulaşıyoruz“

Güven, “Biz İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Ağrı İŞKUR müdürlüğü olarak protokol imzaladık. İş kulüplerin protokolü. Daha önceki yıllarda İŞKUR kampüste protokolü imzalamıştık. Önceki yıllarda malumunuz pandemi yoktu. Ayın ve haftanın belli günlerinde üniversitemize gelip stantları açıyorduk. Stantlarımızda üniversitede öğrencilerimiz geliyordu. Biz İŞKUR’un desteklerine, teşviklerini anlatıyordu. İşgücü piyasası ile ilgili onlara yol gösteriyorduk. Onların soruları olduğu zaman biz onları cevaplıyorduk. Malumunuz pandemi sürecinden dolayı İŞKUR kampüste protokolümüzle biz şu anda üniversitemizde online olarak öğrencilerimize ulaşıyoruz.“ İfadelerini kullandı.

“Biz her zaman gençlerimizin yanındayız“

Üniversitede verilen eğitimlerle öğrencilerin kendini güvende hissetmeleri ve iş hayatı ile ilgili kafalarındaki soruların çözüme kavuştuğunu dile getiren Ağrı İŞKUR Müdürü Güven, İş şunları aktardı:

“Üniversite öğrencilerinin işi gücü piyasası ile ilgili sorularını bize yöneltiyorlar. Onların kafasına takılan hususlar varsa onları açıklık getiriyoruz. Şimdi üniversite öğrencilerimiz özellikle dördüncü sınıftan sonra bir hayat telaşesine giriyor. Yani gelecek endişesine kapılıyor. ‘Ben şimdi okulu bitireceğim ne yapacağım, Nasıl olacak, iş bulabilecek miyim, aileme yük olmaya devam edecek miyim’ gibi düşüncelere kapılıyorlar. Şimdi üniversite öğrencilerimiz belli bir bölümü bitiriyor sonrasında işgücü piyasasında iş bulamayabiliyor. Bizim amacımız, gayemiz, niyetimiz şu. Diyelim ki öğrenci İşletme bölümünden mezun oldu. İşletme piyasasında iş bulamadığında biz onu başka sektörlerde iş bulması için yönlendiriyoruz. Bunun için meslek edinme kursu alması gerekiyorsa bu kursumuza yönlendiriyoruz. Sertifikalar alması gerekiyorsa bu anlamda yardımcı oluyoruz. Biz her zaman gençlerimizin yanındayız. Gençlerimiz bizim geleceğimiz, her şeyimizdir. Türkiye büyüyecekse gençlerimiz de büyüyecektir. İnşallah İŞKUR, üniversiteli öğrencilerimize vizyonunu, geleceğini ve işgücü piyasasına dâhiliğini sağlama noktasında elinden gelen gayreti gösterecektir.“

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER