Yüzlerce Ağrılı Cuma Namazı sonrası siyonist işgal rejimini lanetledi

Siyonist işgal rejiminin yaptığı Filistin'de yaptığı kıyımı lanetlemek, Filistinli Müslümanların direnişini destelemek için kentte faaliyet yürüten STK'lar basın açıklaması yürüyüş organize etti.

Yüzlerce Ağrılı Cuma Namazı sonrası siyonist işgal rejimini lanetledi

Günlerdir siyonist işgal rejimi Filistin'i bombalıyor. Yaşanan bombardımanda binlerce masum şehit oldu. Bombardımanlara karşı Filistinli Müslümanların direnişi ise devam ediyor.

Yaşananlara duyarsız kalmamak için Ağrı'da faaliyet yürüten STK'lar Ağrı Sivil İnisiyatifi bünyesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Günler öncesinden duyurusu yapılan program için halk Eski Van Caddesinde bulunan Meydan Camiinde toplandı.

Cuma Namazından sonra Filistin'de katledilen şehidler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazının ardından basın açıklaması okundu.

Açıklamayı tüm STK'lar adına Kemal Atmaca okudu.

"Binlerce Filistinlinin evleri ve arazileri hukuksuz bir şekilde işgal edildi"

Açıklamasında Gazze'nin etrafına örülen duvarın utanç duvarı olduğuna işaret eden Atmaca, "Yıllardır işgal güçlerinin saldırıları sonucu binlerce Filistinli şehid edildi. Çok sayıda Filistinli yaralandı ve sakat bırakıldı. Binlerce Filistinlinin evleri ve arazileri hukuksuz bir şekilde işgal edildi.  Gazze’nin etrafına örülen utanç duvarları ile son yüzyılın en büyük açık hava hapishanesi inşa edildi. İsrail’in hukuksuz ablukası ve işgali nedeniyle yıllarca Filistinliler kendi topraklarında esir olarak hayat mücadelesi veriyorlar." dedi.

Atmaca, "İsrail, bölgede bulunan bütün ülkelerle siyasi ve ekonomik bir yakınlaşma kurarak kendine bir koruma kalkanı oluşturmaya çalıştı. Aynı zamanda Cenin’de, Shuafat kamplarında, Nablus’ta ve Gazze’de çok sayıda katliam gerçekleştirdi. 75 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler,  apertheid rejimi İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye saldırmaya ve toprakları işgal etmeye devam ediyor." şeklinde konuştu.

Dünyanın yıllardır yaşanan katliamı görmezden geldiğine dikkat çeken Atmaca, "Filistin, her geçen gün siyonist İsrail’in saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Bizler yaşanan tüm süreçlerde şunu net bir şekilde gördük; yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi. İsrail, her zaman istikrarın ve barışın karşısında düşmanca bir tutum sergiledi." diye konuştu.

"Şimdi İsrail’in karşısında kendi haklarını ve topraklarını savunan Filistinli kardeşlerimizle birlik olma zamanı." diyen Atmaca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunu çok iyi biliyoruz ki yıllardır İsrail’in başlattığı ve yaktığı bu ateş kendisini yakacak bir ateştir.  Bugünlerde yaşanan olaylar, neredeyse bir asırdır pençelerini Filistin topraklarına geçiren apertheid rejimi İsrail’in uyguladığı zulüm ve işgal politikasına karşı bir başkaldırıdır. Filistin’de işgal edilen topraklarını savunan tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi ve dualarımızı gönderiyoruz. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Filistin dostlarıyla birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına ve saldırılarına karşı çıkıyoruz. Filistin sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu hukuksuz adımları, işgali  ve saldırıları durdurmaya çağırıyoruz. Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün ve Filistin'in özgürlüğü, siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan tüm eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz."

Yapılan basın açıklamasının ardından halk Meydan Camii önünden Cumhuriyet Caddesi'ne doğru sloganlar atarak yürümeye başladı. Yürüyüş sırasında sık sık  tekbirler getirildi, İsrail'e gerçekleştirdiği kıyımdan dolayı lanetlendi.

Yürüyüşün ardından program yapılan dua ile son buldu.

Basın açıklamasına Ağrı'da faaliyet yürüten STK'lar, siyasi partiler, vatandalar destek verdi.

ağrı haber

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2023, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER