Bu yıl İzmir Kitap Fuarında Ağrılılar da yerini aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir Kitap Fuarına bu yıl ilk defa Ağrılı yazarlar da katıldı.

Bu yıl İzmir Kitap Fuarında Ağrılılar da yerini aldı

İZKİTAP - İzmir Kitap Fuarı, yayınevleri ve yazarları İzmirli okuyucularla doğrudan buluşturmak, fuar etkinlik programıyla İzmir’in kültür hayatına katkı sağlamak, yayıncılık sektörünü tüm bileşenleri ile bir araya getirip, yenilikleri yakından takip etme fırsatı sunmak için düzenlenmektedir. Ağrılı yazarların standının da bulunduğu İzmir Kitap Fuarı 6 Kasım’da sona erecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi teşebbüsü İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından organize edilen İzmir Kitap Fuarı her yıl onlarca yayıncı kuruluş, yüzlerce yazar ve şairi bir araya getiriyor. Ege Ağrı Kültür Fedarasyonu Başkanı İsmail Kaya gazetemize yaptığı açıklamada, ‘’Kitap fuarı modern çağın en önemli kültür hareketlerinden biri. Bu yıl ilk defa Biz Ağrılılar da Ege Ağrı Kültür Federasyonu müracaatıyla Ağrılı yazar ve şairlerin yazdığı kitaplar ya da Ağrı'ya yönelik yazılmış kitaplar ile memleketimizi kitap fuarında temsil ediyoruz. Şu an 10 gün sürecek olan fuarın 8. günündeyiz ve standımıza olan ilgiden ziyadesiyle memnunuz’’ dedi.

Başta ilginç karşılandık

Fuarda bir araya gelen yazın dünyasının önemli bileşenleri okurlarla buluşmakta olup alanında uzman kişilerce söyleşiler, paneller, sempozyum ve imza günleri düzenlenen bu fuarla ilgili Kaya, ‘’İnsanlar alışık olmadıkları için bir memleket standını kitap fuarında görmeyi başta ilginç karşılasalar da çok geçmeden isabetli bir karar verdiğimizi ifade ederek yönetimimizi tebrik ediyorlar.’’ İfadelerini kullandı.

Standımızda 36 yazar ve şairin 62 ayrı kitabı bulunuyor

Fuarın içeriği hakkında konuşan Kaya, şu bilgileri verdi: ‘’Standımızda memleketimizin yetiştirdiği çok değerli 36 yazar ve şairin yazdığı 62 ayrı kitap bulunuyor. Standımız çok dilli bir stant olup Kürtçe Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra Kürtçe Öğrenmek için sözlük ve diğer başlangıç envanterleri de mevcut. Tüm bu kitapları toparlayabilmek için çok ciddi bir çaba sarf ettik. Kimisine doğrudan yazarından ulaşırken bir kısmına ise yayınevleri üzerinden ulaştık. Maalesef henüz ulaşamadığımız çok değerimiz de mevcut. Ağrı'nın bu kadar çok nitelikli yazar ve şairinin olduğunu bizler de fuara katılma kararı aldıktan sonra öğrendik. Bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmamış olmasını ise şanssızlık olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra kitap fuarlarına sürekli olarak katılma kararımız mevcut ve federasyon merkezimizde de bir kütüphane oluşturup özellikle Ağrılı şair ve yazarlar için bir alan tahsis edeceğiz.’’

Kendileri için bir motivasyon olduğunu belirten Kaya, şöyle devam etti: ‘’Halkın burada standımıza gösterdiği teveccühü bizler için müthiş bir motivasyon oldu. Anladık ki artık sıradan hemşehri derneklerinin dışına çıkıp memleket için daha nitelikli kültürel faaliyetler yapmak olmazsa olmazımızdır.’’

Kaya,‘’Bu itibarla gerek kitaplarını standımıza gönderen, gerek bizzat katılıp kitaplarını hemşehrilerimiz ve okurlar için imzalayan ve gerekse standımızı ziyaret etmekle bir dergaha çeviren sivil toplum kuruluşlarının kıymetli temsilcilerine, siyasi parti temsilcilerine, bilhassa halkımıza ve fuarın ilk gününden bugüne standımıza emek vermekten bir an geri durmayan federasyon yöneticilerimiz ve bağlı dernek başkan ve yöneticilerine sonsuz teşekkür ederim.’’ İfadelerine yer verdi.

HABER: Mahsuni İzci-Asuman Püsküllü

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER