Normalleşmede ikinci adım: Sosyal alanlar açılıyor

Normalleşme sürecinin ikinci aşaması itibariyle sinema salonu, düğün salonu, internet oyun alanları gibi yerler kapılarını yeniden açtı.

Normalleşmede ikinci adım: Sosyal alanlar açılıyor

1 Temmuz itibariyle normalleşme sürecinin ikinci aşamasına geçilmesinin ardından sosyal alanlar yavaş yavaş ve kurallı bir şekilde açılmaya başladı.

Korona virüs normalleşme adımlarının son aşamasının başladığı bugünlerde aylardır kapalı durumda olan toplu mekânlar kapılarını yeniden açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı karar sonrası, İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz'da faaliyetine yeniden başlayacak olan işletmelerle ilgili genelge yayınlamıştı. Genelge dahilinde sosyal mesafe kuralı ve hijyen tedbirleri kapsamında sinema salonu, düğün salonu, internet oyun alanları gibi yerler itibaren yeniden kapılarını açtı. Nargile kafe ve eğlence yerlerinin durumu ise henüz açıklanmadı.

SİNEMA VE TİYATROLAR AÇILDI

Korona virüs nedeniyle Mart ayında faaliyeti durdurulan sinema, tiyatro salonu ve gösteri merkezleri gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren yeniden açıldı. Normalleşme süreci kapsamında açılan bu işletmelerde yeni kurallar geçerli. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yayınlanan genelgeye göre, alınan tedbirlere göre, tesislerdeki klimalar dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılacak.

DÜĞÜN SALONLARI HİZMETE AÇILDI

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne “Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi. Genelge ile yeni tip koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER