En ilginç köy!

Atatürk'ün dünyaya örnek olan fikri Danimarka'da hayata geçti

En ilginç köy!

Dünyada mimarisiyle dikkat çeken birçok yer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Danimarka'da bulunan Brondby Köyü. Sosyal medyada paylaşılır paylaşılmaz tüm dünyanın tası tarağı toplayıp gidesi geldiği "Çember Evler"in fikir sahibinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu biliyor muydunuz? Atatürk'ün ölmeden önce 1937 yılında tasarladığı Türkiye'yi temelden kalkındırmayı amaçlamış "İdeal Cumhuriyet Köyü" projesi, Danimarka'nın Brondby şehrinde uygulandı.

Danimarka'nın bahçe şeklinde daireler ile kurulan köyü Brondby'i drone ile çeken fotoğrafçı Henry Do, bizi dünyanın masalsı bölgesine bir yolculuğa çıkarıyor. Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen insanlar için kurulan köy, 1964 yılında mimar Erik Mygind tarafından tasarlanıp inşa edildi.Atatürk'ün Fikri Danimarka'da Hayata Geçti

Fotoğrafçının fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşmasından sonra çoğu kişi, köyün dünyadaki "Uzay Medeniyeti" olduğunu söyledi. Buradaki her alan tamamen aynı boyutta. Proje 3 yıl önce tamamlandı. Konunun bizi ilgilendiren tarafı ise bu muhteşem fikrin sahibi Ulu Önder Atatürk. Atatürk'ün ölmeden önce 1937 yılında tasarladığı Türkiye'yi temelden kalkındırmayı amaçlamış "İdeal Cumhuriyet Köyü" projesi, Danimarka'nın Brondby şehrinde uygulandı ve tüm dünyaya örnek oldu. Atatürk'ün üzerinde çalışarak uygulanmasını istediği bu proje, Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden Afet İnan'ın "Devletçilik İlkesi" ve "Cumhuriyetin Ellinci Yılı İçin Köylerimiz" adlı kitaplarında yer almıştı. Afet İnan'ın kitaplarında bahsettiği, hatta bir dönem gerekli bakanlıklar ve valiliklere de tanıttığı bu projeye olumlu bir yanıt gelmemiş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER