MÜFTÜ TOPÇU: “CAMİLER ALLAH’INDIR”

Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiiler ve Din Görevlileri Haftası“ nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

MÜFTÜ TOPÇU: “CAMİLER ALLAH’INDIR”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Ağrı İl Müftüsü Topçu Camiler ve Din Görevlileri hakkında bilgiler vererek, “Camiler ve Din Görevlileri Haftasında toplum olarak camilerimizin kıymet ve değerini bir kez daha hatırlıyoruz. Çünkü Cenab-ı Hak, “Camiler Allah’ındır“ buyuruyor.“ ifadelerini kullandı.

Topçu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftasında bir ana temanın belirlendiğini dile getirerek bu yıl belirlenen ana temanın “Cami ve İlim” olduğunu söyledi.

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftasının”, 1986 yılında Camiler Haftası olarak başladığını ve 2003’ten itibaren din görevlilerini de kapsayarak “Camiler ve Din Görevlileri” Haftası olarak kutlanmaya başlandığını ifade eden İl Müftüsü Tandoğan Topçu, her yıl farklı bir temanın ele alındığı bu haftada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu sene ana temayı “Cami ve İlim” olarak belirlediğini söyledi. Bu kapsamda hafta boyunca Türkiye ve yurt dışında gerçekleştirilecek olan programlarda “Cami ve İlim” teması işlenecek.

“Cenab-ı Hak, “Camiler Allah’ındır“ buyuruyor“

Pandemi nedeniyle önceki yıllarda düzenlenen etkinliklerin bu yıl yapılmayacağını ancak video konferans yöntemiyle bu eksikliği giderme gayreti içerisinde olduklarını söyleyen İl Müftüsü Tandoğan Topçu, din görevlilerinin hayatın her anında rehber görevi gördüğüne de dikkat çekerek, “Hocalarımızın değerini ve kıymetini topluma anlatmak adına kutladığımız bu hafta, 1986’da “Camiler Haftası” olarak başlayıp, 2003’ten itibaren din görevlilerini de kapsayarak “Camiler ve Din Görevlileri” haftası olarak değişti. Bu sene de 2020 yılında da “Cami ve İlim” temalarını ele alıyoruz. Hem camilerin hem de din görevlilerimizin değerini ve önemini topluma anlatıyoruz. Tabi bu çerçevede sempozyumlar düzenleniyor, paneller düzenleniyor. Maalesef şu an pandemi zamanı olduğu için daha önce yapmış olduğumuz etkinlikleri bu şekilde rahat bir ortamda sergileyemiyoruz. Ancak bunları da video konferans usulü ile yapmanın çabası, gayreti içerisindeyiz. Tabi bu çerçevede toplum olarak camilerimizin kıymet ve değerini bir kez daha hatırlıyoruz. Çünkü Cenab-ı Hak, “Camiler Allah’ındır“ buyuruyor. Yine Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) bir beldede, bir şehirde, bir köyde Allah'a en sevimli gelen yerlerin camiler ve mescitler olduğunu ifade ediyorlar. Camide insanlar şarj oluyor tabiri caizse. Tabi normalde Peygamberimiz (S.A.V), yeryüzünün tamamının kendisine cami ve mescit kılındığını ifade etmekle beraber ‘bütün camiler Kâbe’nin bir şubesidir’ şeklinde değerlendiriyoruz. “Şeklinde konuştu.

“Din Görevlilerimiz bizim rehberimiz“

Din Görevlilerinin hayatın her alanında yer aldıklarını ve Pandemi sürecinde de gerek Sosyal Destek Gruplarında gerekse Mahalle Denetim Ekiplerinde yer alarak vatandaşların bu süreci olabildiğince kolay atlatmaları için çabaladıklarını aktaran Müftü Topçu, konuşmasında Din Görevlilerinin “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını“ kutladı. İl Müftüsü Tandoğan Topçu yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Din görevlilerimiz salgın döneminde gerek Vefa Sosyal Destek Gruplarında aldıkları görevlerle, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılama noktasında ellerinden gelen gayreti ortaya koydular. Hatta bu çerçevede Valiliğimiz tarafından başarı belgesi de ödüllendirildiler. Şuanda da yine hocalarımız valiliğimiz bünyesinde kurulan Mahalle Denetim Ekiplerinde görev alıyorlar. Bu salgın döneminde orda da en güzel şekilde halkımızın yanında olarak bu süreci en hafif şekilde atlatılması noktasında onlara yardımcı oluyorlar. Tabi ki Din görevlilerimiz bizim hayata gelmemizden ölümümüze kadar yanımızdalar. Dünyaya geliriz kulağımıza ezan okurlar, evlatlar askere gider yanında olurlar, düğünlerde yanımızda olurlar, çocuklar sünnet olduğunda yanlarında olurlar, vefat ettiğimizde yine hocalarımız yanımızda. Yani hemen her sıkıntımızda hocalarımız, Din Görevlilerimiz bizim rehberimiz. Ben de buradan hocalarımıza bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum. Haftaları en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Aileleriyle ve sevdikleriyle birlikte nice güzel günlere kavuşmalarını temenni ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER