banner56

LÖSEV’DEN GAZETEMİZE ZİYARET

LÖSEV Halkla İlişkiler Sorumlusu Hüseyin Kaplan gazetemizi ziyarette bulundu. LÖSEV’ in çalışmaları hakkında bilgi verdi

LÖSEV’DEN GAZETEMİZE ZİYARET

Ağrı Memleket Gazetesi Müdürü Kerem Engin, medya ve bölge hakkında bilgi verirken Ankara genel merkezden gelen LÖSEV Halkla İlişkiler Sorumlusu Hüseyin Kaplan’da LÖSEV çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Lösemi Nedir?

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.

Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

Lösemi Belirtileri

Çocuklarda lösemi hastalığının ilk belirtileri:

İştahsızlık, Kansızlık, Zayıflama, Bacaklarda Kemik Ağrıları, Cilt Altında Kanamalar, Burun ve Diş Eti Kanamaları ve Ateş.

Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir. Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir. Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

Tedavi

Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.

Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır. Tedavi Esasları ve İlk Tedavi Ccedil;ok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.

Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden bağışıklık sistemi yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar.

LÖSEV LÖSTANE

Ülkemizde her yıl 16 yaşın altında yani yaklaşık 2000 lösemili çocuk vakası bildirilmektedir. Türkiye de ilk ve tamamen parasız LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HASTANESİ (LÖSTANE) 24 Eylül 2000’de açılmıştır. LÖSEV açtığı hastanede başarısını %92’lere kadar yükseltmiştir.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KÖYÜ

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı'na (LÖSEV) ait denize sıfır tatil köyünde, LÖSEV'e kayıtlı, zorlu tedavi süreci devam eden ve iyileşen, Türkiye'nin dört bir yanından gelen lösemili çocuklar ücretsiz ağırlanıyor. Çocuklar, tatilleri boyunca denizin ve güneşin keyfini çıkarıp, eğitici oyunlar ve çeşitli aktivitelerle eğlenceli zaman geçiriyor. Tatil köyünde, yıllar önce tedavisi tamamlanan gençler de gönüllü olarak çalışıyor.

BAĞIŞTA BULUNUN

Bağış yapmak içinse maalesef elden bağıl olmuyor resmi bankalardan bağışlar yatırılıyor. Lösev bağış kutularına para atabilir, banka ve onlinedan gönderebilir veya HAYAT yazıp 3406’ya sms ile bağışta bulunabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2022, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER