Kaymakam balcı’dan başlık parasına tepki: "kız çocukları mal değildir"

Kaymakam balcı’dan başlık parasına tepki: "kız çocukları mal değildir"

Ağrı'nın diyadin kaymakamı ve belediye başkan vekili alper balcı, ailesi antet parası istediği için sevilmiş olduğu kızı alamayan genç için aracı oldu. Aileyi ikna edemeyen balcı, "kız çocukları alınıp satılacak mal mıdır? Bu bir yanlış" dedi.
Diyadinli bir genç, ileti kanalıyla ulaştığı kaymakamı alper balcı'ya başlık parasından dolayı sevilmiş olduğu kızla evlenemediğini söyleyerek, kendisine yardımcı olmasını istedi. Kaymakam balcı, sevdiği kızın ailesi antet parası olarak 30 cumhuriyet altını istediği için evlenemediğinden yakınan gencin derdine kayıtsız kalamadı ve şahin ailesinden kız istemeye gitti. Ketenpınar mahallesi'nde yaşayan aileden tanrı'ın emriyle kızlarını isteyen kaymakam balcı, aileyi antet parasının artık geride bırakılması ihtiyaç duyulan bir anane olduğuna ikna etmeye çalıştı. Aile efsunkleri ise istenen paranın başlık parası değil, 'süt hakkı' olduğu konusunda diretti. Ancak kaymakam balcı ısrar ederek, "ben başlık parası vermiyorum, benim antet parası verecek param yok. Bu bizim dinimizce de caiz değil. Kız çocukları alınıp satılacak mal mıdır? Bu bir yanlış. Bu memleketin yanlışlarını birinin söylemesi lazım, bu da benim. Ilçenin kaymakamı ve belediye başkanı olarak buna razı değilim. Bu bir günahtır" dedi.
Yeniden gitmek üzere ailenin evinden ayrılan kaymakam balcı, "bu bölgede gençlerin en efsunk sorunlarından biri başlık parası. Bana her hafta birkaç genç bu sorunla alakalı şikayetini iletmek üzere geliyor. şahin ailesine de bunun için geldik. Ilk gelişimizde aileyi ikna edemedik ama ben bu işin üzerinde duracağım. Bundan sonraki mottomuz diyadin'de antet parasını kaldırmak. Bunun için gerekirse bölgedeki kanaat önderleriyle tek tek görüşeceğim" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER