Çek yapımı macera filmi Ağrı'da çekiliyor

Yapımcılığını Adam Dvorak'ın, yönetmenliğini ise Roman Kasparovsky'nin yaptığı sinema filmi, Pakistan'da teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, ülkelerinin istihbaratı tarafınca diplomatik ve fizyolojik faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını anlatıyor

Çek yapımı macera filmi Ağrı'da çekiliyor

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan'da teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını mevzu alan macera dolu "The Extractors" beyaz perde filminin çekimleri yapılıyor.

Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Nuh'un Gemisi'ne ilişik kalıntıların olduğuna inanılan alan ve Meteor Çukuru başta olmak suretiyle birçok zamanı ve naturel güzelliğiyle dünyanın her yerinden turist çeken Doğubayazıt, son yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla yabancı tv kanallarının da ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu'nun çalışmalarıyla geçen sene dünyaca ünlü Amerikan televizyon kanalı History Channel'in Nuh’un Gemisi'ne ait kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin peşinden bu sene da Çekya'dan yapımcılar aksiyon dolu film çekimi için bölgeye geldi.

Yapımcılığını Adam Dvorak'ın, yönetmenliğini ise Roman Kasparovsky’nin yapmış olduğu "The Extractors" beyaz perde filmi, Pakistan'da teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı tarafından diplomatik ve fiziksel faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını konu alıyor.

- Yöre halkı da film sahnelerini ilgiyle takip ediyor

İshak Paşa Sarayı'na yakın noktada çekimlerine başlanan filmin bazı sahneleri için de Van'a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve imalatçı Sait Yardımcı, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya'da gösterime gireceğini ve internasyonal film festivallerine de katılacağını söylemiş oldu.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın yanında ekonomik olarak da getirisinin de bulunduğunu anlatım eden Yardımcı, şöyleki konuştu:

"Bu bölgenin tercih edilmesinin sebebi Doğu Anadolu'nun organik bir film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu olarak 2013 senesinde Türkiye'nin doğal film platolarını öncelikle Hollywood film yapım şirketlerine tanıtma imkanımız oldu. Özellikle Los Angeles'te yaşadığım devre içerisinde birçok imal şirketiyle görüşme imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt'ta film çekiliyor. Çekimlerin tamamı bir ay sürecek. Bu hafta Doğubayazıt'ta çekimler yapılmış oldu, önümüzdeki hafta da Van'da, oradan da senaryoya göre Doğubayazıt'ta çekimler devam edecek."

Yardımcı, filmin reel yaşanmış bir hikayeden konu alındığını belirterek, olayın Pakistan'da geçtiğini fakat Türkiye'nin doğal bir film platosu olması nedeniyle filmin Doğubayazıt ve Van'da çekilmesinin tercih edildiğini anlattı.

- "Film için 20'ye yakın yerel ekibimiz vazife yapıyor"

Türkiye'nin film platosu olmasının yanında, imkanların da Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Yardımcı, "Ekip ve ekipman olarak her türlü olanak Türkiye'de var. Şu an bu film için 20'ye yakın mahalli ekibimiz görev yapıyor. 20 civarında ana takım Çekya'dan geldi. Buraya ilk olarak 3 yıl ilkin geldiğimde Discovery Channel için Doğubayazıt'ta Nuh'un Gemisi belgeselini, geçen sene de History Channel için Nuh'un Gemisi belgeselini çektik. Bu yıl de bu sinema filmini çekiyoruz. Bunlar artarak devam edecek." diye konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin bir zeminin tanımında büyük rol oynadığına işaret eden Yardımcı, şunları kaydetti:

"Film Doğubayazıt, Van ve Çekya'nın başkenti Prag'da çekiliyor. Eskiden doğuda birazcık güvenlik sıkıntısı vardı ama bu son geldiğimde de gördüm ki insanoğlu oldukça rahat bir biçimde Avrupa, ABD, İngiltere ve Hindistan'dan buraya geliyor. Hatta kaldığım hotelde bu sabah Hintlilerle söyleşi ettim. Nuh'un Gemisi'ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda da belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin ne kadar doğru ve yerinde olduğunun göstergesidir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER