STK'LAR EĞİTİM GÜNDEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

Ağrı Sivil Toplum istişare topluluğu Eylül ayı toplantısını İHH ev sahipliğinde yaparak ildeki sorunları ve çözüm yollarını dile getirdiler.

STK'LAR EĞİTİM GÜNDEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

Bu ayki toplantı konusu pandemi neticesiyle uzun zamandır kapalı olan okulların açılması ve ilimizde ki Eğitim konusu üzerinde konuşuldu.

Yaklaşık 40 STK başkanının katılım sağladığı aylık toplantıda eğitim konusunda fikir,öneri ve verilecek destekler belirlendi.

Bu doğrultuda STK'lar; öğretmenlik mesleğinin yıpratılmaması ve öğretmenlere sadece 24 Kasım'da bir gün değil sürekli bir kıymet verilmesi gerektiği dile getirildi.

Eylül ayı görüşmesinde;

1-Eğitim kalitesinin arttırılması ancak eğitim ortamlarının iyileştirilmesi ile mümkündür. İlimizde imkanları iyi olmayan okullarda gerekli çalışmaların yapılması konusunda yetkililer ile görüşülecektir.

2-Pandemi şartlarında eğitim ortamları temizlik ve hijyen konusunda daha hassas olunmalıdır.

3-Gençlerde oluşan ahlaki zafiyetin önüne geçmek için tüm STK’ların işbirliği yaparak gençlere yönelik eğitim çalışmalarında bulunulması kararlaştırıldı.

4-Velilerin sadece şikayet olduğunda değil Öğrencilerin okuldaki başarıları için de öğretmenleri ziyaret etmesi önemine işaret edildi.

5-Okullarda oluşan güvenlik zaafiyeti, servislerdeki düzensizlik ve Öğrenci servis kültürü konusunda yetkililer ziyaret edilerek konunun hassasiyetine dikkat çekilmesi kararlaştırıldı.

6-Bundan sonra açılabilecek okulların ve özelikle imam hatip ortaokulu‘nun ulaşılabilirlik konusunda konumunun hassasiyetle seçilmesi

7-Okul kıyafetlerindeki düzensizlik ve fahiş fiyatların yetkililerle görüşülmesi kararı alındı.

8- Okulların talep ettiği yardımcı kaynak kitap konusunun okul idarecileri ile görüşülmesi,gerekli durumlarda imkanı olmayan öğrencilerin STK'lar tarafından desteklenmesi.

9- İlimizde bulunan pansiyon, yatılı bölge okullarının düzenli olarak ziyaret edilmesi,öğrenciler ile sohbetler yapılması.

10-İlimizde yaşayan mülteci öğrencilerin uyum konusunda okullara destek sağlanması.

11-Okulların Engelli öğrenciler için uygun hale getirilmesi konusunda yetkililer ile görüşülmesi.

12-Veliler ve öğretmenler,öğrencileri dizi, film ve uygunsuz reklamlardan uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yapmalıdır.

13-Ailelerin Pandemi döneminde dağıtılan veya alınan tabletlerin öğrenciler tarafından kullanımını iyi kontrol etmeleri gerektiği.

14-Çocuklarımızın sosyal medya batağında kaybolmaması için ACİL müdahale edilmesi gerektiği.

15--Öğrencileri Kitap okumaya teşvik etmek için bu kapsamında okur-yazar buluşmaları yapılması.

16-Okul önlerinde,öğrencilerin güvenliğini etkileyecek sorunlara karşı güvenlik tedbirlerinin alınmasının sağlanması konusunda yetkililer ile gerekli görüşmelerin yapılması.

17- Üniversitesi sınavına hazırlanan öğrenciler için valilik ve Belediye nezdinde ücretsiz kurs açılması konusunda yetkililer ile görüşülmesi konuları ele alındı.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen istişare toplantılarında ilimizin sorunlarına çözüm konusunda sivil toplum kuruluşları olarak gayret göstermeye devam edeceğiz.

AĞRI SİVİL TOPLUM İSTİŞARE TOPLULUĞU

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER