VALİ VAROL: “AĞRI POTANSİYELİ YÜKSEK OLAN BİR KENTTİR’’

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelerek Ağrı’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan projeleri anlattı.

VALİ VAROL: “AĞRI POTANSİYELİ YÜKSEK OLAN BİR KENTTİR’’

Düzenlenen kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Dr. Osman Varol, sonrasında Proje Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi’nde gerçekleşen toplantıda Ağrı Valiliği bünyesinde çalışmalar yürüten proje geliştirme birimi tarafından düzenlenen sunum ile Ağrı’da yapılan ve yapılması planlanan projeler basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Projelerin geliştirildiği toplantılarda çalışmaların bütününü kapsayan, “Potansiyelini Keşfet Ağrı“ sloganına karar verdiklerini açıklayan Vali Dr. Osman Varol konuşmasının başında konuya ilişkin, “Ağrı çok fazla potansiyeli olan ama bu potansiyelinin çok azını ortaya koyabilen bir şehir. Dolayısıyla bu potansiyelini bizim ortaya çıkarmamız gerekiyor. Hep bunu söyledik bunun üzerinden bir slogan geliştirdik. O da ‘Potansiyelini Keşfet Ağrı’. Bu çok önemli değil ama bizim arkadaşlarımız her çalışmak için masaya oturduğun bu slogan beliriyordu. Bu bir motivasyon anlamında bizim için çok önemli. Bizim potansiyelimiz daha yüksek ve bizim bu potansiyeli ortaya çıkarmamız gerekiyor.“ İfadelerini kullandı.

“Birimlerin tamamı koordineli ve Valilikteki proje biriminin ana koordinasyonunda çalışmalarını yürütüyor“

Projelerin yönetici asistan yazılımı olan Prosis (Proje Uygulama,  İzleme, Tanıtım Sistemi) ile takip edildiğini ve oluşturulan bu sistemle bütün birimlerin düzenli olarak çalışmasının sağladığını anlatan Vali Varol, Prosis uygulamasını şu şekilde anlattı:

“Üst yöneticiler olarak en büyük problemimiz çok fazla sayıda proje ile ilgilenirken yoğunluktan dolayı çok fazla olan projelerle tek tek ilgilenemeyip atlayabiliyoruz. Bizim bürokrasimizde bazen bazı işler aksadığı zaman alt birimden size geribildirim gelmez siz hatırlayana kadar. Siz hatırlayıp sorduğunuzda ancak o işler hızlanır. İlgiliyle de çok görüşme imkânı olmadığı zaman o işler unutulup gide. Bunu bürokrasinin içinde olan herkes bilir. Bunu engellemek için bir mekanizma oluşturduk. Bir dijital sistem oluşturduk. Bunula birlikte bir merkezde bir de her kurumda ve her ilçede proje birimleri oluşturduk. Bu birimlerin tamamı koordineli ve Valilikteki proje biriminin ana koordinasyonunda çalışmalarını yürütüyor. Bütün proje birimlerinin Prosis dediğimiz yazılıma bir girişleri var. Şifreleri ve kullanıcıları var. Her kurum yürüttüğü proje ile ilgili bilgileri giriyor ve bizim bünyemizde projenin yapısına göre belirli zamanlarda bize kat edilen çalışmalar rapor şeklinde üst birime bildiriyor. Zamanı geldiğinde geribildirim yapılmadığında ilgilisine bildirim gönderiliyor. Bu şekilde sistem sağlıklı şekilde devam ediyor.“

Projeler ile detaylı bilgi veren Vali Dr. Osman Varol, şimdiye kadar 9 sektörde toplamda 66 tane projenin Prosis sistemine geçildiğini söyledi. Varol, 18 tane proje için SERKA’ya başvurulduğunu ifade etti.

Kentte tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve potansiyelinin arttırılması amacıyla oluşturulan Gıdakent projesi ile ilgili verilen detaylı sunumda Gıdakentin özellikle süt ve süt ürünlerinin işlenmesi, et ürünlerinin işlenmesi ve satışının da yine işlenen fabrikaların önündeki satış alanlarında yapılması amacıyla planlandığını ve bu kapsamda 23 bloklu bir tesis oluşturulacağı bu blokların 10 tanesinin 500 metrekare, 10 tanesinin bin metrekare ve 3 bloğunun da 2 bin metrekarelik olduğu aktarıldı.

“Ürünlerin fabrikaları arkada ön tarafında da fabrika satış mağazası olacak“

‘Potansiyeli Keşfet Ağrı’ ana sloganın tarım alanında ‘Tarımda Potansiyelini Keşfet Ağrı’ başlığı altında çeşitli projeler üretildiğinin aktarıldığı toplantıda Vali Varol tarımla ilgili Ağrı’nın hak ettiği noktaya gelmesinde büyük katkıları olacak olan Tekstilkent modelindeki 23 bloklu Gıdakent ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

 “Hayvancılık noktasında olmamız gereken yerin gerisindeyiz. Sadece hayvan varlığı anlamında değil varlığımızın bize sağladığı gelirle Biz hayvancılığı canlı materyal olarak yapıyoruz. Hayvanlarımızı canlı olarak belirli bir alanda periyoda geçince dışarıya satıyoruz. Başka bir yerde kesiliyor. Karkas et,  sakatat üretimi başka yerde yapılıyor. Onlardan gelen yan ürünler başka bir yede yapılıyor. Biz onlardan hiçbir şey elde edemiyoruz. Sadece canlı hayvan üretilirken işçiliği alıyoruz. Yani bu düşünüldüğünde yapısal bir problemdir. Neden sadece bu işin işçiliğini yapalım, neden katma değer elde etmeyelim. Ben buna isyan ediyorum. Bunu değiştirmek istiyorum. İşin bir yönü de süt. Şimdi bu hayvan varlığı ile bu süt üretimi ile bizim hiçbir şekilde hiçbir yerde adımızın geçmemesi çok acı bir durum. Bu konuda burada yatırım yapmak isteyenler var. Hatta çalışanlarda var ama kurumsallaşamamışlar. Biz de bugünkü sektör standartlarında güzel bir kümelenme yaratalım belirli bir noktaya toplayalım. Hem birbirlerine destek olsunlar hem de biz o ilk yatırım maliyetini ortadan kaldıralım. Burada arkadaşlar taslağını hazırladı. Şuan 23 blok olan sayıyı arttırabiliriz. Yer olarak yol güzergâhı düşünüyoruz. Fabrika satış mağazalarının yol kenarında olmasıyla Ağrı’ya gelen vatandaşlar buradan süt ve süt ürünleri satın alabilsinler. Güzel orijinal bir model düşünüyoruz. Talipler var. Şuana kadar bununla ilgi bize başvuran 20’ye yakın işletme var. Bunun içinde bizim çok önem verdiğimiz süt ürünleri işlemesi var. Ama bal ile ilgili de işletme var burada. Ürünlerin fabrikaları arkada ön tarafında da fabrika satış mağazası olacak. İnsanlar memleketten gelip geçerken bu bal da alıp götürebilecekler. Önceliği süt ve et ürünlerine vereceğiz.“

Tarım ve hayvanlığın yanı sıra turizm, eğitim ve spor alanlarında da projelerin hazırlandığını anlatan Vali Dr. Osman Varol, turizm ile ilgili bu yıl içinde önemli gelişmeler olacağını belirtti. Varol’un aktardığı bilgilere göre Büyük Ağrı Dağı Projesi ile tanınan Ağrı Dağı’na tırmanışlar düzenlenecek, turizm noktasında öneme sahip olan Diyadin’de Jeotermal Turizm Projesinin geliştirilecek, Taşlıçay’da bulunan Balıkgöl’de çevre düzenlemesi yapılacak, donanımlı bir İl Halk Kütüphanesi kurulacak ve TRT Park mesire alanında çeşitli düzenlemeler yapılacak.

Eğitim alanında da önemli projeler hazırlandığını belirten Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Eski Ağrı Valisi Süleyman Elban’ın 2018 yılında başlattığı KodlAğrı projesine devam edileceğini, Devasa Okumaya Çağrı Projesi ile Ağrı’nın okuma oranının yükseltileceğini ve öğrencilerin Ağrı’yı ve Ağrı’nın ilçelerinin masallaştırıldığı Ağrı Dağı Masalları oluşturulacağını dile getirdi.

Basın mensupları ile kahvaltı programında Proje Bilgilendirme Toplantısında bir araya gelen Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, yapılan sunumun ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Ardından hatıra fotoğraflarının çelmesiyle gerçekleşen toplantı sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER