‘İYİLİK TIRI’ YOLA KOYULDU

Suriye’de yıllardır devam eden iç savaş nedeniyle mağdur olan milyonlarca insan için ülke genelinde başlatılan yardım kampanyasına Ağrı’da dâhil olarak Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya gelerek Suriye’ye göndermek üzere bir yardım tırı gönderdi.

‘İYİLİK TIRI’ YOLA KOYULDU

Kış mevsiminin baş gösterdiği bugünlerde Suriye’de yaşam mücadelesi veren yüz binlerce mülteci konumuna düşen vatandaş için 81 ilden Yüzlerce yardım TIR’ı Suriye yoluna koyuldu.

‘Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık’ sloganıyla zor şartlarda kışı geçirmek zorunda olan Suriyeli mağdurlar için Ağrı Memur-Sen, Ağrı Önder İmam Hatip Mezunları Derneği, Ağrı ASKON Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği ve Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği’nin iş birliği ile içerisinde 170 bin lira değerinde un, ısıtıcı, atkı ve bere olan tır yapılan basın açıklamasının ardından yola çıktı.

Yardım TIR’ının önünde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu üye ve gönüllüleri adına konuşma yapan Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Kerem Engin, şu ifadeleri kullandı.

“Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek“

“Mart 2011'den bu yana süren iç savaşta, yüz binlerce insan hayatını kaybetti, 5,5 milyondan fazla sivil hayatta kalabilmek için başka ülkelere sığındı. Suriye'de yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü ve yerinden edildiği iç savaş 9. yılını geride bıraktı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine göre, iç savaş nedeniyle 6,7 milyon Suriyeli mülteci konumuna düştü. Bu kişilerin yaklaşık 3,6 milyonuna Türkiye tek başına ev sahipliği yapıyor. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) yayımladığı raporda, Suriye'deki iç savaşta 2014-2019'da 5 bin 427 çocuğun öldüğü belirtildi. Suriye'nin kuzeybatısında Aralık 2019'dan bu yana günlük ortalama 6 bin çocuğun, 2019 sonu itibarıyla ise 2,6 milyon çocuğun ülke içinde yerinden edildiği ifade edildi. Raporda, 5 milyonu Suriye içinde ve 2,5 milyonu komşu ülkelerde olmak üzere 7,5 milyon çocuğun ise yardıma muhtaç olduğu vurgulandı. Suriye’de uzun yıllardır devam eden savaş sebebiyle yüz binlerce insan yardıma muhtaç halde hayatına devam ediyor. Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek. Korona virüsün bütün dünyada arttığı bu zor günlerde, Suriye’de kış mevsimi artık daha tehlikeli.  Çadırların ısınması, çocukların kışlık kıyafetleriyle oyunlar oynaması için İHH İnsani Yardım Vakfı harekete geçiyor. Suriye’de bugüne kadar milyonlarca kişiye yardım ulaştıran İHH, şimdi de “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek zor şartlarda kışı geçirmek zorunda kalan Suriyeliler için bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında bu gün 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden ve Ağrı’dan yüzlerce insani yardım TIR’ı Suriye için hareket edecek. Bu yardım tırının oluşturulmasında desteklerini eksik etmeyen Ağrı Memur-Sen, Ağrı Önder İmam Hatip Mezunları Derneği, Ağrı ASKON Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’ ne ayrıca Ağrı İHH İnsani Yardım Derneğimizin ilçe temsilciliklerine tüm üye ve gönüllülerimize çok teşekkür ederiz. Rotamızın hep iyilik, yükümüzün her zaman insani değerler olması duasıyla. Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek. Korona virüsün bütün dünyada arttığı bu zor günlerde, Suriye’de kış mevsimi artık daha tehlikeli.“

Basın açıklamasının ardından yardım TIR’ı Ağrı’dan Suriye’ye hareket etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER